klostar 1

Zapjevajmo pjesmu Djevi prečistoj,
Nek' se ori slava Gospi Kloštarskoj.
Kada zvono zazvoni, dolazimo mi,
Majci Božjoj Kloštarskoj da nas utješi.


Orila je 14. kolovoza, uoči blagdana Velike Gospe, pjesma u Kloštru, drevnom prošteništu kod Slav. Kobaša u Požeškoj biskupiji, jednom od najstarijih u ovoj biskupiji. Pretpostavlja se da su ovdje marijansku pobožnost uveli cisterciti. Prvi pisani trag o mjestu, župi i svećenicima u Kloštru nalazimo još 1 335.g, no, pobožnost u Kloštru na čast Majci Božjoj možemo sa sigurnošću pratiti od sredine 18. st, točnije od 1764.g. uz prizore na zavjetnoj slici Gospe Kloštarske koju vjernici i danas nose svake godine u svečanoj zavjetnoj procesiji.

klostar 3
Od osnivanja Požeške biskupije, 1997.g. proštenište Majke Božje u Kloštru, u župi Slav Kobaš, pripada Požeškoj biskupiji. Od tada požeški biskup msgr dr Antun Škvorčević svake godine uoči blagdana Velike Gospe slavi ovdje svetu misu.


Tako je bilo i ove godine. Uoči blagdana vjernici su se mogli ispovijedati i obavljati osobne pobožnosti i zavjete od 17.00 sati, a misu s procesijom i sa zavjetnom Gospinom slikom slavio je u 19.00 sati dijecezanski biskup.


Na početku misnog slavlja pozvao je hodočasnike da svoj pogled vjere usmjere na lik Majke Božje, i da se svojim pozdravom Isusovoj Majci u liku Gospe Kloštarske sjedine sa svim onim vjernicima koji su je ovdje štovali stoljećima prije njih i da se po njima poveže prošlost pobožnosti, vjere, nade i ljubavi s onim što danas nosimo u svojim srcima. Naglasio je da je ovo dragocjen trenutak, jer smo s onom koja nas nije napustila ni u jednoj našoj osobnoj obiteljskoj ili narodnoj nevolji, nego ih sjedinjuje s Isusovom patničkom ljubavlju na križu, i na taj način one nisu prepuštene besmislu. Kazao je da Marija preobražena i uznesena u Isusovu punu pobjedu neprestano svijetli na životnom putu kao znak nade u našim nevoljama. To je raspoloženje vjere, kojim je želimo slaviti, hvaliti, blagoslivljati i zahvaljivati joj, kazao je biskup.

klostar 2


U nadahnutoj propovijedi, biskup je, među ostalim, pozvao sudionike slavlja da Bogu na ovom hodočašću s Marijom, Isusovom Majkom kažu: „Bože, naše hrvatsko povijesno iskustvo govori nam da smo pobjeđivali kadgod smo bili s tobom. Kad god smo se odrekli tebe, bili smo prepušteni zlu u nama, u našim obiteljima i šire. Zato želimo u savezništvu s tobom ustrajati osobno, obiteljski i narodno. U tom je naša čvrstina i naša pobjeda, i to ne samo ona koja se može izvanjski postići, nego ona koja se događa u našim srcima i savjestima. Zamolio je Mariju da posreduje kako nikada u nama ne bi nestalo Božje prisutnosti, jer od nje istinski živimo.

klostar 5


Nakon popričesne molitve slijedila je zavjetna procesija s likom Gospe Kloštarske kojoj su hodočasnici s upaljenim svijećama u rukama uz pjesmu izricali hvalbene poklike i upućivali molitvene zazive za obitelji, oblikovane na temelju Pobudnice pape Franje Amoris laetitia. Na svršetku misnog slavlja biskup je rekao hodočasnicima da su upaljene svijeće u njihovim rukama znak kako je u srcima zasvijetlila Božja prisutnost, snaga Isusova životvornog Duha po kojoj je Marija bila preobražena i uznesena na nebo. Poželio je da se ta prisutnost u njima nikada ne ugasi, i da ih Isusova Majka svojom ljubavlju i zagovorom prati na povratku u domove i na putu prema vječnosti. Zahvalio im je za vjerom raspoloženo i ljubavlju ispunjeno srce prema Isusovoj Majci, koje su na ovom hodočašću očitovali. Uslijedilo je molitveno bdijenje koje su u svetišnoj crkvi u Kloštru predvodile „kruničarke“ iz Slavonskog Kobaša.


Na sam blagdan Velike Gospe misu je u kloštarskom prošteništu slavio Mario Sanić, župnik župe Bezgrješnog začeća BDM u Novoj Gradiški.

klostar 3

 

Tekst i foto: Višnja Mikić

Radio Marija

04:00 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Povijest gradnje Ulice grada Vukovara u Zagrebu i spomenici kulture kojima je ukrašena; ur.: dr. sc. Agneza Szabo; tekst čitaju Terezija Galić i Andrej Paulus
05:15 Glazba
05:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Lipanj 2026
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.