4 15

Prvi stručni skup u novoj pedagoškoj godini za odgojiteljice u vjeri Riječke metropolije održan je 22. listopada u Dječjem vrtiću Nazaret u Rijeci. Na početku skupa voditeljica s. Kristina Tunić, ravnateljica domaćinskog dječjeg vrtića, pozdravila je predstojnicu Katehetskog ureda Riječke nadbiskupije gđu Kseniju Rukavina Kovačević i sve okupljene odgojiteljice u vjeri, a na poseban način zahvalila gostu predavaču vlč. Mariu Geriću, ravnatelju Metropolitanskog pastoralnog instituta u Rijeci i rektoru Bogoslovnog sjemeništa Ivan Pavao II. što je prihvatio održati stručno predavanje na temu „Uloga simbola vjere u predškolskom vjerskom odgoju“.

Odgojiteljice u vjeri imale su prilike poslušati teorijski dio vezan uz pojam, značenje, ulogu i važnost simbola općenito u svakodnevnom životu te konkretno simbola vjere u liturgijskom i vjersko-odgojnom i pedagoškom radu. Nakon teorijskog dijela uslijedio je praktični dio u kojem su odgojiteljice u vjeri, raspoređene u tri skupine, razmatrale na temelju izdvojenih evanđeoskih tekstova značenje pojedinih simbola vjere.

U završnom dijelu stručnog skupa predstojnica Katehetskog ureda provela je anketni upitnik o kvaliteti dosadašnjih stručnih skupova za odgojiteljice u vjeri u razdoblju od zadnjih pet godina te perspektivama razvoja u budućnosti. Anketni upitnik bio je u potpunosti anoniman. U nastavku donosimo neke zaključke na temelju dobivenih rezultata.

Redovitost pohađanja stručnih skupova u razdoblju od ped. godine 2017./2018. do ped. godine 2021./2022. pokazala se na visokom nivou. Naime, većina odgojiteljica u vjeri, njih preko 70%, sudjelovalo je na svim stručnim skupovima. U procjeni opće važnosti dosadašnjih stručnih skupova, na skali od najmanje važno do najviše važno, s obzirom na njihov profesionalni rad u struci, stručni rad u provođenju vjerskog odgoja, osobni rast u vjeri, napredovanje u struci te stručni doprinos napretku ustanove u kojoj rade, većina odgojiteljica u vjeri procijenila je da su dosadašnji stručni skupovi najviše utjecali na njihov stručni rad u provođenju vjerskih aktivnosti i osobni rast u vjeri, dok značajno manje na njihov profesionalni rad kao odgojitelja u predškolskim ustanovama, na napredovanje u struci i opći doprinos ustanovi u kojoj su zaposleni.

U procjeni organizacijsko-programskih segmenata stručnih skupova koji su najviše doprinijeli njihovom profesionalnom/stručnom i osobnom razvoju, većina odgojiteljica u vjeri izdvojila je praktični dio, primjere dobre prakse, razmjenu mišljenja i iskustava te izbor tema i stručnih predavača. S obzirom na pripremu i organizaciju dosadašnjih stručnih skupova, većina odgojiteljica iznimno je zadovoljna mjestom izvođenja i učestalošću skupova te načinom prezentiranja pojedinih stručnih tema. U procjeni kvalitete dosadašnjeg angažmana su/organizatora stručnih skupova na području Riječke nadbiskupije, na skali od 1 do 5, čvrstu četvorku dobili su svi, počevši od Agencije za odgoj i obrazovanje, Katehetskog ureda, Metropolitanskog pastoralnog instituta do voditeljice stručnih skupova. U upitniku je bilo ponuđeno 6 prijedloga za poboljšanje kvalitete stručnih skupova u budućnosti za koje su odgojiteljice bile zamoljene da iskažu svoj stupanj (ne)slaganja, kao i da navedu eventualno neke svoje prijedloge za koje smatraju da bi značajno doprinijele kvalitativnim promjenama. Od ponuđenih prijedloga (povećati broj stručnih skupova, organizirati dodatne online skupove za one koji nisu u mogućnosti fizički nazočiti iz različitih razloga, programski i tehnički osuvremeniti stručne skupove, češće provoditi reizbor voditelja stručnih skupova, povezati stručne skupove za odgojiteljice u vjeri sa stručnim skupovima školskih vjeroučitelja u temama od vjersko-odgojne i pastoralno-katehetske važnosti, službeno verificirati stručne skupove i ostale stručne aktivnosti od strane AZOO-a) odgojiteljice u vjeri najviše su podržale organizaciju dodatnih online stručnih skupova, programsko i tehničko osuvremenjivanje stručnih skupova te službenu verifikaciju AZOO-a. Prijedlozi koji su nadodani od strane odgojiteljica u vjeri su: „više praktičnih primjera na skupovima“, „manje profesora koji nisu u izravnom odnosu s predškolskim ustanovama“, „više konkretnih tema iz struke“, „uključiti odgojitelje u izbor tema i predavača“.

Katehetski ured zahvaljuje voditeljici stručnih skupova s. Kristini Tunić i odgojiteljicama u vjeri na sudjelovanju u ovoj evaluaciji čiji će se rezultati svakako uzeti u obzir prilikom priprema i organizacije daljnjih stručnih skupova na području Riječke nadbiskupije.

 

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

09:00 Nadom nošeni - tema: Autizam - što (ne) znamo?; gost: izv. prof. dr. sc. Sanja Šimleša; ur. i vod.: Iva Tadić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Splitsko-makarske nadbiskupije - ur. i vod.: Zdravka Andrijašević
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Danas je 124. rođendan Danice Širole - Tko je bila "hrvatska Mala Terezija"?

Danas je 124. rođendan Danice Širola. Tko je bila Danica? Djevojka, učiteljica, koja je silno željela stupiti u samostan. Rođena je u Karlovcu 18....

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.