DSC 0828 scaled

„S Isusom postajemo sposobni učiti iz povijesti, pamtiti žrtve, ali i opraštati zločincima. S njim postajemo sposobni izliječiti najprije sebe kako bismo mogli otići drugima“, rekao je riječki nadbiskup Mate Uzinić na misi kod velebnog spomenika Podhumskim žrtvama na Grobniku, 12. srpnja na 81. obljetnicu stradanja mještana Podhuma. Podsjetio je na pismo biskupa HBK povodom 50. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata u kojem biskupi ističu kako je potrebno ne samo pamtiti svoje žrtve i osuditi tuđe zločine nego prepoznati i svoje zločine i tuđe žrtve i „onda s Isusom Kristom i na njegov način započinjati ovu povijest.“

Uz nadbiskupa misili su i župnik Jelenja Ivan Milardović te Voloskog Marijan Žderić.

Poruke oprosta, pomirenja i mira dominirale su i u prigodnim govorima prije mise kada su vijence na spomenik položili izaslanici državnog vrha, lokalnih zajednica i udruga na večernjoj komemoraciji u organizaciji Općine Čavle i Općine Jelenje. Okupljenima su se obratili izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske Željko Jovanović, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, general Josip Lucić, uime Hrvatskog sabora gradonačelnik Bakra Tomislav Klarić, zamjenik župana PGŽ Vojko Braut te načelnici općina Čavle i Jelenje, Ivana Cvitan Polić i Robert Marčelja.

Svi oni prisjetili su se strašnog zločina kojeg su talijanski fašisti počinili na ovome mjestu 12. srpnja 1942. godine, kada su strijeljali najmanje 91 civilnu žrtvu, a većinu mještana prognali. Na memorijalnom groblju još je 1970. godine podignut impresivan spomenik s 91 štitom i imenima žrtava, rad akademskog kipara Šime Vukasa. Govornici su upozorili kako je iz takve okrutne povijesti potrebno učiti i ne ponavljati ju, što se nažalost ne čini. Podsjetili su tako na stradanja u Domovinskom ratu kao i na aktualni rat u Ukrajini. Pozvali su i na zajedništvo koje nažalost niti na komemoraciji u Podhumu ne postoji jer u jutarnjim je satima održana je još jedna komemoracija.

Nadbiskup Uzinić u propovijedi je također upozorio da se zlo nažalost još uvijek događa. „Danas se kao glavno nameće pitanje jesmo li se promijenili. Jesmo li spremni svoj život dati za svoju braću ili i dalje želimo živote oduzimati. Ono najgore je što ne učimo iz svoje povijesti, što se ne mijenjamo nego ostajemo isti. Što se ova stranica povijesti danas ponavlja u Ukrajini i na mnogim drugim mjestima.“ Istaknuo je kako se promjena u čovjeku događa u susretu s Kristom. „Isus želi a nakon susreta s njim postanemo bolji ljudi, drugi ljudi. Poput njega. Da bise to dogodilo Isus želi da najprije budemo s njim, da od njega učimo, prihvatimo njegovu logiku, njegov način i da onda idemo k drugima.“

Propovijed nadahnutu čitanjima o Josipu kojega su braća prodala u ropstvo i evanđeljem o poslanju Isusovih učenika, nadbiskup je posvetio nužnosti promjene. „Sveto pismo nas poziva na promjenu u liku Josipa koji je paradigma za suočavanje s ovakvim stranicama naše ljudske povijesti. Njemu se dogodilo nešto slično, braća su izdala brata, prodali ga u ropstvo“, rekao je nadbiskup. Nakon toga događa se neočekivani ponovni susret Josipa i braće, a Josipa u tom trenutku zanima samo jedno: jesu li se promijenili? Vidi da u njima još ima podjela, krivnju žele pripisati drugima, nisu spremni preuzeti odgovornost za svoj čin. „Sve to žalosti Josipa i zato plače. No, kasnije ćemo vidjeti da su se braća ipak promijenila da više nisu spremni ubiti brata nego da se žele boriti za njegov život. Josip, koji je slika Isusa, želi da se promijenimo.“

U evanđelju o poslanju učenika nadbiskup je također pronašao poticaj na promjene. „Potrebno je promijeniti se jer i Isus se promijenio. Apostolima u početku govori o njihovom poslanju među židovskim narodom, ali u susretu s drugima, s njihovom boli i njihovim potrebama on će sam biti promijenjen. I konačno poslanje apostola više neće biti samo izgubljenim ovcama Doma Izraelova, nego svima.“ To se poslanje događa u susretu s Isusom i nasljedovanjem njegova primjera.

Nadbiskup je istaknuo kako je potrebno je da nas ovakve komemoracije mijenjaju. „Da nas mijenjaju na dobro. Da šire naše srce. S Isusom naše srce može biti promijenjeno. Naše srce može biti srce koje plače, srce koje suosjeća, srce koje oprašta. Neka nas i ovaj događaj u kojemu smo vidjeli i ljude i ne-ljude, pomogne da budemo više ljudi. A koliko smo slični Kristu toliko smo više ljudi.“

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

17:00 Sjaj Istine - ur. i vod.: don Josip Mužić
17:45 Glazba
18:10 Molitva - Večernja
18:25 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.