Športaši znaju što je blještava radost koja pršti. Reflektori i kamere prenose je po cijelim svijetu. Evo danas u evanđelju definicija iskrene Gospodinove želje koju je papa Franjo postavio kao prvotno načelo svojega pontifikata. Napisao je „Radost evanđelja“ zato što Isus otkriva svoju dubinsku nakanu i motiv. Gospodin želi da njegova radost bude u nama, i to tako da naša radost bude potpuna. Kršćanstvo je religija unutarnje radosti. Učenici Isusovi zajednica su ljudi opečaćenih duhovnom radošću
Naš malen i skroman ali ustrajan Filozofsko-teološki institut, pridružen Papinskom sveučilištu Gregoriana, desetljećima već istražuje, njeguje i čuva svu dubinu i zahtjevnost Isusove objave. Gospodin sam govori da nam je donio na svijet onu ljubav kojom njega, Sina ljubljenoga, ljubi njegov Otac, koji ne nebesima. Otac mu daje da čini čudesa, Otac mu daje snagu da prođe kroz svu muku i prihvati smrt, Otac mu daje da iz groba živ ustane.
Ali onda Učitelj pridodaje ono što nije za početnike. Rado slušamo o bezuvjetnoj Božjoj ljubavi. Ipak, ovdje Isus usred pashalnog slavlja sa svojim učenicima jasno postavlja uvjet. Samo ako čuvamo njegove zapovijedi, ostajemo u njegovo ljubavi. Nije to automatika koja ide sama od sebe. To je trening i vježba, to je napor i sila.
Ali i tu je velika utjeha i odlučujuća pomoć sam Isus koji nam je i u tome Učitelj i uzor. Pa on čuva zapovijedi Oca svojega i tako ostaje u njegovoj ljubavi. Ispunio je uvjet pa je nama putokaz i ohrabrenje.
Tekst: Niko Bilić SJ
Izvor: Hrvatski biblijski portal