rekolekcija 10 22 001

Redovita mjesečna rekolekcija svećenika Šibenske biskupije održana je u srijedu 12. listopada u Marijanskom svetištu Šibenske biskupije Vrpolju. Susret je započeo molitvom Srednjeg časa u sklopu kojeg je bila meditacija koju je održao župnik u Kljacima i Gradcu fra Ivan Lukač. Središnji dio Rekolekcije bilo je izlaganje „Moralno – bioetički izazovi u svjetlu Amoris letitia – Problemi razlučivanja neredovitih situacija i pobačaja u kontekstu objektivnog moralnog nauka“ koje je održao dr. sc. don Damir Šehić, profesor moralne teologije i bioetike s Teološko – katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru.

Postsinodalna pobudnica pape Franje Amoris Laetitia – Radost ljubavi objavljena 2016. godine te predstavlja plod sinodalnog promišljanja o Obitelji. U godini obitelji papa Franjo obratio se obiteljima Pismom supružnicima u Godini obitelji ”Amoris Laetitia”, prepoznajući prilike nakon pandemije koje su ga potaknule pristupiti bračnim parovima, obiteljima i svakom pojedincu. Istovremeno, društvo se suočava s redefinicijom presude bez presedana Roe vs. Wade. Isto predstavlja moralno-bioetičke probleme koji od kršćana zahtijevaju jasan moralni stav u skladu s naukom Crkve.

rekolekcija 10 22 002

Izlaganje vlč. Šehića bilo je koncipirano u dvije tematske cjeline. U prvom dijelu promišljao je o problemima razlučivanja neredovitih situacija u kontkestu Amoris Laetitia i Pisma supružnicima koje je donijelo neke smjernice za ispravno tumačenje VIII. poglavlja. Amoris Laetitia je detektiranjem različitih stanja i životnih situacija vjernika zapravo aktualizirala govor o velikoj diskrepanciji između evanđeoskog ideala i stvarnog života vjernika, pri čemu se očituje kako je veliki broj vjernika katehiziran, ali ne i evangeliziran.

U drugom dijelu izlaganjaosvrnuo se na moralno-bioetički problem pobačaja i pristanak suvremenog društva na poništavanja ljudskog dostojanstva i prava na život najranjivijim ljudskim bićima. Pobačaj kao delikatnu i kompleksnu društvenu temu, dodatno čini mučnijom činjenica što vrlo brzo izlazi i potom se opet vraća u modu ili javni fokus, a da se pritom i polazne i zaključne točke ne mijenjaju, kao ni crkveni i teološki govor koji najčešće izostaje. Ovoga se puta u središtu pozornosti našao preokretom presude Vrhovnog suda SAD-a u slučaju Roe protiv Wade, 410 U.S. 113 (1973). Sudskom je odlukom iz 1973. ženi priznato nepostojeće ”pravo na pobačaj”. Ovaj kontekst okolnosti ponovno vraća u fokus tri ključna pitanja o pobačaju i pokazuje kako njihovo zaobilaženje ne rješava nego produbljuje ovaj problem. Odakle čovjeku njegova prava? Može li pobačaj biti ljudsko pravo? Može li se dopustivost pobačaja odrediti pravnim i političkim konsenzusom?

Vlč. Šehić naglasio je kako pobudnica Amoris Laetitia u svom govoru o obitelji pokušava sagledati višedimenzionalnost problema s kojima se susreće obitelj sadašnjeg trenutka. U cjelokupnom pogledu na obitelj potrebno je promotriti sve razarajuće forme koje ugrožavaju ideal bračnog zajedništva. Osim posljedica koje su vidljive potrebno je uočiti i „novi“ bračni mentalitet koji je sve manje utemeljen na evanđeoskim vrednotama. Pogled na obitelj iz kuta Amoris Laetitia može nam donijeti oštriji fokus na spomenute probleme te nas može obnoviti u nastojanju oko očuvanja obitelji i njezine prave slike.

U završnom dijelu rekolekcije biskup Tomislav Rogić dao je osvrt na nacionalni susret mladeži i biskupijski susret obitelji. Biskupijski povjerenik za misije don Tomislav Puljić svećenike je upoznao sa predstojećom misijskom nedjeljom, a župni vikar u Ražinama don Ante Vrcić govorio je o pokrenutim susretima za mlade pod nazivom „Katolička akademija“ koji će se jednom mjesečno održavati u župi Ražine.

rekolekcija 10 22 003

Tekst i foto: Šibenska biskupija

Radio Marija

17:00 Izazovi - tema: 6. međunarodna konferencija za život pod geslom „Život, dakle, biraj!“; gošća: Petra Milković, dopredsjednica udruge Hrvatska za život; ur. i vod.: Slavica Janković, viša med. sestra
17:45 Glazba
18:15 Molitva - Večernja
18:25 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

P. Niko Bilić - uz današnje Evanđelje: Judine škude (Mt 26,14-25)

Danas, u srijedu Velikoga tjedna u središtu evanđelja stoji izdaja i Judine škude. Evanđelju po Mateju zahvaljujemo precizan podatak o 30...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.