catholic 6704834 1280

„Naš svijet ima veliku potrebu da ponovno otkrije okus i ljepotu odlučivanja, posebno u pogledu konačnih izbora, koji određuju odlučujuću prekretnicu u životu, kao što je zvanje. Stoga su potrebni očevi i majke koji pomažu, osobito mladima, da shvate kako biti slobodan ne znači vječno ostati na raskrižju, bježati desno i lijevo, a da zapravo nikada ne krenu nekim putom“, poručio je papa Franjo redovnicima i redovnicama
Papa Franjo primio je u ponedjeljak 12. kolovoza 2024. u audijenciju sudionike generalnih kapitula četiriju kongregacija i podsjetio ih na „završni ispit“ kršćanskog života koji će se odnositi na geste ljubavi prema onima koji su siromašni, odbačeni i trpe.

Papin govor bio je temeljen na tri pojma: razlučivanje, formacija i milosrđe. Kazao je da, bilo da se radi o „svečanim trenucima velikih izbora“ ili „trenucima radnih dana malih dnevnih odluka“, razlučivanje omogućuje čovjeku slijediti svoj poziv kroz „naporan rad, slušanje Gospodina, sebe i drugih“ te je sazdano od meditacije, strpljivog čekanja i hrabrosti koja ipak vodi do razumijevanja volje Božje, sugerirane srcu, ali nikad nametnute. Sveti je Otac istaknuo je da se radi o delikatnom procesu, koji je potreban svima, a ne samo posvećenim osobama.


„Naš svijet ima veliku potrebu da ponovno otkrije okus i ljepotu odlučivanja, posebno u pogledu konačnih izbora, koji određuju odlučujuću prekretnicu u životu, kao što je zvanje. Stoga su potrebni očevi i majke koji pomažu, osobito mladima, da shvate kako biti slobodan ne znači vječno ostati na raskrižju, bježati desno i lijevo, a da zapravo nikada ne krenu nekim putom“, poručio je.

U miru, ali nemirno


Papa Franjo naglasio je redovnicama i redovnicima da je formacija „put rasta u svetosti koji obuhvaća cjelokupno postojanje“, protkan osobnom i zajedničkom molitvom, sakramentalnim životom i klanjanjem, za koje smatra da su vjernici danas izgubili osjećaj te ga je potrebno vratiti. Potom je istaknuo da samo oni koji se ponizno i ​​neprestano prepoznaju kao u formaciji, mogu se zauzvrat nadati da će biti dobar odgojitelji za druge. Upozorio je nazočne da budu pozorni na nemir srca, jer „jedno je imati mirno srce, a drugo je biti, kako i dolikuje, u miru, ali nemirno“.


„Vaše poslanje je izrazito proročansko danas, u društvenom i kulturnom kontekstu koji karakterizira vrtoglavo i neprekidno kruženje informacija, ali s druge strane dramatično siromašnom u ljudskim odnosima. U našem vremenu postoji hitna potreba za odgojiteljima koji znaju s ljubavlju postati suputnici i suputnice ljudima koji su im povjereni“, naglasio je Sveti Otac.

Protuotrov kulturi odbacivanja


Rekao je da se ljubav daje pogledom koji neprestano vidi lice siromaha. Potaknuo je nazočne da budu budni kako bi na njihovim susretima uvijek bio živ i pulsirajući zamah besplatnosti i nesebične ljubavi, zahvaljujući kojoj je započela njihova prisutnost u Crkvi. Dodao je da je 25. poglavlje iz Matejeva evanđelja o posljednjem sudu ono što kršćanin i posvećena osoba uvijek treba imati kao mjerilo.

„Gospodin nas neće pitati: 'Što ste učili? Koliko ste diploma imali?' Evo učinkovitog protuotrova za prevladavanje, u nama i oko nas, kulture odbacivanja: molim vas, ne odbacujte ljude, ne birajte ljude po svjetovnim kriterijima: koliko su važni, koliko novca imaju... ovi svjetovni kriteriji – van! Ne odbacivati, nego primati, svakoga zagrliti, svakoga voljeti“, zaključio je papa Franjo.

Foto: Pixabay

Izvor: Vatican news

Radio Marija

03:30 Čitamo knjigu - papa Franjo: Želim ti sreću
04:00 Glazba
04:30 Put k Suncu - ur. i vod.: p. Božidar Nagy, DI
05:20 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija p. Stjepana Fridla

Subotom u 16h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio p. Stjepan...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2021
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.