ljubav na krizu


AUTOR: fr. Alojz Čubelić, OP


fr Polanscak

Mi smo dozvani u život od Boga koji nas ljubi. No, toga Boga često zamišljamo posve drukčije, naime kao onoga koji će konačno skončati sa svim stvarima i događajima. Mnogi žive tako kao da su osigurani u vlastitom raju jer oni tobože ne čine nikakva zla. No trebalo bi mijenjati navike. Svakome od nas Bog daje zasebne sposobnosti. On nas poziva da razvijamo te darove za naše osobno sazrijevanje i na korist drugih ljudi. Zbog toga molimo da nam ta milost pomogne potpuno odgovoriti na naše poslanje te otkriti puninu života. Onaj tko se bude okrenuo Gospodinu upoznat će radost života u svim oblicima. Ono što je važno jest život u Božjoj prisutnosti kojega smo spremni svakoga trenutka udomiti u svom unutarnjem svetištu, u nutarnjem prebivalištu. Prema tome svaki čovjek bi trebao razviti darove koje je primio. Ponovno bismo trebali otkriti važnost kontemplacije, to jest života koji se odvija u nekoj slobodi duha. Ta «sloboda duha» koja izvire iz kontemplacije, nije rezervirana samo za zatvorene kontemplativce.

Kao propovjednici možda tu slobodu trebamo više od bilo koga. Jer, bez nje, riskiramo da postanemo zarobljenici duha vremena i pomodarstva. A ono što propovijedamo uopće neće biti Riječ Božja, zamijenit će je neka naša riječ ili ideologija. I ta riječ, ta poruka, bit će svijetu od male koristi, čak i ako nama izgleda da s njom prodiremo i pogađamo najudaljenije granice ljudskih potreba. Živimo u svijetu u kojem mir ne možemo pronaći. To je svijet stresa, nervoze, neprestane borbe. U tom svijetu teško je sukladno tome pronaći mir, biti staložen i pribran, teško se sučeljavati s problemima koji se iz dana u dan gomilaju. Ne možemo biti ravnodušni pred stvarima koje se u nama i oko nas događaju. Sve nas se to tiče. Razmišljanje i molitva su nužni da bismo primjereno odgovorili na izazove koje današnje vrijeme pred nas stavlja. Čini se da je u tom kontekstu umijeće ravno mudrosti spojiti svakidašnje djelatnosti i kontemplaciju. Kontemplacija nam omogućuje definiranje ciljeva i svrhe ljudskog življenja.

Djelatnosti nam omogućuju približavanje ciljevima, ili ponekad, dosizanje svrhe i smisla ljudskog življenja. Prema okolnostima nekada smo više kontemplativni a nekada više aktivni, no ne smijemo dopustiti da zamre i jedno i drugo u nama. Vrlo je opasno naglašavati samo teoriju ili samo praksu kao da bi neki ljudi bili unaprijed određeni za jedno ili za drugo. Što više osjećamo potrebu za djelovanjem tim više se moramo truditi u refleksiji. Što smo više napastovani udobnošću kontemplacije više se moramo izručiti djelatnosti. Svi imamo jedinstveno mjesto u ljudskom društvu, kao što smo od Boga voljeni na jedinstven i neponovljiv način.

Radio Marija

20:05 Glazba
20:15 Krunica - Slavna otajstva
20:40 Glazba
21:00 Ispovijest vjere Hrvata katolika

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.