Jesu li povezani ekologija, priroda i isusovačka duhovnost? Možemo li krenuti na duhovni i intelektualni put kako kako bismo tražili i pronašli održiviji način života?
U svojoj enciklici “Laudato si” papa Franjo nudi odgovore na postavljena pitanja: “Budući da su sva bića međusobno povezana, svako se mora njegovati s divljenjem i poštovanjem, jer svi smo mi kao stvorena bića ovisni jedni o drugima.” (Laudato sí 42).
Odgovarajući na poziv pape Franje na ekološko obraćenje, Centar za duhovnost i kulturu Ignacije razvio je program Eko duhovnost koji kroz radionice i duhovni sadržaj povezuje ekologiju i isusovačku duhovnu tradiciju. Program se održava od 4. do 6. kolovoza u predivnom, zelenom ambijentu Franjevačkog samostana na otoku Košljunu, a animirat će ga inženjerka agronomije i mlada poduzetnica Naomi Sarah Bosch i isusovac pater Tvrtko Barun.
“Pokušat ćemo analizirati trenutne ekološke izazove, otkriti mudrost kršćanske teološke i molitvene tradicije na temu stvorene prirode, tražiti načine kako napraviti stvarnu promjenu u našim životima i društvima. Tradicija sv. Ignacija u ekološkoj perspektivi zahtijeva kritičku svijest o okolišu u našem svakodnevnom životu. Ona nas vodi od osjećaja majčinskog upravljanja Zemljom prema još dubljoj povezanosti s obzirom na poredak stvaranja. Uključeni smo u odnos s utjelovljenim Bogom pa se stoga moramo vidjeti kao srodnici sa svim stvorenim, biološki i duhovno, istaknuto je u opisu programa Eko duhovnost.
Prijaviti se može putem poveznice, a organizatori pozivaju sve koji imaju pitanja o samom programu da ih kontaktiraju putem e-mail adrese: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili putem društvenih mreža, Facebooka i Instagrama.