U emisiji 'Nadom nošeni' emitiranoj 26. lipnja 2023. godine poslušajte temu o celijakiji. O ovoj je bolesti govorila predstojnica Neurološke klinike, KBC-a Zagreb – Rebro, prof. dr. sc. Ervina Bilić, a emisiju je uredila i vodila s. Augustina Barišić.
Jedan od razloga zašto je neurologinja gošća u emisiji je zato što ona boluje od celijakije. Osim toga, Bilić je objasnila kako je celijakija autoimuna bolest koja je primarno usmjerena na tanko crijevo, a u nekim slučajevima može imati neurološke manifestacije.
"Došla sam ovdje da ohrabrim ljude koji ne smiju jesti gluten, da pomognem ljudima da manje griješe i nekako da u svemu tome zajedno budemo još bolji", rekla je Bilić.
Celijakija je autoimuna bolest, a to znači da organizam počinje stvarati protutijela na nekakve molekule, proteine, na svoje gradivno tkivo i razvija jednu imunološku reakciju koja nije korisna. Imunologija nam je korisna u borbi protiv raznih virusa, bakterija i slično, no u ovom slučaju, kada se organizam okrene protiv samog sebe, to nije dobro.
To nije nasljedna bolest, ali u određenih članova obitelji postoji značajna vjerojatnost da se ta bolest razvije. Neki znanstvenici smatraju da je ova bolest danas vrlo raširena zbog našeg načina života. Također kod celijakije, imunološki sustav reagira na jedan protein - gluten koji se nalazi u pšenici, raži i ječmu.
Celijakija je jedan od čestih uzroka bračne neplodnosti, zbog toga što kod žene koja ima nedijagnosticiranu celijakiju, njen imunološki odgovor ili reakcija usmjerena na protein iz pšenice, istovremeno može napadati implantirani plod. To je jedan od češćih uzroka rane smrti djeteta u majci, odnosno ranih pobačaja.
Više o ovoj korisnoj temi poslušajte u emisiji u arhivu i na YouTube kanalu Radio Marije: