Tradicionalni pohod splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića južnom dijelu nadbiskupije na petu korizmenu nedjelju 3. travnja okupio je velik broj vjernika u makarskoj župi Sv. Marka. Nadbiskup je predvodio misno slavlje u makarskoj katedrali uz koncelebraciju župnika i dekana don Pavla Banića i župnog vikara don Juru Lovrinčevića.
Pozdravivši sve nazočne nadbiskup je podsjetio na korizmene nedjelje koje su nas vodile kroz kušnju, preobraženje, poziv na obraćenje i oproštenje. „Današnja korizmena nedjelja ide još dublje. Da bismo mogli osvježiti svoj korizmeni hod i da bismo mogli vrijeme koje je pred nama doživjeti što osobnije te se što bolje pripraviti na slavlje Uskrsa, pred Gospodinom priznajmo svoje grijehe i zamolimo ga za oproštenje“, kazao je nadbiskup Barišić uvodeći u misno slavlje.
U svojoj je propovijedi nadbiskup protumačio evanđeoski tekst koji govori o susretu Isusa i žene zatočene u preljubu. Dok je Isus poučavao u Hramu, pismoznanci i farizeji dovedu mu neku ženu zatečenu u preljubu. Postave je u sredinu i kažu mu: „Učitelju! Ova je žena zatečena u samom preljubu. U Zakonu nam je Mojsije naredio takve kamenovati. Što ti na to kažeš?“ U tom je svjetlu nadbiskup kazao: „Na ovom jednom ljudskom tragičnom događaju žele Isusa iskušati da bi ga optužili. Nije više u pitanju žena nego je u pitanju Isus. Ako Isus kaže: 'Nemojte je osuditi!' Onda će mu prigovoriti: Kakav si ti kad odobravaš grijehe?' Ako kaže: 'Osudite je!? Pitat će ga: 'Gdje ti je milosrđe?' Žele ga uhvatiti da bi ga mogli više optuživati.“
Potom se nadbiskup osvrnuo na Isusovo pisanje po podu i njegove riječi upućene onima koji ženu optužiše: „Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen.“ Ponovno se sagnuo i nastavio pisati po zemlji. Kad su oni to čuli, počeli su odlaziti jedan za drugim, počevši od starijih. Dakle, nitko je nije kaznio. Isus ne želi osuditi ni ženu ni njih. On izvlači pojedinca iz mase. U tom je kontekstu podsjetio kako čovjek današnjega doba često udružen osuđuje drugoga, ne sam kao pojedinac već iz mase. „I nama se događa da kad netko nešto lansira dižemo glas vičući u masi i tražeći za nekoga kaznu, ali kad bi nas netko izdvojio iz mase sasvim drukčije bismo razmišljali. Isus nas želi izdvojiti iz mase i staviti nas kao osobu pred slučaj. Apelira na našu savjest.“
Jedini koji je mogao na preljubnicu baciti kamen je Isus. On je bez grijeha, nastavio je nadbiskup, „i zato joj Isus govori: 'Ni ja te ne osuđujem već te želim spasiti'. Isus ima drukčiji pristup, pristup praštanja, ohrabrenja i povjerenja u čovjekovu mogućnost promjene. Ovu ženu nazivali su preljubnica. Mi danas ljude nazivamo: lopov, drogaš, kradljivac. Isus razlikuje čovjeka i grijeh. Svaki čovjek je velik, slika Božja i nju treba spašavati. Zato je razlika između čovjeka i grijeha. Zato nema drogaša nego ima čovjeka koji je upao u nevolju i treba ga spasiti.“
Nadbiskup je naglasio kako su se svi oni koji su ženu optuživali radi grijeha, vratili kući grešni, a ona se vratila bez grijeha. „Ovdje se na svoj način radi o svima nama. Kad nas drugi optužuju, etiketiraju i ne daju mogućnost izlaza nego nas zatrpavaju i pokapaju. Možda nekada u nekim situacijama i mi sami sebe tako vidimo, ne možemo si oprostiti niti naći put izlaza iz poteškoće. Ali Gospodin nam želi pomoći. On sve čini novim.“ U tom je duhu mons. Barišić pozvao vjernike na ispovijed, sakrament pomirenja koji je pravi put izlaska iz grešnih životnih situacija i ulaska u novi život. Podsjetivši na riječi sv. Pavla u poslanici Filipljanima: „Štoviše, čak sve gubitkom smatram zbog onoga najizvrsnijeg, zbog spoznanja Isusa Krista, Gospodina mojega, radi kojega sve izgubih i otpadom smatram: da Krista steknem i u njemu se nađem“, nadbiskup je upozorio na bogaćenje koje je u suprotnosti s Kristovim bogatstvom. „Nažalost, mi kopamo po kontejnerima ne radi toga što nemamo što za jesti. Ima i ideoloških kontejnera, onih u koje smo upali jer nam je zarobljeno i srce i duša, onih čiji smo robovi. Potrebno nas je izvući iz tih kontejnera.“
Na kraju svoje propovijedi nadbiskup je naglasio da je Isus radikalan i „jasan kad se tiče načela, ali je milosrdan prema osobi. Za razliku od farizeja i današnjih mišljenja koji načela relativiziraju a osobu prozivaju, osuđuju i 'ubijaju'. Potrebno je da Isusa susretnemo u svom srcu da bismo bili novost u svojoj sredini. Ova žena, koja je doživjela oproštenje, milosrđe i ljubav, u svojoj sredini bila je milost. Želio bih da se svi u narednom vremenu pripremimo za uskrsnu radost“, poručio je nadbiskup Barišić.
Na kraju misnoga slavlja, koje je svojim pjevanjem uzveličao župni mješoviti zbor pod vodstvom s. Kristijane Ajduković, riječ zahvale uputio je župnik Banić. Nakon molitve za Sinodu, nadbiskup je sve još jednom pozvao na sakrament pomirenja kako bi Isus ušao u njihove živote.
Foto: Damir Brzica
Izvor: smn.hr