Prva točka
Gledaj u duhu štalicu betlehemsku kako je izvana siromašna, kako je unutra neugodna. Živo si predoči kako je slabo osvijetljena, kako su joj vlažne stijene, kako joj je prljavo tlo, kako su neudobne jaslice u kojima leži Božansko Djetešce. Marija i Josip na putu u Betlehem našli su se u teškoj neprilici te su iščekivali Marijino porođenje s neizvjesnošću i brigom.
Marija nije imala priliku birati gdje će roditi Božansko Djetešce, iako je znala koga nosi u svojoj utrobi. Te svete noći sva su vrata bila zatvorena osim jedne malene štale. Ta štalica, naizgled neugledna, poslužila je da u njoj maleni Bog pronađe svoje utočište i da se rodi za nas.
Blažena Djevica Marija i sveti Josip, u tim teškim okolnostima, dragovoljno prihvaćajući mrtvljenje prikazali su Bogu svoju želju da Mu se u svemu pokore vršeći Njegovu svetu volju. Duh mrtvljenja nije sam po sebi negativan ili neljudski stav nego je očitovanje nadnaravne vlasti nad našim životima. Naime, kada prihvaćamo teške i nepromijenjive okolnosti našeg života, mi svjedočimo kako je sve u Božjoj ruci i u Njegovom planu. Tako su činili i Marija i Josip; nisu se zadržavali na činjenici da za njih nije bilo mjesta u svratištu i da im nitko nije htio ustupiti svoje mjesto, nego su potaknuti hitnošću situacije, u tišini svog srca povjerili Bogu svoju tihu molitvu.
Mrtvljenje je korisno za naš duhovni život. Važno je gajiti pokoru i mrtvljenje kao izraze ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Ponekad nam je mrtvljenje nametnuto, kao što je bilo Mariji i Josipu, a ponekad ga sami izabiremo, svladavajući se u situacijama kada osjetimo težinu.
U betlehemskoj štalici učimo da je vanjsko i unutarnje mrtvljenje početak kršćanskog života, bez njega ne traje ni pobožnost ni utjeha ni oduševljenje, a jasle u koje je položen Isus, poučavaju nas i podsjećaju da na svijet dolazimo bez ikakva vanjskog sjaja i zapravo vrlo siromašni. Božansko Djetešce nam je svojim primjerom pokazalo kako je unatoč velikoj svemoći ipak poniženo, ostavljeno, maleno i to dragovoljno. Kažemo često da želimo dijeliti Isusovu sudbinu, a kad pogledamo na okolnosti svoga života, znamo da to ponekad svojim stavovima otežavamo.
Druga točka
Moć crkve je u mrtvljenju, zbog toga je važno razvijati naviku mrtvljenja, jer naša je ljudska narav sklona opiranju i zaboravu križa. A sama svrha mrtvljenja nije u tome da nas ponizi, nego da nas odgaja i pouči na putu duhovnog sazrijevanja. Promatraj s Blaženom Djevicom Marijom i svetim Josipom betlehemsku štalicu, kao školu mrtvljenja i uči ljubiti Gospodina po svemu što ti šalje čak i onda kada misliš da ne zaslužuješ nikakva protivljenja jer služiš Njemu na čast. Čitajući Božju riječ i nasljedujući primjere svetaca, usudi se iskoračiti iz svojih osrednjosti i prionuti uz ljubav koju ti Gospodin velikodušno daje. S Marijom i Josipom prebiri po riznici svog srca one događaje u kojima si prihvatio mrtvljenje s ljubavlju i tako pošao Gospodinu ususret svojim „Da“ te budi ponizno zahvalan na tom velikodušnom odazivu svog srca.
Molitva
Sveta obitelji, naučite nas, slabe i krhke ljude kako prikazivati Gospodinu svaku poteškoću. Po vašem primjeru vidimo da je to moguće onima koji vjeruju. Božansko Djetešce Isuse, neka tvoj pogled uvijek počiva nad nama, da se ne izgubimo u lažnim mrtvljenjima koja namećemo samima sebi iz sebičnosti, nego da to činimo iz ljubavi prema Tebi. A Maleno Djetešce molimo da posveti sva naša nastojanja da Mu ugodimo te služimo čista i predana srca.
Pripremila: s. Viktorija Predragović, SMI
Prema knjižici: Antun Bonaventura Jeglić: Služavka Malog Isusa u školi betlehemske štalice - Razmatranja o Malenom Isusu