srce isusovo bez pozadine min


 AUTOR: p. Stjepan Fridl


            Ovaj je zaziv upravo dramatičan. Pred našim očima se pojavljuje iznakaženo lice Isusovo, njegovo Srce trnjem okrunjeno. Plod je to ljudske opačine, mržnje i zlobe. Možemo se pitati, što je zapravo opačina? Ta riječ ima više značenja.  U prenesenom smislu možemo govoriti i o opakom srcu. Drugo značenje odnosi se na ponašanje, na stav čovjeka prema nekoj drugoj osobi: zla namjera i mržnja. Opak čovjek želi drugom zlo, želi ga uništiti, razbiti ga na komadiće. Tu je upravo poveznica između ovih dviju riječi: satrveno zbog opačina naših.

            Možemo se dalje pitati a što znači satrti nešto? Ova riječ znači isto što pogaziti nešto, zgaziti, razbiti u takve sitne komade, da se stvar više ne može popraviti, npr. razbiti jednu prekrasnu vazu u sitne dijelove. Još ružnije značenje je zgaziti crva. Radi se dakle o tome, da nečija mržnja želi uništiti drugu osobu.

            Koji su ti stavovi ili ponašanja koja smjeraju tome da satru Isusovo dobro Srce? Odgovor na naše pitanje možemo potražiti u evanđelju. Farizeji su bili toliko ljubomorni i zaraženi mržnjom prema Isusu Isusa, da su ga htjeli pogubiti. Pismoznanci su htjeli ocrniti njegov ugled pred ženom uhvaćenu u preljubu.  No Isus nije dao da mu zgaze srce bude „zgaženo“: Njegovo je srce ostalo dobro i plemenito do kraja, čak i na križu. Mogli su mu zlobnici probiti Srce, ali ne satrti. Isus je patio zbog ljudske opačine koje su bile usmjerene prema njemu. I danas se postavljaju zamke Isusu, i danas se ljudska opačina sruči na njegovo dobro Srce, ali to srce ne prestaje kucati za nas i za naše spasenje, kako to molimo u Vjerovanju.

Srce Isusovo, satrveno zbog opačina naših, podsjeća nas na činjenicu da je Krist iznimno suosjećajan i da nas voli bez obzira na naše nedostatke. To je molitva koja izražava pokajanje i suosjećanje s Kristom koji je pretrpio zbog grijeha svih ljudi. Molitva također izražava zahvalnost Kristu za Njegovu ljubav i žrtvu za nas te se kroz nju izražava vjera u Njegovo djelo spasenja. Molitva nas također potiče da otvorimo svoje srce Bogu, kako bi nas On mogao ispuniti svojom ljubavlju i snagom koja nam je potrebna za svakodnevni život. Stoga, Srce Isusovo, satrveno zbog opačina naših, predstavlja jednu od najljepših i najdubljih molitvi u katoličkoj tradiciji. Poziva na razmišljanje o neizmjernoj ljubavi i žrtvi koju je Isus Krist podnio za nas, zbog naših grijeha. Kada se osvrnemo na svoj život i ponizno priznamo svoje grijehe, lako se može osjetiti težina krivnje i grižnja savjesti. Međutim, kada pogledamo prema Kristu, koji je svojim Srcem pokazao svoju ljubav i oprostio nam sve naše grijehe, osjećamo se ispunjeni nadom i sigurnošću da smo spašeni.

Kada se pomolimo Srcu Isusovu, satrvenom zbog opačina naših iskazujemo Kristu svoju zahvalnost i ljubav, te ga molimo za pomoć i milost u svakodnevnom životu.

            Blažena Djevica Marija, majka Isusova i majka naša stavila je svoje srce uz srce svoga sina i na taj način pokušala ublažiti njegove boli. Jedna od najdirljivijih  postaja na križnom putu je susret Isusa sa svojom majkom. Neka nas ona, majka vjerna, nauči kako možemo i mi tješiti Isusovo ranjeno Srce našom vjernošću. Amen.

Poslušaj promišljanje bez pozadine

 

Radio Marija

01:15 Glazba
02:15 Krunica - Radosna otajstva
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Stjepan Harjač: Duhovna rosa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Veljača 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.