IMG 4297

U Dvorani sv. Terezije u Požegi, 30. ožujka održana je peta i posljednja ovogodišnja korizmena tribina na temu „Humor u vjeri“, na kojoj su gostovali članovi „Božanstvene komedije“ (emisije na Laudato televiziji): Ante Cash, Josip Kežić, Matej Sunara, Marin Periš i Ivan Lovrić. Nakon molitve Anđeoskog pozdravljenja, biskupijski povjerenik za medije i moderator tribine Marijan Pavelić, pozdravio je nazočne svećenike i redovnice te sve sudionike tribine predstavivši im kratkim videom goste tribine i temu o kojoj će govoriti. Kroz spomenuti video-prikaz sudionici tribine su saznali da je Božanstvena komedija humoristična emisija koja se emitira svakog drugog petka na Laudato televiziji, a autorska ekipa koja stoji iza emisije su navedeni gosti tribine, uz koje idu još Stanko Stojić i Mario Pandžić. „Božanstvena komedija“ obrađuje aktualne i važne teme kao što su odnosi među ljudima, važnost molitve, novac u životu vjernika, uloga žena u Crkvi, vjerodostojnost suvremenih medija, depresija, izazov odgoja, istospolna privlačnost, cenzura u Crkvi i slično. Neformalan pristup ozbiljnim temama u emisiji varira od glumljenih dijaloga do ozbiljnih razgovora sa stručnim gostima. Važan dio emisije čine kratki nerijetko provokativni i satirični skečevi u kojima do izražaja osobito dolazi humor. Moderator tribine je u video-uratku još kazao da „Božanstvena komedija“ na youtube kanalu broji više od 20 tisuća pretplatnika, a objavljeni video isječci preko 8 milijuna pregleda. Istaknuo je kako je velika gledanost svojevrsna potvrda dobro definiranog televizijskog formata, a time i mogućeg uspjeha evangelizacije. Ona je također i dokaz kako je čovjek današnjice u potrazi za istinskim vrednotama kojima nas uči vjera i Crkva, a o njima se očito može govoriti i jezikom humora.

Uslijedio je razgovor s moderatorom Pavelićem i prisutnim članovima „Božanstvene komedije“ koji su za ovu prigodu došli u Požegu. Ponajprije su se gosti tribine predstavili i kazali nekoliko osnovnih informacija o sebi, a potom prikazali tijek nastanka „projekta“ koji je počeo u Splitu s tzv. „splitskim Nadzemljem“ te se povezujući s Laudato televizijom proširio u ono što danas gledamo kao „Božanstvenu komediju“ objasnivši kako taj naziv spaja Boga i humor što su glavne sastavnice sadržaja emisije. Istaknuli su, među ostalim, veliki entuzijazam koji ih je nosio u želji da mladima približe Boga i vjeru na njima pristupačan i zanimljiv način u čemu je humor zapravo drugotan, ali je u isto vrijeme izvrstan mamac, posebno za mlade, kroz koji se može provući ono bitno – dobra poruka. Prikazali su tijek nastanka jedne emisije u čemu je ključan njihov kreativan trenutak iz kojeg se „rađaju“, a potom dorađuju teme koje se povezuju u cjeloviti sadržaj jedne ili više emisija. Kroz daljnji tijek razgovora dotakli su se više tema poput pitanja definicije humora, njegovih oblika ( npr. ironija, sarkazam, satira, parodija) i prihvatljivosti u pojedinim životnim prilikama te mogućnosti sablazni kod pojedinih vjernika s obzirom na teme koje se provlače kroz humor. Progovorili su, među ostalim, i o tome je li u njihovoj emisiji šala u svemu dopuštena odnosno postoje li „tabu“ teme, nešto što je sveto i nedodirljivo jer se često u svojim emisijama bave osjetljivim i graničnim temama te je li im se dogodilo da su u zanosu izrekli nešto neprimjereno i za nekoga uvredljivo. U završnom dijelu razgovora dotakli su se i pitanja humora povezanog s evangelizacijskim trenutkom kao što je npr. homilija ili propovijed složivši se u tvrdnji kako je u cilju istinskog navještaja Krista gotovo sve prihvatljivo.

Nakon razgovora prožetog nizom humorističnih situacija i elemenata uslijedila je kratka rasprava tijekom koje su sudionici tribine gostima mogli postavljati pitanja ili prokomentirati ono o čemu su govorili. Na svršetku tribine moderator Pavelić je zamolio članove „Božanstvene komedije“ da upute svoju poruku sudionicima tribine, napose mladima, te im potom zahvalio na dolasku u Požegu i razgovoru koji su imali s njime, a kroz koji su dotakli mnoštvo zanimljivih i životno važnih tema. Kazao je kako se ovom tribinom zaključuje ciklus ovogodišnjih korizmenih tribina te je svima nazočnima zahvalio za sudjelovanje na ovoj, kao i na prethodnim tribinama, zaključivši susret molitvom.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

14:00 Pozdravi, čestitke i preporuke
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica Božjeg milosrđa
15:15 Krunica - Otajstva svjetla

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.