Misno slavlje u Nacionalnom svetištu sv. Josipa u Karlovcu u srijedu 19. travnja predvodio je preč. Vjekoslav Meštrić, župnik Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u zagrebačkom naselju Stenjevec u zajedništvu s mons. Antunom Senteom, rektorom svetišta. Pjevanje su animirali članovi župnog zbora istoimene Župe pod ravnanjem Marije Matančević i uz orguljsku pratnju Antuna Kotteka.
U prigodnoj homiliji preč. Meštrić rekao je da nitko od nas nije slučajno na ovom svijetu. "Bog sa svakim od nas ima svoj plan samo je pitanje koliko prihvaćamo Božju volju. Svi mi molimo Oče naš i u njemu govorimo budi volja Tvoja, a pritom često ne želimo da bude volja Njegova već činimo sve da bude po mojoj volji, kako ja želim, a biti u Božjoj volji znači živjeti konkretno, svaki trenutak po svemu onome što nam je darovano od Gospodina. Mi se prečesto bavimo svojim malim brigama, a premalo providnošću koja se krije iza njih. I onda se često pitamo a gdje je Bog? Tu sasvim blizu, u žalosti koja te zadesila, u narušenom zdravlju, u onoj osobi koja te ne shvaća. Bog je nazočan i u tim tminama i želi te i na taj način preobraziti. Kako sve mijenja svoj izgled kada u svemu otkrivamo Boga. Kada shvaćamo da je Bog s nama i uz nas."
Propovjednik je naglasio da "Uskrsli svakom od nas poručuje: imaj pouzdanja, vjeruj, ne boj se, ja sam s tobom. Evo to je temeljno načelo pouzdanja u Gospodina da je uvijek s nama, pouzdanje koje nam izvanjsko trpljenje nastoji pomutiti. Unutarnje patnje, razne napasti, kušnje, pogreške ili grijesi često nas odvode u malodušje. Nadalje živimo u društvu praktičnog materijalizma i liberalnog mentalitet koji na Božje mjesto stavlja čovjeka rušitelja Božjih zapovjedi zamjenjujući ih vlastitim prohtjevima i neograničenom slobodom koji na koncu degradira, umjesto da bude slika Božja. Svijet u kojem živimo nudi bezbrižnost, karijeru, novac, uživanje u porocima, lagodan život, život bez odricanja, bez žrtve. Brojni ljudi, čak i neki kršćani povjerovali su i usvajaju takvu sliku. Roditelji obmanuti tim krivim navještajima svoju djecu usmjeravaju krivo. Zato su brojni mladi zbunjeni, sve imaju i čekaju lažno obećanu idilu, a koja nikada ne dolazi."
"Velika odgovornost je na nama, Kristovim učenicima da ne zaboravimo Isusov put i ustrajnost jer svaki onaj koji vrši Božju volju u sebi osjeća i spokoj i radost i mir i blagoslov, a to može darivati samo Bog. Mnogi velikani to su već pokazali. Zato smo večeras ovdje i naše srce i misli usmjeravamo svetom Josipu koji nam je uzor. Josip je taj koji je vršio Božju volju i sudjelovao u njegovom nevjerojatnom planu. Znademo da je imao različite situacije, ali je ostao vjeran prihvaćanju Božje volje. Josip ne misli o sebi, već moli i promišlja kako će biti Mariji. Ne želi je izvrgnuti sramoti. To je prava ljubav - zaboravljati sebe, a misliti na dobro drugoga. Važno je primijetiti da se Josip savjetuje, odnosno, moli se Gospodinu. Josip ostaje uz svoju zaručnicu, čuva ju i brine o njoj baš onda kada je najranjivija, kada je prijetilo da ju društvo ponizi i odbaci. Upravo je zbog toga sveti Josip zaštitnik obitelji i uzor svima nama. Danas je obitelj kao zajednica ugrožena jer nameću se svakakvi oblici zajedništva, a tradicionalna se obitelj prikazuje kao nešto zastarjelo i nepotrebno. Upravo je zato važno moliti zagovor svetoga Josipa za naše obitelji. Molimo zato svetog Josipa za svoje očeve i obitelji da po primjeru svetog Josipa čuvaju svoje obitelji u dobru", istaknuo je preč. Meštrić.
Pri kraju misnog slavlja bračni par Mijo i Marica Butina koji pola godine živi u Njemačkoj u Gőppingenu pored Stuttgarta u Njemačkoj, a drugu polovicu u Cerovcu Gornjem pored Slunja predali su mons. Senteu monografiju Zajedno u vjeri - Zusammen im Glauben 1968. - 2018. izdanu povodom 50. godina djelovanja Hrvatskih katoličkih zajednica bl. Jakova Zadranina - Gőppingen i sv. Leopolda Bogdana Mandića - Geislingen urednice Marije Belošević.
Naime, kad su pred neki dan fra Ivici Jurišiću, voditelju Hrvatskih katoličkih zajednica Göppingen - Geislingen kazali da idu u Hrvatsku i da će posjetiti Nacionalno svetište svetog Josipa u Karlovcu on ih je zamolio da spomenutu monografiju predaju rektoru kao dar Josipovu svetištu. Mi smo monografiju primili i sad vam je predajemo. Inače redovito, kada smo u Njemačkoj, preko Laudato televizije, odnosno društvenih mreža pratimo misna slavlja iz Josipova svetišta u Karlovcu. I sada kada smo u Hrvatskoj željeli smo i osobno doći u ovo svetište i ovdje se pomoliti. Zapravo, kad god smo u Hrvatskoj više puta dođemo u ovo Svetište, kazao je tom prigodom bračni par Butina. A uručivanje dara samo je vidljivi znak da mnogi naši ljudi, razasuti po cijelom svijetu rado prate misna slavlja iz Hrvatske i na taj način bivaju povezani s rodnim krajem, materinjom riječi, te vjerom koju su od svojih roditelja, djedova i baka primili zaključio je mons. Sente.
Tekst: mons. Antun Sente
Foto: Petar Vuković
Izvor: Zagrebačka nadbiskupija