VZ arhisusret 8

Susreti svećenika Varaždinske biskupije po arhiđakonatima održani su od 7. do 9. studenoga u Ludbregu, Varaždinu i Prelogu. O prevenciji bolesti i zdravlju u životu svećenika govorio je psiholog vlč. Karlo Šimek, koji kao asistent pomaže i izvodi nastavu iz psiholoških predmeta na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Na susretima je nazočio i varaždinski biskup Bože Radoš, a na onom u Varaždinu i umirovljeni biskup Josip Mrzljak. Susret je, kao i inače, započeo molitvom srednjeg časa, a uvod u susret imao je vikar za kler Varaždinske biskupije preč. Anđelko Košćak koji je i ukratko predstavio predavača, vlč. Šimeka.

Vlč. Šimek je u svom izlaganju govorio o rizičnim faktorima za psihičko zdravlje svećenika. Stavio je nekoliko naglasaka na sindrom izgaranja - burnout, a spomenuo je i sindrom dosade - boreout.

Govoreći o sociokulturnom kontekstu u kojem se svećenici danas nalaze, rekao je da biti svećenik u današnjem svijetu uključuje nove izazove koji mogu biti vrlo stresni: globalizacija, sekularizacija, veliki pad vjerske prakse, važnost osobnog ostvarenja, gubitak statusa i ugleda, pad broja svećenika i opće starenje klera, itd.

„Drugi izvor stresa za svećenstvo je negativna slika o svećeništvu koja se prikazuje u medijima te negativne reakcije ljudi i sumnjičavost i nepovjerenje prema klericima. Svećenici osjećaju sram i tugu zbog štete koju su članovi Crkve nanijeli žrtvama“, naveo je vlč. Šimek te nastavio govor o stilovima ličnosti.

Također, istaknuo je i koji su to zaštitni faktori za psihičko zdravlje svećenika: redovito vježbanje i kretanje, zdrava prehrana, redoviti odmor, a neizostavna je i socijalna podrška i emocionalna blizina te svećeničko bratstvo.

„Procijenjeno je pet vrsta socijalne podrške: biskup, župljani, obitelj i prijatelji, svećenici i laičko osoblje. Među svim tim izvorima socijalne potpore, biskup, župljani, kolege svećenici i laičko osoblje kategorije su s kojima svećenik najviše komunicira zbog posla i trebale bi biti najvažnije u ublažavanju učinaka stresora“, kazao je vlč. Šimek.

Ističući važnost aktivnog duhovnog života, spomenuo je nekoliko istraživanja koja navode da je duhovna dimenzija klera ključna za psihičko zdravlje i najvažniji zaštitni čimbenik za sprječavanje izlaska. „Aktivan duhovni život ili zajedništvo s Bogom identificirana je kao kamen temeljac pastoralne učinkovitosti koji može spriječiti izgaranje“, poručio je predavač.


Tekst: Branimir Gubić
Foto: Branimir Gubić, Studio Vipro, Anđelko Košćak

Izvor: Varaždinska biskupija

Radio Marija

13:00 Živjeti s Marijom – tema: „Marijin dar svijetu“ – osvrt djelatnika Radio Marije Hrvatske na dvodnevni posjet Erbi, mjestu nastanka Radio Marije; ur. i vod.: Nevenka Mišić i Katarina Tkalčić
13:45 Glazba
14:00 Musica sacra - ur. i vod.: Ksenija Sanjković
14:55 Molitva za život

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2022
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.