Prva točka: Ljubav Djetešca Isusa prema svim ljudima
Vjera te uči da u jaslicama leži tvoj zakonodavac. No, koji ti zakon daje? Jedan jedini:
„Da jedni druge ljubite.“ (Rim 13, 8) Zakon Deset zapovijedi Bog je u Starom zavjetu prstom svojim na kamene ploče napisao; tvrd je bio taj zakon poput kamena i svakog strahom ispunjavao, premda je bio svet i od Boga. Zakon pak Novog zavjeta ne donosi kakav prorok, nego sam Sin Božji i donosi ga ne zapisana u kamen, nego u svoje meso i svoju krv, koju je primio postavši čovjekom za tebe.
Eto ga u jaslicama i ne govori ti razumljivim riječima; no, ni ne treba ih. On sam je živa ploča zakona. Zar nije brat svim ljudima pravi Sin čovječji? Zar ne vidiš kako je veliko Njegovo srce te obuhvaća sve ljude svih vremena i svih krajeva? Uzeo je meso od našeg mesa, krv od naše krvi, tako već sada govori Židovu, Grku i svakom čovjeku. Hoćeš li dakle da ljubiš Mene i da obdržavaš moj zakon:“ Moja braća neka budu tvoja braća. Ne pitaj, iz koje su zemlje, kojega naroda i kojega jezika, nego ljubi sve bez razlike.“ I ako pitaš: Kako ljubiti bližnjega? On ti odgovara: Ovako kao ja: Postao sam čovjekom, premda sam Bog; ljubav prema čovjeku me je prisilila, da uzmem lice čovječje, budući da ljubav sili onog koji ljubi, da postaje sve sličniji onom kojega ljubi. Eto, ljubav je mene, najvišeg Kralja, učinila najmanjim slugom; mene, najbogatijeg Gospodara najsiromašnijim prosjakom. Eto vidiš, ovo je mjera za tvoju ljubav prema bližnjemu!“
Razmisli kako je Isus ovaj zakon učinio lakim. Sjedinio se s ljudima na čudesan način. Apostol kaže: „Koji ste god u Krista kršteni, Kristom se zaodjenuste." (Gal 3, 27) Eto, ako vidiš čovjeka krštena, kao da vidiš Isusa, a na krštenje su pozvani svi ljudi. No, je li tebi teško ljubiti Isusa? Nipošto. Onda ti ne može biti teško ljubiti svakoga čovjeka, jer u svakom Isus živi ili barem hoće da živi i da bude ljubljen.
Napokon promisli da ako obdržavaš ovu jednu zapovijed, obdržavaš sve. Zar ne uči sv. Pavao: „Nikomu ništa ne dugujte, osim da jedni druge ljubite. Jer tko drugoga ljubi, ispunio je Zakon. Uistinu: Ne čini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne poželi! I ima li koja druga zapovijed, sažeta je u ovoj riječi: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Ljubav bližnjemu zla ne čini. Punina dakle Zakona jest ljubav.“ (Rim 13,8-9)
Pogledaj na preblaženu Djevicu. Zašto te tolikom nježnom ljubavlju gleda? Jer vrši zakon Isusa, Božanskog svog Djeteta. I zašto se tvrdi o svetom Josipu, da ga nitko ne moli uzalud? Jer je u betlehemskoj štalici naučio ljubiti sve i svima postati sve.
Druga točka - Ljubi Boga i bližnjega svoga, više nego samoga sebe
Budući je ljubav ispunjenje sveg Zakona, Gospodin će nas prepoznati kao svoje učenike samo ako se međusobno ljubimo. Sudit će nas također prema mjeri ljubavi, kojom smo bližnjeg ljubili. Kakva je ljubav u tebi?
Svakako moraš zakon ljubavi vršiti prvo prema onima kojima te je Bog doveo u društvo te svaki dan živiš neprestano u tijesnoj svezi s njima. Smatraj nepobitnim ovo načelo: svaka ljubav osobe prema bližnjem vrlo je dvojbena i sumnjiva, ako u svakidašnjem životu prema njima iskrene ljubavi ne pokazuje.
Zato se trebaš posebno čuvati svega što bi međusobnu ljubav priječilo. Svi naučitelji duhovnoga života tvrde da su najveći neprijatelji međusobne ljubavi posebnosti, nepotrebne iznimke od skupnih potreba, bezobzirna tvrdoglavost koja neće da popusti od svojih misli i zahtjeva. Pomisli, da imaju svi što s tobom žive, zapovijed, neka te ljube, kao što ljube Isusa. Nemoj bližnjem otežati ljubav prema tebi time zato što se ne prisličuješ Isusu „koji nije tražio, što je Njemu samom bilo drago.“ Sjeti se apostolovih riječi: „Svaki od nas neka ugađa bližnjemu na dobro, na izgrađivanje“ (Rim 15, 2) da ga osokoli za dobro i ohrabri. Želiš li znati kako unaprijediti međusobnu ljubav, poslušaj svetog Bernarda, koji kaže: „Ako ukućanima svojim rado podijeliš darove što si ih odozgo primio, ako si prema svakome uslužan, ljubazan, dobrohotan, čedan i ponizan, onda će svatko o tebi tvrditi, da širiš miomiris najboljih mirodija poput zaručnika u visokoj pjesmi.“
Tko podnese brata svoga u svim duhovnim i tjelesnim nevoljama, podupire ga uslugama, bodri prijateljskim riječima, upućuje mudrim savjetom, potpomaže slabića, on širi miomiris među svima. Kao balzam je takav član u društvu, svatko pokazuje prstom na nj govoreći: „Ovo je ljubitelj svoje braće, koji se mnogo moli za narod i za sav Sveti grad“. (2 Mak 15, 14)
Zaslužuješ li i ti ovu pohvalu, o kojoj govori sveti Bernard? Širiti miomiris djelotvorne ljubavi prema bližnjemu može ponizna duša, duša kojom vlada prava ljubav te je naginje da bude svima služavkom i svima sve bez ikakve sebičnosti i sebeljublja. O tom se ispitaj i učini dobre odluke stojeći duhom pred jaslicama u betlehemskoj štalici.
Odluka: Ljubit ću bližnjeg, osobito sve one osobe s kojima zajedno živim i radim; napustit ću svoje posebnosti, podnositi ću njihove slaboće i odrješito suzbijati svaku zlovolju.
Ako pogriješim i bližnjeg uvrijedim, odmah ću se poniziti i pomiriti, da ne omrznem predragom Isusu. Amen.
Pripremila: s. M. Nikolina Cvitanović, novakinja
Prema knjižici: Antun Bonaventura Jeglić: Služavka Malog Isusa u školi betlehemske štalice - Razmatranja o Malenom Isusu