Papa Franjo promišljao je u nedjeljnoj molitvi Angelusa o snazi šutnje, o potrebi da slušamo te da postanemo vjerodostojni glasovi koji svjedoče o dolasku Sina Božjega

Papa Franjo, nadahnut čitanjem Evanđelja druge nedjelje došašća, 10. prosinca, skrenuo je pozornost na lik Ivana Krstitelja i opisao ga kao glas koji viče u pustinji.

Pustinja, ta pustoš u kojoj nema komunikacije, i glas, sredstvo govora, doimaju se kao dvije oprečne slike, no u Krstitelju se združuju, komentirao je Sveti Otac obraćajući se prisutnima na Trgu svetog Petra.

Njima se pridružuje i Ivan Krstitelj, rekao je Papa, objašnjavajući značenje pustinje u apostolovom propovijedanju.

Ivan propovijeda u pustinji, blizu rijeke Jordan, mjesta gdje je njegov narod, prije mnogo stoljeća, bio ušao u obećanu zemlju. Kao da želi time reći: da bismo čuli Boga moramo se vratiti na mjesto na kojem je četrdeset godina Bog pratio, štitio i odgajao svoj narod – u pustinju. To je mjesto tišine i onog bitnog, gdje si čovjek ne može priuštiti to da gubi vrijeme na beskorisnim stvarima, već se mora usredotočiti na ono što je bitno za život, zaključio je rimski biskup.

To je, nastavio je papa Franjo, uvijek trajno aktivan podsjetnik: Da bi krenuli putem života potrebno je lišiti se onog „suvišnog“, jer živjeti dobro ne znači napuniti se beskorisnim stvarima, već osloboditi se suvišnog kako bismo uronili duboko u sebe i shvatili ono što je zaista važno pred Bogom. Samo ako, šutnjom i molitvom, napravimo mjesta Isusu, koji je Riječ Očeva, moći ćemo se osloboditi onečišćenja ispraznih riječi i brbljanja.

Šutnja i umjerenost, dodao je Papa – u riječima, u korištenju stvari, medija i društvenih mreža – nisu samo „cvjetići“ ili vrline, nego bitni elementi kršćanskog života.

 

Glas autentičnosti

Usredotočujući se na drugu sliku – glas – istaknuo je Sveti Otac. To je sredstvo kojim izražavamo ono što mislimo i nosimo u srcu. Shvaćamo, dakle, da je jako povezan s tišinom, zato što izražava ono što sazrijeva u našoj nutrini, iz slušanja onoga što Duh sugerira.

Ako se ne zna šutjeti, teško će se imati što dobro za reći; dok, što je pažljivija tišina, to je riječ jača. Kod Ivana Krstitelja taj glas je povezan s autentičnošću njegova iskustva i bistrinom njegova srca, naglasio je papa Franjo.

 

Kakvo mjesto zauzima tišina u mojim danima?

Na kraju, Papa je predložio da se zapitamo: kakvo mjesto zauzima tišina u mojim danima? Je li to prazna tišina, koja me možda čini potištenim, ili prostor slušanja, molitve, gdje se može čuvati srce?

Je li moj život trezven ili pun suvišnih stvari?, upitao je okupljene vjernike na Trgu svetog Petra.

Čak i ako to znači ići protiv struje, zaključno je rekao: Cijenimo tišinu, sabranost i slušanje.

Na kraju je udijelio apostolski blagoslov te zazvao Mariju, Djevicu šutnje, da nam pomogne voljeti pustinju, pomažući nam da postanemo vjerodostojni glasovi koji navješćuju njezina Sina koji dolazi.

(Vatican News – lb; sa; am)

 

 

Radio Marija

15:40 Glazba
16:00 Riječ Gospodnja - homilija vlč. Laurenta Kružića, studentskog kapelana u Rijeci
16:15 Glazba
16:30 Kronika tjedna

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 19:30h - homilija fr. Ivana Dominika Iličića

U subotu 14. prosinca u 19:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.