Na početku misnoga slavlja biskup Šaško, prenoseći pozdrave zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, obratio se okupljenima riječima: “Radostan sam što gledam obnovljenu šalatsku gimnazijsku obitelj i moleći Božju milost, zazivajući s vama darove Duha Svetoga za život i rad u ovoj školskoj godini, Gospodinu zahvaljujem za sve vas. Dajemo hvalu Bogu za vas gimnazijalci i gimnazijalke; kako za vas koji nastavljate gimnazijski hod u nekom novom, višem razredu, i osobito za vas u prvome godištu koji postajete dionicima zajedništva puno širega od sadašnjosti, vremenski protegnutoga na cijelo stojeće. Dok čeznemo za povratkom u crkvu primjetimo da se nalazimo iza njezine apside koja u liturgijskoj arhitekturi govori simbolom Božje svetosti i ljudi koji tu svetost odražavaju. U ovome smo slavlju mi stanoviti produžetak apside. Gospodin nas prihvaća u svoj božanski život, u kojem su i naši sveti zagovornici. Danas je to sveta Majka Terezija, svetica duboko povezana s našom domovinom, hrvatskom kulturom i duhovnošću. Lijepo je s njome započeti školsku godinu, jer nas upućuje na bitno, na ono čemu treba služiti svako stečeno znanje i kršćanski odgoj: nositi Boga i njegovu radosnu vijest u živote bližnjih”.
Završavajući svoju propovijed okupljenim profesorima, učenicima, odgajateljima i djelatnicima Gimnazije biskup je poručio: “Dragi prijatelji, vi ste naraštaj koji je, zbog odnosa prema zdravstvenim poteškoćama, morao proživjeti i preživjeti neobičnu nastavu, onu koju zovemo 'on-line' nastavom, 'nastavom na daljinu'. Bilo je razmišljanja da će upravom tim načinom biti pospješen i sam školski pristup i školski procesi. Neki su govorili o takvim 'revolucionarnim' iskoracima nakon kojih 'ništa više neće biti isto'. No, kasnije su raščlambe i ozbiljnije studije pokazale koliko nedostaje blizina; koliko je kakvoća usvajanja znanja i oblikovanje ljudskosti trpjelo u svojoj biti. Odgoj i obrazovanje ne pripadaju prostorima udaljenosti. Traže bliskost, susret, poglede, korake osjećaje… No, lako je uočiti da je izazov puno širi. Kao da se školski život u okolnostima pandemije nadogradio na takozvanu 'virtualnu kulturu' ili na onu koja se više od sedamdeset godina zove 'kibernetikom'. Vi pohađate 'klasičnu' gimnaziju. Zbog toga napominjem da se kršćanstvo, u dubokoj sraštenosti sa židovskom duhovnošću i kulturom, razvijalo u kulturi koja je kasnije dobila pridjev 'klasična'. S pomoću nje Crkva je artikulirala svoju vjeru, naviještala Radosnu vijest, dopirala do svih naroda i učvršćivala svoje vjernike u izgradnji Kristova kraljevstva. Sigurno je da se nalazimo unutar društvenih 'antropoloških promjena' u kojima se oslabljuje sposobnost susreta. Zato je važno njegovati kulturu evanđeoske blizine, oslonjeni na Radosnu vijest da nam je Bog postao bližnjim, bližim i od nas samih i da nas ne prepušta našim udaljavanjima", zaključio je mons. Šaško.
Ljepoti misnoga slavlja pridonijeli su sjemeništarci svojim ministriranjem te Mješoviti zbor Nadbiskupske klasične gimnazije pod ravnanjem profesorice Ankice Juričić svojim glazbenim muziciranjem.
Biskupu Šašku, koji je na koncu slavlja izmolio i prigodnu blagoslovnu molitvu za početak nove školske i vjeronaučne godine, ravnateljica gimnazije prof. Duvnjak uručila je prigodni poklon u znak zahvale za dolazak na slavlje.
Po završetku misnoga slavlja, a prije završnoga blagoslova, preč. Matija Pavlaković, rektor Sjemeništa i duhovnik Gimnazije, zahvalio je u ime ravnateljice škole prof. Ljube Duvnjak, ocu biskupu na dolasku i nadahnutoj homiliji, posebno pozdravivši ovogodišnje prvaše. Zaželio je svima sretan početak nove školske i vjeronaučne godine kako bi Gospodin svojom blizinom pratio i blagoslovio učenike, profesore i djelatnike Gimnazije, a roditeljima i odgojiteljima udijelio strpljivost i brižnost u služenju mladima koji traže uzore svojih života.
Nadbiskupska klasična gimnazija s pravom javnosti ima svoju dugu povijest i tradiciju u gradu Zagrebu. Osnovana je 1920. godine, a u njoj su brojni naraštaji utkali svoje talente i sposobnosti. U novu je školsku godinu ušla s upisanih 391 učenika u šesnaest razrednih odjela, od koji je 12 sjemeništaraca sa područja Zagrebačke i Đakovačko-osječke crkvene pokrajine. U školi je zaposlen 51 djelatnik.
Međubiskupijsko sjemenište u Zagrebu