Udruga “Hrvatski pokret za život i obitelj”, na 33. godišnjicu osnutka udruge, u subotu, 25. ožujka 2023. u samostanu hercegovačkih franjevaca u zagrebačkoj Dubravi u 18 sati, održala je godišnji “Simpozij za život”.
Cilj Simpozija je bio okupiti istaknute pojedince i udruge koje se zalažu za zaštitu prava nerođene djece, očuvanje obitelji i tradicionalnih vrijednosti te ujedinjavanje pro-life vjernika svih denominacija. Na Simpoziju je udruga dodijelila i godišnje Priznanje “Dr. Ružica Ćavar” zaslužnim pojedincima iz redova laika i svećenstva te, prvi put, i jednoj udruzi.
Dodjela Priznanja “Dr. Ružica Ćavar”
Priznanje “Dr. Ružica Ćavar” dodjeljuje se za poseban doprinos promicanju obiteljskih vrijednosti, bračnog zajedništva i zaštite života od začeća do prirodne smrti, na područje Republike Hrvatske te Bosne i Hercegovine. Priznanje je prvi put dodijeljeno 2022. godine, nakon smrti dr. Ružice Ćavar, osnivačice i počasne doživotne predsjednice udruge, s namjerom očuvanja sjećanja na njezin nesebičan rad te odavanja priznanja za rad drugim pojedincima koji se zalažu za iste vrijednosti.
Ove godine udruga je dodijelila četiri priznanja, od toga čak tri za djelovanje na području Bosne i Hercegovine:
• dr. med. Nikolini Penava iz Ljubuškog, specijalistici za ginekologiju i opstetriciju u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar, koja svojim snažnim životnim svjedočanstvom potiče mlade generacije na donošenje odluka u skladu s naukom Katoličke Crkve;
• g. Mariju Živkoviću iz Zagreba, osnivaču i voditelju “Obiteljskog centra” i jednom od začetnika “pro-life” pokreta u Hrvatskoj;
• dr. sc. fra Mariu Knezoviću iz Posušja, hercegovačkom franjevcu koji uz svećeničku službu, svojim nadahnutim i slušanim emisijama na radiju Mir Međugorje, suradnjom s Laudato TV i britkim kolumnama zauzeto promiče katolički nauk, te obiteljske i pro-life vrijednosti;
• udruzi “Mlado sunce”, katoličkoj karizmatskoj molitvenoj zajednici iz Širokog Brijega koja nastoji osvijestiti katolike laike da je svatko dužan u svom životu i u svom vremenu davati svjedočanstvo o živom Bogu i spasenju kao novom životu koji proizlazi iz osobnog i zajedničkog susreta sa živim Gospodinom.
Dr. Markić: Ako su se oni mogli zalagati za život u vrijeme komunizma, koliko više se mi danas trebamo zalagati u demokratskom društvu
Budući da g. Marijo Živković zbog zdravstvenih razloga nije bio u mogućnosti osobno primiti priznanje, u njegovo je ime to učinila njegova kći dr. sc. Željka Markić koja se u svom obraćanju prisutnima prisjetila samih početaka djelovanja pro-life pokreta u Hrvatskoj. Osobit dojam je na prisutne ostavila izjava da ako su se njezin otac, g. Marije Živković, i pok. dr. Ružica Ćavar mogli zalagati za nerođene u vrijeme totalitarnog režima, tj. za vrijeme komunizma, koliko više se mi danas trebamo zalagati za zaštitu života u demokratskom društvu.
Fra Mario Knezović zbog drugih obaveza također nije mogao osobno doći i primiti priznanje no prisutnima se obratio kratkom videosnimkom kojom je poslao snažnu poruku o tome da je jasno kao dan da je nerođeno dijete ljudsko biće, tj. čovjek te da svi oni koji se zalažu za pobačaj zapravo objavljuju rat protiv samog Boga koji je stvorio čovjeka na svoju sliku i priliku.
Panel: Pokušava li se obitelj razoriti?
U drugom dijelu Simpozija slijedio je zanimljiv panel koji je moderirala voditeljica Ivka Malkoč Bastašić dok su u raspravi sudjelovali Martina Lukić, predsjednica “Hrvatskog pokreta za život i obitelj”, dr. med. Nikolina Penava, Marko Topić, predstavnik zajednice “Mlado Sunce” te poseban gost Simpozija, Matija Štahan, novinar i publicist koji svoja kritička promišljanja o društveno-političkim zbivanjima objavljuje na portalu Bitno.net. a javnosti je poznat i kao jedan od komentatora emisije HRT-a “Peti dan” u kojoj jasno staje u obranu prava na život od začeća do prirodne smrti te zagovara katoličke stavove.
Sudionici panela govorili su o tome što ih motivira za njihovo “pro-life” djelovanje; razini zaštite nerođene djece danas u Republici Hrvatskoj te BiH; je li moguće da dođe do zabrane ili strože regulacije pobačaja kao što se to događa danas u SAD-u te trebamo li biti zabrinuti zbog zahtjeva lijevih stranaka i nekih pojedinaca da pravo na pobačaj uđe u Ustav Republike Hrvatske.
Raspravljali su o tome ima li obitelj kao osnovna jedinica društva položaj i prava kakve zaslužuje ili se ona pokušava razoriti, potisnuti na marginu društva te prikazati zastarjelom ili čak nepoželjnom; zašto mladi danas sve kasnije i sve teže stupaju u brak te odgađaju rađanje djece te kakvu ulogu u tome imaju mediji. Na kraju su se osvrnuli na pitanje demografije te mjere koje bi mogle promijeniti sadašnje negativne demografske trendove u Republici Hrvatskoj i BiH.
Izvor: Udruga "Hrvatski pokret za život i obitelj"
Foto: Jerko Malinar, cross-press.net