Polaznici Đakonske pastoralne godine 2022./2023. koju priređuje Nadbiskupijski pastoralni institut u Zagrebu posjetili su u utorak 31. siječnja 2023. sjedište Hrvatske biskupske konferencije na Ksaveru u Zagrebu. Đakone pod vodstvom ravnatelja Nadbiskupijskog pastoralnog instituta i voditelja Đakonske pastoralne godine preč. mr. sc. Ivana Lukića primio je generalni tajnik HBK doc. dr. Krunoslav Novak koji im je zaželio dobrodošlicu te ih upoznao s ustrojem i djelovanjem svih sastavnica Hrvatske biskupske konferencije
Generalni tajnik HBK podsjetio je da Hrvatsku biskupsku konferenciju čine sljedeća tijela: sabor, stalno vijeće, vijeća, komisije, odbori, uredi osnovani od Konferencije, te njezino generalno tajništvo. Pojasnio je ukratko zadaću svih tijela i nabrojao vijeća HBK: Vijeće za nauk vjere, Vijeće za katehizaciju i novu evangelizaciju, Vijeće za kler, Vijeće za sjemeništa i duhovna zvanja, Vijeće za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života, Vijeće za život i obitelj, Vijeće za laike, Vijeće za katolički odgoj i obrazovanje, Vijeće za kulturu i crkvena kulturna dobra, Vijeće za misije, Vijeće za pastoral turista i pomoraca te Vijeće HBK i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu.
Doc. dr. Novak đakonima je predstavio Generalno tajništvo HBK koje se, osim generalnog tajnika i računovodstva, sastoji i od ureda: Nacionalnog katehetskog ureda HBK, Ureda HBK za mlade, Ureda HBK za život i obitelj, Tiskovnog ureda HBK, Ureda ravnateljstva Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu, Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole, Ureda HBK za laička društva, pokrete i zajednice i Ekonomata i Financijskog ureda HBK.
Generalni tajnik HBK predstavio je i ustanove HBK: Središnju ustanovu za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika, Hrvatski Caritas, Hrvatsku katoličku mrežu, Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve, te Hrvatski institut za liturgijski pastoral.
Đakoni su na susretu imali priliku upoznati ustanove i tijela HBK te prostore i urede u zgradi HBK.
Program Đakonske pastoralne godine sastoji se od tri dijela: obrazovno-studijskog, koji se održava u šest studijskih tjedana u organizaciji Nadbiskupijskog pastoralnog instituta; pastoralno-praktičnog pastoralnog praktikuma, koji se odvija u župama; kao i odgojno-duhovnog, za koji su zaduženi Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište i redovničke formacijske kuće.
Ove pastoralne godine program pohađa ukupno 17 đakona, pripravnika za prezbiterat, iz Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda iz Zagreba, Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja iz Splita, Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića, Hrvatske dominikanske provincije Navještenja Blažene Djevice Marije, Hrvatske salezijanske provincije sv. Ivana Bosca i Družbe misionara Krvi Kristove te đakoni Zagrebačke nadbiskupije.
Izvor: Zagrebačka nadbiskupija