Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Đakovačko-osječka nadbiskupija, Požeška biskupija i Srijemska biskupija organiziraju u utorak i srijedu, 6. i 7. srpnja 2021. znanstveni skup na temu „Đakovačko-osječka crkvena pokrajina – Povijesno-pravno-pastoralni značaj njezinog osnutka“. Skup će se održati u prostorima Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice u Đakovu – u Dvorani biskupa A. Mandića (Petra Preradovića 17).
Utorak, 6. srpnja 2021.
Program u utorak, 6. srpnja započinje u 9 sati molitvom i pozdravnim govorima izv. prof. dr. sc. Vladimira Dugalića, dekana đakovačkog KBF-a, mons. Đure Gašparovića, srijemskog biskupa, mons. Antuna Škvorčevića, požeškog biskupa te mons. Đure Hranića, đakovačko-osječkog nadbiskupa metropolita. Uslijedit će uvodno predavanje mons. dr. sc. Marina Srakića „Tutto è andato bene – okolnosti i tijek osnutka Đakovačko-osječke crkvene pokrajine.
Predavanja prvoga dana bit će na temu Povijesno-kulturne poveznice.
Prvo predavanje u 10 sati imat će izv. prof. dr. sc. Darko Vitek na temu „Slavonija i Srijem – povijest koja spaja“, a potom će dr. sc. Stanko Andrić, znanstveni savjetnik, izlagati na temu „Slavonija, Baranja i Srijem u srednjovjekovlju: katolicizam i pitanje jurisdikcije ovog razdoblja“. Prof. dr. sc. Fazileta Hafizović izlagat će na temu „’Osmanska’ Slavonija i Srijem“, dok će dr. sc. Robert Skenderović, znanstveni savjetnik, govoriti o temi „Doseljavanje i prisutnost pravoslavnog življa u Slavoniji i Srijemu“.
Poslijepodnevni dio skupa započinje predavanjem dr. sc. Dražena Kušena „Srijem u političkim i gospodarskim strukturama Hrvatske od sredine 18. do sredine 20. stoljeća“. Izv. prof. dr. sc. Vladimir Dugalić govorit će na temu „Crkveno-političke i kulturno-obrazovne poveznice Slavonije, Baranje i Srijema“, a potom će dr. sc. Ivan Armanda izlagati o temi „Ženske redovničke zajednice – poveznica Slavonije i Srijema“; akademik Stjepan Damjanović imat će predavanje naslovljeno „Glagoljica i ćirilo-metodska baština Slavonije, Baranje i Srijema“, a prvi dan skupa, izlaganjem „Idiom vjerničkoga puka u Slavoniji, Baranji i Srijemu vs. lingua sacra“, zaključit će dr. sc. Anica Bilić, znanstvena savjetnica u trajnom zvanju.
Srijeda, 7. srpnja 2021.
Predavanja drugoga dana bit će održana na temu Crkveno-pravne i liturgijsko-pastoralne poveznice, a započinju u 9 sati.
Prvo izlaganje imat će doc. dr. sc. Grgo Grbešić na temu „Đakovačka ili Bosanska i Srijemska biskupija – povijesni pregled“, a potom će dr. sc. Edina Lovaš izlagati na temu „Razlozi i značenje sjedinjenja Đakovačke i Srijemske biskupije“. Sljedeći izlagač je dr. sc. Marko Jerković na temu „Povijest i značenje požeškog Kaptola“. Uslijedit će izlaganje mr. sc. Josipa Krpeljevića na temu „Požeška biskupija: povijesno-pastoralni razlozi njezinog osnutka“ te mr. sc. Ivana Rajkovića „Kanonsko-pravni status Srijemske biskupije u Đakovačko-osječkoj crkvenoj pokrajini“.
Popodnevni dio izlaganja otvorit će dr. sc. Mario Jareb, znanstveni savjetnik, s temom „Prožimanja državno-pravne i crkvene jurisdikcije u Srijemu od polovice 19. stoljeća do danas i poimanje jurisdikcije u SPC: neka otvorenja pitanja“. Izv. prof. dr. sc. Zvonko Pažin izlagat će na temu „Kult svetog Dimitrija“, a zadnje izlaganje imat će Ivica Zrno, mag. theol. na temu „’Sinodalni put’ srijemske Crkve u dijaspori“.
Program u PDF formatu možete preuzeti OVDJE.