papa 5 cathopic 1200x800
 
Na kraju opće audijencije u srijedu, 30. kolovoza, Papa je podsjetio na Svjetski dan molitve za brigu o stvorenom koji se obilježava 1. rujna. "Potrebno je stati uz žrtve ekološke i klimatske nepravde, nastojeći prekinuti besmisleni rat protiv našega zajedničkog doma, koji je strašan svjetski rat."

Papa Franjo je na kraju opće audijencije u srijedu, 30. kolovoza, iz dvorane Pavla VI. u Vatikanu uputio apel podsjećajući na Svjetski dan molitve za brigu o stvorenome koji se ove godine obilježava 1. rujna o temi: "Neka teku pravednost i mir". Podsjetio je da tim danom započinje 'Vrijeme stvorenoga' koje će trajati do 4. listopada, blagdana svetoga Franje Asiškog. I, kao što je najavio 21. kolovoza primajući izaslanstvo pravnika iz zemalja članica Vijeća Europe, napomenuo je da će uskoro, upravo  4. listopada, biti objavljen drugi dio enciklike Laudato si'.

Stati uz žrtve ekološke nepravde

Tog datuma namjeravam objaviti jednu pobudnicu, drugu Laudato si'. Sjedinimo se s našom kršćanskom braćom i sestrama u zauzimanju oko očuvanja stvorenoga svijeta kao svetoga Stvoriteljevog dara.

Papa je potom ukratko sažeo središte poruke upućene povodom Svjetskoga dana molitve za brigu o stvorenomu, već objavljene u svibnju:

Potrebno je stati uz žrtve ekološke i klimatske nepravde, nastojeći prekinuti besmisleni rat protiv našega zajedničkog doma, koji je strašan svjetski rat. Potičem sve vas da radite i molite da ponovno obiluje životom.

Preobrazba javnih politika

U poruci Papa predlaže preobrazbu naših srdaca, našega stila života i javnih politika koje upravljaju našim društvima. Ponovno govori o ekološkom obraćenju i potrebi da se sve stvoreno više ne smatra objektom koji treba iskorištavati, nego stvarnošću koju valja čuvati kao sveti Stvoriteljev dar. Osim toga, rimski biskup insistira na potrebi preobrazbe javnih politika koje upravljaju našim društvima i oblikuju život današnjih i budućih mladih. Ističe važnost sinodalnosti i nada se da ćemo u ovom Vremenu stvorenoga, kao Kristovi sljedbenici na našem zajedničkom sinodskom putu, živjeti, raditi i moliti da naš zajednički dom ponovno obiluje životom.


Tekst i video: Vatican News - am; aa

Foto: Pixabay

Radio Marija

12:10 Glazba
12:30 Spomendar - ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
12:50 Glazba
13:00 Ne brinite se tjeskobno - tema: Ljudska prava, slobode i Jacques Maritain; ur. i vod.: Ante Belić

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

"Dođi Gospodine Isuse" - poslušajte razmatranje za 8.12.2023.

Svakoga dana u 7:45 h pratite adventska razmatranja svećenika zajednice Omnia Deo - "Dođi, Gospodine Isuse." Reprize možete pratiti u 19:45 h....

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 2023
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.