IMG 0217

Na sunčanu i izvanredno toplu nedjelju 8. listopada održano je 31. hodočašće Krčke biskupije Majci Božjoj Trsatskoj.

Vjernici naših otoka okupili su se u perivoju svetišta gdje se prije svečane svete mise molila listopadska pobošnost, sveta krunica. Pjesmama Blaženoj Djevici Mariji, krunicu je pjevanjem obogatio župni zbor iz Vrha, koji je kasnije animirao i svečano misno slavlje, a samu krunicu predmolili su časna sestra Anita Maleš, BSI i članovi župne zajednice Punat.

Po završetku molitve marijanske krunice – nakon otpjevanih lauretanskih litanija – uslijedila je svečana sveta misa, centralni događaj hodočašća.

U ulaznoj procesiji nosio se lik Majke Božje Trsatske, a ove godine su ga nosili članovi Bratovštine sv. Ivana Krstitelja iz Vrbnika – kapari, koji slave visoku obljetnicu svoga postojanja. Naime, 1323. godine je Bratovština kapara osnovana u Vrbniku te tako ove godine slave 700. jubilej.

Svečano koncelebrirano misno slavlje predvodio je krčki biskup mons. Ivica Petanjak. Nakon misnih čitanja koje su pročitali članovi župne zajednice Vrbnik: Marijana Polonijo i kapar Darko Avsec, te nakon evanđelja koje je navijestio krčki župnik vlč. Vedran Kirinčić, biskup Ivica je u svojoj propovijedi kazao:

»Židovi su bili preponosni što ih je Bog izabrao i što se prema njima odnosio kao dobar vinogradar prema svome vinogradu. Ali na to izabranje i na tu vječnu, trajnu ljubav Božju, koja traje stoljećima, narod nije odgovarao istom mjerom.«
Biskup je postavio pitanje zašto čovjek ne želi prihvatiti nesebičnu i besplatnu Božju ljubav, te odgovorio: »Odgovor je u ovim vinogradarima ubojicama koji su slika čovjeka kao takvoga. Vinogradari, odnosno čovjek, želi posjedovati ono što ne može. Želi prisvojiti ono što mu ne pripada.«
Zatim je biskup Ivica objasnio kako vinograd nije njihov posjed. Vinogradari mogu obrađivati vinograd, ali ne ga i posjedovati. Spomenuo je riječi svetog Franje Asiškog: »Postoji jedna zbilja koja se zove smrt i kojoj nitko umaći neće, govorio je sveti Franjo Asiški kojeg smo slavili prije koji dan. I taj isti sveti Franjo je govorio: ‘Na ovom svijetu čovjekovi su samo grijesi.’ Ništa drugo nama ne pripada.«
Roditelji krivo misle da posjeduju svoju djecu, kao i supružnici svoga bračnoga druga: »Osobe se ne mogu posjedovati. Dolaze, ulaze u naše živote, raduju nas, daju nam snagu, smisao…, ali ih ne posjedujemo.«
Pri kraju propovijedi biskup Ivica je osvijetlio Marijin primjer: »Svake godine dolazimo u ovo Gospino svetište i molimo se Gospi i znademo kakvo je bilo njezino ponašanje, i sad ostaje samo jedno: kako to njezino pretočiti u naše? Kako sebi dozvati u svijest da je ona bila u pravu i da je njezin stav jedini ispravan. Ona ništa svojega nije htjela ljubomorno zadržati za sebe. Jer sve što zadržimo za sebe i ne dajemo Bogu i bližnjemu, ostaje s nama i propada s nama, završava s nama. Sve što se Bogu preda ostaje zauvijek.«
Istaknuvši zatim da je Marija bila svjesna činjenice da osoba koja se stavlja Bogu na raspolaganje sve dobiva, a ne gubi ništa, te da tako Život ulazi u naš život i time naš život postaje kvalitetniji i osmišljeniji, Biskup je zaključio: »Molimo Blaženu Djevicu Mariju da poput nje budemo mudri Božji suradnici i razboriti radnici koji će vjerovati da Gospodin uvijek daje i uvijek nagrađuje svaki naš trud i svaku našu vjernost i odanost.«

IMG 0280 min

Molitvu vjernika premolila je obitelj Komljenović iz župe Krk.
Pri kraju svečane mise, sve hodočasnike je pozdravio trsatski gvardijan fra Krunoslav Kocijan, posebno spomenuvši visoki jubilej vrbničkih kapara, a biskup Ivica je zatim izmolio posvetnu molitvu Majci Božjoj Trsatskoj.

Pred sam misni blagoslov biskup Ivica je spomenuo da je jedan hodočasnik ovdje na Trsatu došao iz najudaljenijeg mjesta, točnije iz daleke Zambije, a taj hodočasnik je naš misionar vlč. Boris Dabo koji punih 40 godina djeluje kao misionar u toj zemlji. Biskup je dao riječ vlč. Borisu koji nam je približio trenutke njegovog odlaska u Zambiju pred 40 godina kao i iskustvo koje ima kao misionar.

Izlaznom procesijom i obilaskom oko oltara u bazilici gdje se nalazi originalni lik Gospe Trsatske, završeno je tako i 31. hodočašće naše otočne biskupije Majci Božjoj Trsatskoj.

Tekst: Josip Karabaić
Foto: Irena Žužić

Izvor: Krčka biskupija

Radio Marija

00:03 Glazba
00:30 Sveti u svijetu - tema: Abba Zenon i Abba Izaija Skitski, laici pustinjaci prvih stoljeća kršćanstva; ur. i vod.: Sonja Tomić
01:15 Glazba
02:15 Krunica - Žalosna otajstva

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2029
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.