AUTOR: p. Stjepan Fridl
Na prvi pogled ne shvaćamo povezanost dviju riječi: kreposti i bezdno. Kreposti imaju svoje ime. Teološke kreposti: vjera, ufanje, ljubav; stožerne kreposti: razboritost, pravednost, jakost, umjerenost; staleške kreposti: poslušnost, čistoća siromaštvo. Kreposti su točno definirane i imaju svoje granice. U procesima za proglašenje svetaca traže se herojske kreposti. Prema tome, kreposti nisu bez dna. Reći bezdno, znači da nešto nema kraja, nema mjere. Koji je dakle smisao, ovog zaziva?
Taj zaziv ima važnu poruku za naš duhovni život, a temelji se na psihološkoj zakonitosti. Ima stvarnosti koje nemaju vrhunac u ovom životu, jer se radi o procesu. Takve stvarnosti su zrelost, svetost i krepost. Nitko ne može za sebe reći da je postigao vrhunac zrelosti, svetosti ili kreposnog života. Prema tim idealima se teži, ali ih se nikad ne dostiže u ovom životu. Ali treba ići, inače nastaje stagnacija, zastoj.
Isus je bio savršeno zrela i sveta osoba na vrhuncu svih kreposti. To je dokazao svojim životom. Isusovo Srce je mjesto gdje se nalazi naša najdublja predanost Bogu, a također i mjesto gdje se rađaju naše najbolje namjere prema drugima. Upravo zato, Srce Isusovo predstavlja simbol ljubavi, milosrđa i suosjećanja. Kreposti su izraz Srca Isusova koje nas nadahnjuje da živimo u skladu s njegovim primjerom. Međutim, rast u krepostima nije lagan proces. Ponekad se čini kao da smo upali u bezdan i da je nemoguće izaći iz njega. No, Srce Isusovo nam daje nadu da je rast u krepostima moguć i da se možemo uzdići iznad svojih poteškoća i nedaća. Također je važno da se otvorimo milosti koju nam Isus nudi i da tražimo njegovu pomoć kada se osjećamo slabi. Kroz našu povezanost s Isusom i molitvu, možemo ojačati svoju sposobnost da živimo život koji odražava Božju ljubav i krepost.
Mjera osobne zrelosti je sposobnost prilagoditi se novim situacijama bez panike. Isus je bio takav. Sjetimo se kad su ga farizeji htjeli staviti na kušnju kako će riješiti slučaj žene, uhvaćene u preljubu, koju su oni htjeli kamenovati. Isus ih je prezreo i odgovorio neka onaj koji je bez krivnje, prvi baci kamen na nju. Mjera svetosti je živjeti u prisutnosti Božjoj. Isus je znao moliti danju i noću, hvaliti svoga Oca nebeskog u svakoj situaciji. Sjetimo se uskrsenja Lazara, gdje je Isus zahvalio svom nebeskom Ocu koji ga uvijek uslišava. Mjera kreposnog života je nepokolebljivost u dobru. Isus je uvijek i svuda činio dobro, a to su primijetili čak i njegovi neprijatelji.
Poruka zaziva „Srce Isusovo, kreposti sviju bezdno“ je zapravo poziv i ohrabrenje, da na putu prema svetosti ne smijemo zastati, smalaksati ni onda, ako nam se čini da nismo dovoljno zreli i kreposni. Pred nama stoji Srce Isusovo kao uzor, da se isplati truditi napredovati i rasti u ljudskosti.
Blažena Djevica Marija, slijedila je Isusov životni put od rođenja do smrti. Uvijek i u svakoj prigodi bila je uz njega. Neka nas ona, žena svih kreposti, nauči, kako slijediti Isusa na putu prema ostvarenju našeg čovještva. Amen.