ljubav nije ljubljena naslovna

„S nama je Gospodin nad vojskama, naša je utvrda Bog Jakovljev!“

Bog nam je zaklon i utvrda,
pomoćnik spreman u nevolji.
Stoga, ne bojimo se kad se ljulja zemlja,
kad se bregovi ruše u srce mora.

Rijeka i rukavci njezini vesele Grad Božji,
presveti šator Višnjega.
Bog je sred njega, poljuljat se neće,
od rane zore Bog mu pomaže.

S nama je Gospodin nad vojskama,
naša je utvrda Bog Jakovljev!
Dođite, gledajte djela Gospodnja,
strahote koje on na zemlji učini.

Riječi su ovo Psalma 46. po kojem nas Gospodin želi ohrabriti u korizmenom hodu te probuditi pouzdanje u Njega i Njegovu zaštitu, u svim okolnostima života. Zapitajmo se danas kakve su okolnosti mojeg života. Što me muči ili zabrinjava, stvara nesigurnost, poteškoću ili problem? Što potresa mojim životom ili životom mojih bližnjih, moje lokalne, nacionalne ili čak svjetske razine.

Riječi ovog psalma molitva su koja budi povjerenje u svemoćnu Božju prisutnost usred svijeta, ali i osobnog vjerničkog života, unatoč nepogodama i krizama. Bog je zaklon i utvrda, pomoćnik spreman u nevolji (r. 2). Netko na koga se kao vjernici nedvojbeno oslanjamo u trenutcima krize te tražimo svoje sigurno utočište i zaklon. Sv. Ivan Pavao II. u jednoj od općih audijencija daje katehezu o ovom psalmu te kaže kako on govori o pobjedonosnom Božjem zahvatu, i nad najstrašnijim ljudskim nevoljama - poput primjerice ratova i prirodnih nepogoda. Upravo pouzdanje u Božju zaštitu, usred nevolja svijeta, vjerniku daje sigurnost i mir te upućuje da se ne boji. Potrebno je stoga, kako Papa kaže, svoje povjerenje staviti u Gospodina, koji se naslovom „Gospodina nad vojskama“ pokazuje Gospodarom čitavog svemira i ljudske povijesti.
Ovaj zaziv i svojevrsna antifona „S nama je Gospodin nad vojskama, naša je utvrda Bog Jakovljev!“, u psalmu se izriče čak tri puta (r. 4., r. 8, r. 12). Ivan Pavao II. naglašava kako ovaj zaziv označava upravo pouzdanje da su svijet i svi događaji u njemu pod vrhovnom Božjom vlašću. Ističe i kako izraz „s nama“ u psalmu prešutno podsjeća na Emanuela, s nama Boga.

Stoga ovaj snažan zaziv možemo na poseban način ponavljati u situacijama straha, tjeskobe, različitih prirodnih ali i osobnih, životnih poteškoća i nepogoda. Ove riječi nam danas mogu biti molitva kojom se obraćamo Bogu.

Upravo zato što je Bog prisutan 'sred svetog Grada, (misleći ovdje ponajprije na Jeruzalem - presveti šator Višnjega), Bog mu ne da se poljulja. Božja prisutnost po sakramentu krštenja ali i ostalim sakramentima, i na poseban način sv. Misi, utočište je i zaklon, čvrsta utvrda po kojoj Gospodin ostaje prisutan u našim životima. Nešto na koga se i na što oslanjamo izručujući svoj život, vjerujući kako je On Gospodar i vlasnik životnih borbi, poteškoća, pa i cijele naše osobne ljudske povijesti.

U tom smislu, spominjem jedan događaj koji može biti na poticaj. Za vrijeme potresa u Zagrebu jedna obitelj posvjedočila je kako se u kući puno toga srušilo te jedino što je ostalo nepomično i na svom mjestu, bila je Marijina slika, slika Čudotvorne Gospe Sinjske obješena o zid. Kao da je Nebeska Majka time htjela poručiti kako je ona čvrsta i postojana, stoji na mjestu te je ne dotiče nikakvo zlo. Kao da se sve drugo oko nas može srušiti i poljuljati, ali ako se držimo nje, na sigurnom smo, imamo utočište i siguran zaklon.

Probudimo stoga vjeru. Vjeru koja nadilazi ljudsko razmišljanje, osjećaje i strah. Svoje povjerenje stavimo u Gospodina, da nas potresi života mogu okupiti u molitvi, u Božjem hramu – crkvi, ali i unutar obitelji – crkvi u malom te se izručimo zaštiti Gospodina nad Vojskama i zaštiti Njegove nebeske Majke Marije. Neka ovaj zaziv psalma „S nama je Gospodin nad vojskama, naša je utvrda Bog Jakovljev“ budu riječi kojima se danas obraćamo Gospodinu, ali, i na poseban način u svim budućim trenutcima života kada tražimo Njegovu prisutnost i želimo probuditi povjerenje u njegovo vodstvo nad svim okolnostima života u kojima se kao pojedinci, ali i šira zajednica nalazimo.

 

  — s. Marija Brkić, kandidatica Družbe Kćeri Milosrđa TSR sv. Franje

slušaj razmatranje korizma

Radio Marija

00:30 Župna kateheza - tema: „Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem.“ (Iv 14,27); sudjeluju Marina Skender, Jasna Gamulin i Mirna Vrček, a uređuje i vodi: Ivana Klinar
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Žalosna otajstva
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 2027
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.