Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodio je u subotu 8. listopada 2022. godine svečano euharistijsko slavlje na kojem je trinaestoricu mladića zaredio za đakone. Na misnom slavlju u župnoj crkvi sv. pape Ivana XXIII. u zagrebačkoj Dubravi koncelebrirali su generalni vikar Zagrebačke nadbiskupije i moderator Nadbiskupskog duhovnog stola mons. Tomislav Subotičanec, rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu preč. Željko Faltak, biskupski vikar za pastoral i kancelar Nadbiskupskog duhovnog stola preč. Marko Kovač, redovnički provincijali, odgajatelji i duhovnici zagrebačke Bogoslovije te brojni svećenici.

221008 Đakonsko ređenje 3

Kandidate za red đakonata predstavio je rektor Bogoslovije preč. Željko Faltak, nakon čega su četvorica dijecezanskih i devetorica redovničkih kandidata izrekli svoj "Evo me!"

 221008 Đakonsko ređenje 1

U prigodnoj homiliji kardinal Bozanić poručio je ređenicima kako ih se prima u nadi, otvorena srca i raširenih ruku jer "svojim mladenačkim poletom oplemenjenim vjerom i snagom Duha Svetoga, unosite novost u život naše Crkve. Po đakonskom ređenju vi ste sakramentalno pozvani živjeti po načelu dara. Sve što nije darovano, izgubljeno je. Ako se živi darujući, ulazi se u logiku Božjeg kraljevstva, gdje se zauvijek, za vječnost, posjeduje sve što se daje. Vi ne darujete svoja dobra, nego sami sebe. To je razlog neizmjerne radosti."

 221008 Đakonsko ređenje 2

Zagrebački nadbiskup naglasio je kako na đakonat ne treba gledati samo kao uvjet na putu do prezbiterata, već je đakonata trajno stanje "koje će odsada strukturirati vašu osobnost i određivati vaše djelovanje. Ono treba oblikovati vaš način življenja evanđelja da bi ste se neprestano ogledali u Krista, poslušnog i vjernog sluge Oca, te sluge ljudi, Kristove braće i sestara. Uz vašu postojanu molitvu, zagarantirana vam je pomoć Duha Svetoga, kako biste se mogli poistovjetiti s Kristom Gospodinom."

 221008 Đakonsko ređenje 5

"Dragi ređenici, Isusovo evanđelje razotkriva privid i pokazuje nam pravu stranu stvarnosti. Isus ne voli pozornicu, ne voli glumu, uvijek izbjegava pretvaranje. On voli istinu, dapače On jest Istina. Po evanđelju je ušla u našu sredinu velika Istina u riječima, u gestama, u Isusovu tijelu", istaknuo je Kardinal i dodao: "Bog je na strani onih koji pate, koji su progonjeni i nepravedno osuđeni. Bog je na strani onih koji su ostavljeni po strani. Đakon je poput antene koja hvata najslabije frekvencije društva. On je često pozvan da dade glas onima kojima je oduzeta riječ, koji su svedeni na šutnju. Stoga đakonska služba može postati neugodna i dosadna, jer svjetskom kriteriju nisu privlačni siromašni, bolesni i marginalizirani ljudi."

 221008 Đakonsko ređenje 6

Kardinal Bozanić homiliju je zaključio spominjući mnoštvo ljudi koje stoje iz svakoga kandidata, koji su ih dopratili na ovo slavlje. "Svi danas molimo da Bog koji je u vama započeo dobro djelo, da ga i dovrši."

 221008 Đakonsko ređenje 9

Sveti red đakonata primili su:

Za Zagrebačku nadbiskupiju:
Krunoslav HIKEC, Župa sv. Jurja mučenika, Gornja Stubica
Petar TISAJ , Župa sv. Nikole Tavelića, Zagreb - Kustošija
Domagoj TOPIĆ, Župa Svih Svetih, Sesvete
Sebastijan VALJAVEC, Župa sv. Mihaela arkanđela, Mihovljan

Za Hrvatsku franjevačku provinciju sv. Ćirila i Metoda:
fra Ivica BERIŠIĆ, OFM, Župa sv. Mihaela arkanđela, Zagreb – Dubrava
fra Marijan LIGENZA, OFM, Župa Uzašašća Isusova, Ruševo
fra Ivan MAJIĆ, OFM, Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije, Kaštel Lukšić

Za Hrvatsku franjevačku provinciju Presvetoga Otkupitelja:
fra Josip Jurić ŠOLTO, OFM, Svetište i župa Gospe Sinjske, Sinj-Glavice

Za Hrvatsku karmelsku provinciju svetog oca Josipa:
br. Jakov od Križa (Milić), OCD, Župa Preslavnog Imena Marijina, Osijek

Za Hrvatsku delegaturu Družbe misionara Krvi Kristove:
br. Karlo Mario PETROVIĆ, CPPS, Župa Gospe Snježne, Selci Đakovački
br. Ivan RALJUŠIĆ, CPPS, Župa sv. Nikole biskupa, Pleternica

Za Hrvatsku salezijansku provinciju svetog Ivana Bosca:
Marko MAJIĆ-MAZUL, SDB, Župa bl. Alojzija Stepinca, Zadar
Danijel NEJAŠMIĆ, SDB, Župa sv. Ivana Krstitelja, Split

Izvor: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Radio Marija

23:45 Glazba
00:00 Lijepa naša domovino - hrvatska himna; Posvetna molitva sv. Josipu
00:03 Glazba
00:30 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.