3

 

Duhovnost je trajno otkrivanje sjemenki koje je Duh Sveti raspršio u povijesti i otvorenost novosti budućnosti. Lijepo je to izrazio sveti Augustin: „Za sebe si nas stvorio, o Gospodine, i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi“, a potvrđuje papa sv. Ivan Pavao II. kad tvrdi da i „današnji svijet sve više i sve življe svjedoči o svojoj otvorenosti za duhovni pogled na život, o povratku osjećaja za sveto i za molitvu...“. Svaki muškarac i svaka žena, koji danas žele odgovoriti na pitanje od dubokog i istinskog značenja za život, vide u Raspetom besplatnu i beskrajnu ljubav, osjećaju se pozvanima biti promicatelji kršćanske nade u sadašnjoj kulturi smrti i različitim oblicima razočaranja i boli. Vrijeme u kojemu živimo doista je puno razočaranja i kriza. Potrebno je znati suživjeti se s tamom, kao Krist na povijesni Veliki petak, i snagom vjere u polutami razabirati tračke svjetla. Upravo nam usred ljudskog neuspjeha Krist probodeni, po svojoj prolivenoj krvi, prenosi život i poziva nas da ga gledamo kao Gospodara povijesti i Raspetoga koji je uskrsnuo. Križ nas uči da ne trčimo naprijed iz straha pred sadašnjošću, nego da s proročkim duhom prihvatimo konkretnu životnu stvarnost, da znamo ostati usidreni u Kristu i truditi se čuti njegovu riječ s križa: Žedan sam! Njegov probodeni bôk, iz kojega je potekla krv i voda, postao je simbol stijene suhe, žedne, bezvodne... kako kaže psalam 63. Na taj način Krist se poistovjećuje s ranjenim čovječanstvom, rastrganim zbog manjka ljubavi, zbog grijeha, lišenim života, osuđenim na smrt. Ali prorok Izaija je navijestio: „... u pustinji će provreti voda i u stepi potoci...“. To se doista dogodilo u Kristu proslavljenom. Raspeti je bio ona pustinja žedna vode iz zemlje (Žedan sam) i one s neba (Zašto si me ostavio?). On je bio natopljen onom silnom rijekom Duha Svetoga, koja izlazi od Oca, koja ga iz pustinje preobražava u izvor života.

Ozbiljan duhovni hod počinje uvijek s jasnim stavom savjesti da je Duh sveti izliven u nas i po našem se trajnom rastu širi našim  najintimnijim predjelima, čini nas Kristu sličnima. I ta svijest prilika je za trajno obraćenje, neizbježno obilježeno križem. Ali, nitko nije u stanju uzići na Kalvariju ako se prije nije dugo zadržao u dvorani posljednje večere i sudjelovao na svadbenoj gozbi zajedništva ljubavi s Kristom i pio iz istog kaleža Krv zajedništva ljubavi. Zato je euharistija ulazak u zajedništvo ljubavi s Kristom i pomaže nam obući se u Krista. Dok jedemo njegovo tijelo i pijemo njegovu krv dopuštamo mu da nas oblikuje i po nama postaje prisutan u svijetu.

slušaj razmatranje korizma

 

Radio Marija

09:00 Na najvišem valu - ur. i vod.: fra Draženko Tomić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Splitsko-makarske nadbiskupije - ur. i vod.: Zdravka Andrijašević
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2023
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.