Altar de Artémides Zatti Basílica María Auxiliadora y San Carlos min

Pred oko tisuću hodočasnika koje je primio u Dvorani Pavla VI. povodom proglašena svetim zavjetovanoga laika u Salezijanskoj družbi, Papa je istaknuo poslanje života potpuno posvećenoga bolesnima, napuštenima, odbačenima; uvijek s osmijehom, u Patagoniji je ponovno ispisao jednu stranicu Evanđelja
Artemid Zatti prvi je salezijanski svetac ne-mučenik koji će biti kanoniziran; vidio je samoga Isusa u siročadi, bolesnima, siromašnima, posljednjima, prema kojima se odnosio kao prema svojoj obitelji – istaknuo je poglavar salezijanaca svetoga Don Bosca, don Ángel Fernández Artime, tijekom posebnoga prijepodneva u Dvorani Pavla VI., posvećenoga tom svjedoku vjere u uskrsloga Krista koji će sutra biti proglašen svetim.

Salezijanci, odgojitelji srca


Rođen je u Borettu, u pokrajini Reggio Emilia, te je iz Italije emigrirao u Argentinu, gdje je upoznao i ušao u salezijansku stvarnost prisutnu na najtežim mjestima Buenos Airesa. U Buenos Airesu nisu išli u najvažniju četvrt – podsjetio je papa Franjo obraćajući se mnoštvu hodočasnika pristiglih iz cijeloga svijeta – nego su išli u Bocu, gdje su bili komunisti, socijalisti, oni koji nisu voljeli svećenike. Tamo su išli salezijanci, veliki odgojitelji srca – istaknuo je Papa.

Vjerovah, obećah, ozdravih


Moto kanonizacije Artemida Zattija jest izraz „Vjerovah, obećah, ozdravih“, uzet iz njegovih memoara. Naime, oboljevši od tuberkuloze, povjerovao je riječima oca Evasija Garronea koji ga je, vidjevši da mu se stanje pogoršava, potaknuo da Mariji Pomoćnici obeća da će se posvetiti njezi bolesnika i da će tako ozdraviti. Tako je i bilo. Od tada se Artemid potpuno posvetio bolesnoj i potrebitoj braći, postavši njihov bližnji, uvijek s osmijehom i neumorno sjedinjen s Bogom u molitvi.

Bijeli radni ogrtač i bicikl


Bolnica je mjesto gdje se očituje svetost tog čovjeka, s bijelim radnim ogrtačem i torbom s lijekovima, s krunicom u jednoj ruci i upravljačem bicikla u drugoj. U bolesnima, koji su bili – kako je rekao Sveti Otac – granica njegova poslanja, a koje je posjećivao danju i noću, vidio je Gospodina te služeći im, znao je da časti Oca.

Bolnica – „Očevo svratište“


Istaknuvši siromašno podrijetlo Artemidove obitelji, Papa je napomenuo kako je njegova obitelj, za razliku od drugih migranata pristiglih u Argentinu koji su, poneseni poslom i problemima, često gubili vrijednosti vjere, bila iznimka. On je odrastao u izvrsnoj kršćanskoj sredini, a u gradu Bahia Blanca, nedaleko od Buenos Airesa, zahvaljujući vodstvu oca Carla Cavallija, u njemu je dozrio izbor salezijanskoga života. Bio je rođak svih siromaha – istaknuo je Papa. Sve bolnice u regiji Rio Negro, zahvaljujući njemu postale su mjesta zračenja Božje ljubavi.

Na tom komadiću zemlje u Patagoniji, gdje teče život našega blaženika, ispisana je jedna stranica Evanđelja; Dobri je Samarijanac u njemu pronašao srce, ruke i zanos, prije svega za malene, siromašne, grješnike, posljednje. Tako je bolnica postala „Očevo svratište“, znak Crkve koja želi biti bogata darovima ljudskosti i milosti, mjesto zapovijedi ljubavi prema Bogu i bratu, mjesto zdravlja kao zaloga spasenja.

Čovjek zajedništva


Artemid Zatti je živio potpuno darivanje sebe Bogu i posvećenje svih svojih snaga za dobro bližnjega – napomenuo je rimski biskup – i to u dubokom jedinstvu s Gospodinom; u stalnoj molitvi, dugom euharistijskom klanjanju, molitvi krunice. Osim toga, Artemid je čovjek zajedništva; znao je raditi s drugima te je svojim primjerom i savjetom oblikovao ljude, savjesti, obraćao srcā.

Sve za siromašne


Sveti je Otac potom istaknuo vrijednost Artemida Zattija kao „salezijanca koadjutora“. Znao je, naime, da se Bogu može služiti i kao svećenik i kao brat pomoćnik, za Boga jedna stvar vrijedi kao i druga, sve dok se radi s naklonošću i ljubavlju. Ponovno zadobiveno zdravlje nakon ozdravljenja, za tog je novog svetca bila potvrda da život nije više njegovo vlasništvo, nego je čitav za siromašne.

Prisutnim je hodočasnicima Papa tada iznio vlastito iskustvo. Dok sam bio provincijal isusovaca u Argentini, upoznao sam život Artemida Zattija, pročitao sam njegov životopis te njemu povjerio prošnju Gospodinu za sveta zvanja posvećenoga života laika za Družbu Isusovu. Kako smo počeli moliti za njegov zagovor, znatno se povećao broj mladih pomoćnika; i bili su ustrajni i vrlo zauzeti. Tako samo svjedočio tu milost koju smo primili – rekao je papa Franjo.

Karizma braće


To je potvrda važnosti zvanja „braće“ koja – prema Papinim riječima – imaju posebnu karizmu koja se hrani molitvom i radom. I dobri su za cijelu kongregaciju. Oni su ljudi samilosti, radosni su i marljivi. U njima se ne vide kompleksi manje vrijednosti zato što nisu svećenici, a ne teže ni tomu da postanu đakoni. Svjesni su svojega poziva i takvoga ga žele – rekao je papa Franjo te obraćajući se svoj braći pomoćnicima potaknuo ih – Budite i vi uvijek zahvalni za dar tog poziva, koji posebno svjedoči o posvećenom životu, te ga tako predlažite mladima kao oblik evanđeoskoga života u službi malenih i siromašnih.

(Vatican News - po; aa)

 

Foto: By Gabriel Sozzi - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36519860

Radio Marija

07:00 Sveta misa - prijenos iz samostana sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Splitu
07:30 Molitva - Jutarnja
07:40 Glazba
08:00 Svetac dana - sv. Leon IX., papa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Danas je 124. rođendan Danice Širole - Tko je bila "hrvatska Mala Terezija"?

Danas je 124. rođendan Danice Širola. Tko je bila Danica? Djevojka, učiteljica, koja je silno željela stupiti u samostan. Rođena je u Karlovcu 18....

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.