srce isusovo bez pozadine min


 AUTOR: p. Stjepan Fridl


Ovaj zaziv na prvi pogled nudi dva nespojiva pojma: pravda i ljubav. Kad govorimo o pravdi, obično mislimo na sud, zasluženu kaznu, na zatvor. O pravdi govorimo kao o nečemu negativnom: “Grešnika će stići zaslužena kazna”; “Zločinca progoni pravda!” Naprotiv, o ljubavi govorimo kao o nečemu lijepom, o uzvišenom stavu prema čovjeku. Ljubav sve prašta, ljubav je velikodušna, ljubav nas potiče na žrtve za voljenu osobu. Kako se može pomiriti pravda s ljubavlju? Odgovor nalazimo u Presvetom Srcu Isusovu. Uočimo da ovaj zaziv stavlja pravdu i ljubav u istu posudu! Isus je mogućnost pomirenja pravde i ljubavi pokazao na djelu za vrijeme svog javnog života. On je razlikovao grijeh od grešnika. Osuđivao je grijeh, šibao je dvoličnost farizeja, ali je podigao iz prašine grešnicu, ušao je u kuću grešnika carinika.

            Isus je na vrlo slikovit način pokazao mogućnost susreta pravde i ljubavi upravo u pozivu carinika Mateja. Čitamo u evanđelju: „ Isus ugleda čovjeka  zvanog Matej gdje sjedi u carinarnici. I kaže mu: "Pođi za mnom!" On usta i pođe za njim. Dok je Isus bio u kući za stolom, gle, mnogi carinici i grešnici dođoše za stol s njime i njegovim učenicima. Vidjevši to, farizeji stanu govoriti: "Zašto vaš učitelj jede s carinicima i grešnicima?" A on, čuvši to, reče: "Ne treba zdravima liječnika, nego bolesnima. Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike." (Mt 9, 9-13).

            Iz ovoga slijedi da je Srce Isusovo je jedan od najvažnijih simbola kršćanstva koji predstavlja ljubav, sućut i milosrđe prema ljudima. Često se prikazuje kao otvoreno srce s krunom od trnja i rupom u sredini koja ukazuje na Kristovu ranu na križu.  Kristova ljubav daruje se svim ljudima, neovisno o njihovoj vjeri, rasi, spolu ili društvenom statusu.  Izraz "pravde i ljubavi posudo".  ukazuje na to da je Kristovo srce izvor ljubavi i milosrđa, ali i pravde. Ona nije samo sentimentalan osjećaj, već je to ljubav koja se brine za druge, koja se zalaže za pravednost i protivi se nepravdi i zlu. Ona je poziv kršćanima na djelovanje kao što nam je svojim primjerom pokazao Isus. To uključuje brigu za siromašne i potrebne, borbu protiv nepravde i izgradnju mira i pomirenja među ljudima. Kri-

stova ljubav i pravda nisu rezervirane samo za kršćane; one su poziv svima koji su spremni prihvatiti ih i živjeti po njima.

            Utješno je spoznaja da se i mi nalazimo u Isusovoj posudi pravde i ljubavi. Premda svi griješimo,  ipak nismo grešnici, nego djeca Očeve ljubavi koja prašta  naše grijehe i čisti nas od bezakonja, kako to ponavljamo u svetoj misi: “Operi me, Gospodine, od mog bezakonja i od grijeha me mojeg očisti“. Tu molitvu izgovara svećenik tiho, dok pere ruke nakon prikazivanja darova. Bilo bi dobro da je moli na glas, jer vapaj se odnosi na sve prisutne na misi.  

Marija je uspjela spojiti u svom životu pravdu i ljubav. Pod križem nije proklinjala one koji su razapeli njezinog Sina, nego je s ljubavlju prigrlila Ivana za sina i u njemu sve nas. Potiho je ponavljala riječi umirućeg Isusa: „Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine“. Neka nas ona, majka lijepe ljubavi, nauči kako čuvati  pravdu i ljubav u posudi našeg srca. Molimo  da budemo dostojni učenici Isusa, čije je Srce puno pravde i ljubavi. Amen.

 

Poslušaj promišljanje bez pozadine

 

Radio Marija

05:40 Glazba
06:00 Anđeo Gospodnji; Molitva prije rada
06:05 Glazba
06:15 Nakane Apostolata molitve za studeni; Krunica - Otajstva svjetla

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.