Nastavljajući niz kateheza o manama i vrlinama papa Franjo se na općoj audijenciji posebno osvrnuo na jednu vrstu "proždrljivosti", onu prema dobrima planeta; to je zlo koje "kompromitira budućnost sviju"

Nije riječ o tome da bismo trebali osjećati grižnju savjesti ako pojedemo krišku kolača – sam Isus je cijenio dobro jelo i vino. Među ostalim, kao gost na svadbi u Kani, gdje je učinio svoje prvo čudo, Isus nam pokazuje dobro jela i pića te radosti zajedništva za stolom.

Papa u katehezi upozorava radije na to da trebamo voditi računa o tome da ne uzmemo zdravo za gotovo ili iskrivljujemo „kruh naš svagdašnji“ koji nam daje Gospodin. Na taj način možemo štetiti planetu, ali i našim srcima. Potrebno je, ističe, posvetiti pažnju našoj nutrini i razmotriti prije svega naš odnos prema hrani.

Vedri odnos koji je Isus uspostavio s obzirom na prehranu treba ponovno otkriti i valorizirati, osobito u društvima takozvanog blagostanja, gdje se očituju mnoge neravnoteže i patologije, istaknuo je Sveti Otac. Među ostalim, u takvim se društvima jede previše, odnosno premalo. Ljudi često jedu sami te se šire poremećaji vezani uz prehranu.

Često su to vrlo bolne bolesti koje su uglavnom vezane uz muke ljudske psihe i duše. Postoji veza između psihičke neuravnoteženosti i načina uzimanja hrane. Prehrana je očitovanje nečeg nutarnjeg. Predispozicija je za uravnoteženost ili neumjerenost, za sposobnost zahvaljivanja ili arogantnog traženja autonomije, empatije onih koji znaju dijeliti hranu s potrebitima ili sebičnosti onih koji sve skupljaju samo za sebe. To pitanje je tako važno. 'Reci mi kako jedeš i reći ću ti kakvu dušu imaš'. U načinu na koji jedemo otkrivaju se naša unutrašnjost, naše navike i naši psihički stavovi.

Proždrljivost dovodi i do ubijanja planeta, kazao je Papa.

Nasrnuli smo na sve kako bismo postali 'gospodari svega', mada nam je sav stvoreni svijet povjeren na čuvanje, a ne na naše iskorištavanje. Evo, dakle, velikoga grijeha; pohlepa trbuha. Odrekli smo se imena 'čovjek', da bismo prihvatili drugo ime 'potrošači'. 

Stvoreni smo da budemo „euharistijski“ muškarci i žene, sposobni za zahvaljivanje, diskretni u korištenju zemlje, podsjetio je na kraju kateheze papa Franjo.

Na općoj audijenciji, Sveti Otac je isto tako obnovio apel da se stane na kraj svim ratovima.

Iznova izrazimo našu blizinu u molitvi s dragim ukrajinskim narodom, toliko iskušavanim, i koji toliko pati u užasu rata kao i Palestina, Izrael te svi drugi na raznim stranama svijeta. Molimo. Molimo za te narode koji su pod udarom ratova. I molimo Gospodina da zasije u srca svih državnih autoriteta sjeme mira. Sve vas blagoslivljam.

Izvor: Vatican news

Radio Marija

10:30 Razgovor o književnom djelu - ur. i vod.: Vesela Mađerić, prof.
11:15 Glazba
12:00 Anđeo Gospodnji; Molitva - Srednji čas
12:10 Je`n-dva-tri i ... djeco, a sada vi! - dječja glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1973
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.