Vjeroučitelji Zagrebačke nadbiskupije i Sisačke biskupije, na inicijativu i u organizaciji Ureda za vjeronauk, pod vodstvom prof. dr. sc. Blaženke s. Valentine Mandarić, vratili su se sa studijskog putovanja pod naslovom Stopama hrvatskih svetaca, blaženika i slugu Božjih. Program putovanja potpisuje hodočasničko-putnička agencija „Kraljica Mira“ uz pratnju gospodina Slave Mandurića i gđice Lucije Mandurić i stručno vodstvo nekoliko lokalnih turističkih vodiča. Program je bio molitveno i kulturno razrađen, a ekumenska dimenzija osobito došla do izražaja u susretu sa svetištima pravoslavne vjere.
Od 11. travnja do 16 travnja 2023. hodočasnici – vjeroučitelji i njihova pratnja – posjetili su 6 država: krenuvši od Zagreba, preko Srbije, Makedonije, Albanije i Crne Gore, na kraju su u Međugorju, u BiH, zahvalili Gospi na hodočašću, novim poznanstvima i iskustvima koja su stekli. Šarolika grupa smjestila se u autobus na zagrebačkom Kaptolu i krenula put Beograda, gdje je prva postaja bio hram sv. Save i razgled centra grada. Sljedeća je postaja bilo Skoplje uz smještaj u hotelu. Posjećena je spomen-kuća sv. Majke Tereze, u kojoj je mali izložbeni prostor koji prikazuje život svetice iz Kalkute, kao i kapela njoj posvećena. Nastavkom putovanja posjećen je manastir sv. Jovana Bigorskog u Debru, gdje su monasi (i monahinje iz obližnjeg ženskog manastira) taman pripremali prostore i hranu za proslavu Velikog četvrtka i uskoro pravoslavnog Uskrsa. Ipak su našli i vremena da jedan monah ispriča priču o manastiru, njegovu nastanku i značaju.
Četvrtak je donio nastavak putovanja do manastira sv. Nauma, jednog od učenika svete braće Ćirila i Metoda, na jugoistočnoj obali Ohridskog jezera. Manastir nije u vjerskoj funkciji već je lijepa muzejsko-turistička destinacija na izvoru Crnog Drima koji se ulijeva u Ohridsko jezero, nakon čega su putnici razgledali i sam Ohrid s nezaobilaznom stankom za kupnju ohridskih bisera i slobodnim vremenom za samostalnu šetnju gradom i osvježenjem uz obalu jezera. Petak je proveden u putovanju prema Albaniji, pri čemu je kratko razgledana Tirana.
Subotnji je pak dan proveden u znaku Crne Gore, s obilaskom „zaljeva hrvatskih svetaca“ i malih primorskih gradova koji su poput biserja razasuti njezinom obalom. Razgledana je Budva, u Kotoru su se hodočasnici pomolili pred zemnim ostacima bl. Ozane Kotorske te su razgledali taj lijepi primorski gradić. Panoramskim pogledom na Herceg Novi prisjetili smo se i velikog „malog“ sveca – sv. Leopolda Bogdana Mandića, čija se duša u ovoj prirodnoj ljepoti, gdje je sv. Leopold rođen, počela pretvarati u doista velikog prijatelja Boga i ljudi, ispovjednika koji je svoje suvremenike privodio Božjoj svetosti.
U Perastu je brodom posjećena Gospa od Škrpjela na pripadajućem otočiću, koji su mještani gradili kroz sto godina oduzimajući moru dubinu da bi dobili površinu na kojoj će graditi crkvu i u nju smjestiti čudotvornu Gospinu sliku. Panorama Dubrovnika u subotnje predvečerje bila je lijep završetak dana, koji je završio duboko u noći smještajem u Međugorju. I iako je ideja jutarnjeg penjanja na Brdo ukazanja otkazana zbog pljuska, zajedništvo putnika hodočasnika ostvareno je na jutarnjoj misi u 8 sati u međugorskog crkvi. Nakon doručka krenulo se prema Klobuku, rodnome mjestu sluge Božjega Petra Barbarića te na zajednički ručak u Posušje. Preko Travnika, Banja Luke i Gradiške laganom vožnjom uz poneku stanku, u ponoć je autobus parkirao pred zagrebačkom katedralom, zatvorivši krug ovog studijskog putovanja.
Kroz šest država u šest dana i 2220 prijeđenih kilometara izmijenila su se i sva godišnja doba – od snijega, kiše i tuče, do sunca na Ohridu od kojeg su se hodočasnici preplanuli vratili svojim kućama. Predstoji im sada prebiranje i slaganje dojmova i fotoalbuma koji su se razvili kroz ovo doista bogato i sadržajno putovanje.
Sanja Plevko
Foto: Nataša Čurić
Izvor: Zagrebačka nadbiskupija