2FE133F2 57EB 449E B5F5 617CA8C25290 e1666903962341

Predstavljanje knjige vlč. Krešimira Bulića „Duhovni lik svetog blaženika Alojzija Stepinca neustrašivog branitelja istine“ u četvrtak 27. listopada počelo je misnim slavljem koje je u crkvi Bl. Alojzija Stepinca u Budaševu predvodio autor.

U propovijedi je vlč. Bulić istaknuo da u katoličkom svijetu ne postoji spor o ulozi kardinala Stpinca te je podsjetio da nedaleko New Yorka, u White Plainsu već više od 60 godina djeluje katolička gimnazija koja nosi ime Alojzija Stepinca. Za oslobađanje Stepinca iz zatvora posebno se tada zalagao tamošnji nadbiskup Francis Joseph Spellman, koji je vjerovao da je cijeli sudski proces montiran te je 1947. počeo graditi Archbishop Stepinac High School, prikupivši donacije vjernika iz 48 župa te nadbiskupije kako bi izgradio tu gimnaziju. Vlč. Bulić na kraju je pozvao na molitvu da uskoro dođe do konzensusa oko bl. Stepinca i da što prije možemo zazvati – sveti Alojzije, moli za nas!

Nakon misnog slavlja, knjigu su predstavili upravitelj Župe Krašić vlč. Ivan Vučak, urednik Željko Maljevac, lektorica Ljiljana Slunjski, predstavnik Grada Kutine Marin Boltek te autor knjige vlč. Krešimir Bulić. Istaknuvši da se kardinala Stepinca premalo isticalo kao uzor duhovnosti, vlč. Bulić je rekao da su se gotovi svi znanstveni skupovi o Stepincu bavili povijesnim temama. Malo se teologa, rekao je, bavilo Stepincem. „Govor o Stepincu obično se bazira na njegovoj ulozi u zbivanjima prije, za vrijeme i poslije Drugoga svjetskoga rata, a premalo se ističe njegova duhovna osoba“, rekao je autor, istaknuvši da knjiga ima za cilj prikazati duhovni lik kardinala Stepinca.

„Obično se govori da je osoba kardinala Stepinca jako važna za Katoličku Crkvu u Hrvatskoj, ali i za samu Hrvatsku. Govori se čak o Stepinčevoj crkvi. Govori se o Stepinčevom domoljublju i rodoljublju koje je zapravo izraz njegove čvrste, nepokolebljive i neustrašive vjere. Za svetog papu Ivana Pavla II. Stepinac je najsvjetliji lik Crkve u Hrvata“, rekao je vlč. Bulić, podsjetivši da je papa Ivan Pavao II. to izgovorio 1994. u zagrebačkoj katedrali.

Govoreći o globalizirajućem svijetu liberalnih načela i sve većoj duhovnoj krizi koja se, kako je rekao, očituje u obezvrjeđivanju tradicionalnih svjetonazora i vrednota te u dokidanju etike i gubitku nade, istaknuo je da postoji sve veća potreba za simbolima općega dobra, međusobne uzajamnosti ljubavi, kao i načela o dosljednosti koja čovjeku i čovječanstvu vraćaju temeljnu nadu života. Takav identitet označuje upravo osoba bl. kardinala Stepinac, naglasio je.

Međutim, istaknuo je vlč. Bulić, Stepinčeva se osoba, zahvaljujući propagandi tužitelja, problematizira. „Za dobar dio javnosti Stepinac je još uvijek, nažalost, kontroverzna osoba. Sve te kontroverze, možemo mirne duše ustvrditi, proizlaze iz teorije zavjere koja je utemeljena ne na činjenicama, nego na lažno prikazivanim i krivo tumačenim činjenicama“, istaknuo je autor knjige. „Komunisti su, kažu stručnjaci, uništili 90 % građe o Stepincu. Međutim, i preostalih 10 % mogu posvjedočiti tko je Stepinca optužio, tko ga je trovao u Lepoglavi, tko ga je htio uništiti“, rekao je vlč. Bulić, dodavši da ga ta preostala građa pokazuje kao velikana – čovjeka, kršćanina, svećenika i biskupa.

„Njegovi ga protivnici prikazuju kao slučaj. No, za nas vjernike, za nas koji smo proučavali njegove spise, on je fenomen. I za mene osobno on je fenomen. Stepinac je fenomen – zapravo koncentrat fenomena – katoličkoga, pastoralnoga, karitativnoga, ekumenskoga, hrvatskoga, političkoga, medicinskoga, juridičkoga, hagiografskoga, historiografskoga. Stepinac je fenomen za svoga života, u svojoj osudi, u smrti, u svojoj beatifikaciji, u protivljenju kanonizaciji, u fizičkom srcu, u duhovnom srcu. I danas, 62 godine nakon smrti, on je fenomen i u Vatikanu i u Beogradu i u Zagrebu“, rekao je, između ostaloga, vlč. Bulić. U glazbenom dijelu programa sudjelovala su djeca i mladi iz Župe Budaševo.

Izvor: Sisačka biskupija

Radio Marija

01:30 Glazba
02:15 Krunica - Otajstva svjetla
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - p. Mirko Nikolić: "Gabrić još govori - 33 godine poslije"

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.