Na svetkovinu sv. Vinka Paulskog, zaštitnika Družbe sestara milosrdnica, Depaul Hrvatske i cijele Vinkovske obitelji, riječki nadbiskup Mate Uzinić predvodio je, 27. rujna, svečano euharistijsko slavlje u kapeli svetog Josipa u samostanu sestara milosrdnica u Rijeci. Misu je slavio u zajedništvu s gvardijanom trsatskog svetišta, Krunoslavom Kocijanom i drugim svećenicima. Time je ujedno zaključen Tjedan sv. Vinka Paulskog, obilježen različitim aktivnostima duhovnog i edukativnog sadržaja u organizaciji Udruge Depaul Hrvatska koji se održavao u Kući utočišta te samostanu sestara milosrdnica.


DSCN8687 scaled

Uvodne riječi pozdrava i dobrodošlice, u duhu vinkovske karizme sestara mlosrdnica, okupljenima je uputila provincijalna poglavarica Provincije Majke Dobrog Savjeta – Rijeka, s. Ana Marija Rakocija. „Neka i nama Gospodin po zagovoru sv. Vinka daruje srce koje će se sažaliti nad potrebama svakog čovjeka i cijelog čovječanstva“, kazala je poglavarica.

Na početku propovijedi, nadbiskup Uzinić zahvalio je sestrama milosrdnicama na njihovom radu i djelovanju na području grada Rijeke i Riječke nadbiskupije. „Trebamo težiti omekšati svoja srca čineći ih osjetljivima za boli i jade bližnjega te moliti Boga da nam podari pravog duha milosrđa, koji je jedino njegov Duh te da prepoznamo da su siromašni naši vladari i gospodari. Da, siromasi su, naši vladari i gospodari i duh milosrđa je onaj jedini pravi Duh, duh Evanđelja koji je nadahnuo karizmu i život sv. Vinka Paulskoga, ali koji ostaje aktualan u našem vremenu jer njegova karizma je živa karizma. I kao živa karizma potrebna je Crkvi našeg vremena, usprkos tome što su se u međuvremenu promijenile okolnosti“, rekao je Uzinić.

U nastavku se osvrnuo na evanđeoski ulomak o blaženstvima iz Isusovog govora na gori, posebno istaknuvši siromaštvo duhom kao temelj svih drugih blaženstava.

„Siromaštvo je pojam koji u sebi uključuje mnoge vidove: ekonomski, društveni, kulturni, duhovni, religiozni… Siromaštvo je nedostatak ljudskog dostojanstva, nedostatak prava, otuđenost, oduzimanje slobode… Pojam siromaštva duhom je poseban oblik siromaštva. Koji su vidovi siromaštva duhom, to nam najbolje pokazuje današnje evanđelje – Isusova blaženstva. Jer siromasi duhom su i oni koji su ožalošćeni, ali znaju da mogu naći utjehu u Bogu; oni koji su krotki, gladni i žedni pravednosti, milosrdni i čisti srcem, mirotvorci i osobito oni koji su progonjeni zbog svoje vjere“, istaknuo je propovjednik.

Propovijed je zaključio aktualizacijom logike blaženstava na konkretnim primjerima iz različitih situacija u svakodnevnom životu: u radosnom naviještanju Božje riječi u školama i župi, služenju kod oltara, u njegovanju bolesnika u bolnici i mnogim drugim načinima iskazivanja milosrđa braći i sestrama.

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

14:00 Musica sacra - ur. i vod.: Ksenija Sanjković
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica Božjega milosrđa
15:15 Krunica za nerođene

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Lipanj 2020
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.