DSC08449

Svetkovina apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla, 29. lipnja 2021. svečano je proslavljena u požeškoj Katedrali službom Večernjih hvala uz sudjelovanje kanonika Stolnog kaptola sv. Petra na čelu s prepoštom Ivicom Žuljevićem i misom zahvalnicom koju je predvodio požeški biskup Antun Škvorčević u koncelebraciji kanonika.

Uvodeći u misno slavlje biskup je podsjetio vjernike da se danas na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla prisjećamo 800. obljetnice Požeškoga zbornog kaptola koji je djelovao pod zaštitom sv. Petra. Kazao je kako je zbog toga sv. Petar bio snažno prisutan u pobožnosti požeških vjernika tijekom minulih vremena te ih je pozvao da Bogu zahvale za sva dobra koja su se ostvarila po Apostolovu zagovoru.

DSC08372

U homiliji biskup je kazao: »Osamstota je obljetnica Požeškoga zbornog kaptola sv. Petra, koji je imao sjedište u Starom gradu sadašnjega mjesta Kaptol. Znanstveno-stručni simpozij, održan jučer u Požegi približio nam je njegovo djelovanje i značenje, kako na crkvenom tako na širem društvenom području. Postoji kontinuitet njegove prisutnosti na našim prostorima u diskontinuitetu djelovanja. On je, naime, s osmanlijskim osvajanjem Slavonije u 16. stoljeću izbjegao u Madžarsku a potom u Slovačku te se ugasio. No, njegov naziv Kaptol i danas traje po mjestu koje nosi to ime, a Stari Grad pridonosi njegovoj neizbrisivoj prisutnosti u memoriji ljudi na ovim prostorima, dok joj sačuvani kaptolski arhiv daje sadržaj, upotpunjavajući je novim istraživanjima i saznanjima. Nakon Osmanlija u 18. stoljeću Stari Grad bio je među ostalim i boravište srijemskih biskupa, potom imanje Đakovačkoga stolnog kaptola, da bi postao vlasništvo različitih posjednika, a u vrijeme II. svjetskog rata bio oštećen i preuzet u državno vlasništvo te tako predan sudbini polaganog propadanja. Nakon svoga osnutka Požeška biskupija željela je navedenu baštinu pod zaštitom sv. Petra ugraditi u život nove mjesne Crkve te je zatražila od Kongregacije za kler da u skladu s crkvenim propisima osnuje u Požegi katedralni kaptol pod nazivom srednjovjekovnoga zbornog kaptola. Kongregacija je uslišala molbu te je 1999. utemeljila „Požeški stolni kaptol sv. Petra“, koji ima prvenstveno poslanje brinuti se za bogoslužje u Katedrali i njezino uređenje. No, primivši na dar Stari Grad u Kaptolu, Katedralni kaptol preuzeo je i zadaću čuvanja, obnavljanja i uređivanja navedenog zdanja za potrebe Požeške biskupije, te u novim okolnostima biti živi spomen srednjovjekovnoga Zbornog kaptola sv. Petra. Na spomenutom simpoziju čuli smo mnoga svjedočanstva o njegovu djelovanju, a danas na slavlju svetkovine sv. Apostola Petra i Pavla želimo zahvaliti Bogu za doprinos spomenutog Kaptola životu i identitetu čovjeka na ovim prostorima, te se zapitati što je ponukalo tu važnu crkvenu ustanovu da djeluje pod zaštitom sv. Petra i da nam odgovor na to pomogne produbiti naš vjernički odnos prema Apostolskom Prvaku, kojeg je Isus postavio na čelo svoje Crkve.«

DSC08425 

Biskup je s evanđeoskih polazišta progovorio zatim o sv. Petru i ustvrdio: »Evanđeoski zapisi, među kojima i naviješteni ulomak iz Matejeva Evanđelja izvješćuju nas na koji je način Šimun, nazvan Petar bio školovan. Pozvan je da napusti svoj ribarski zanat te pođe s Isusom i kao najbliži učenik bude trajno s njime svjedok svih događaja koji su se zbivali s njime. Poznato nam je da je Petar bio ponešto nagle naravi, da je nekoliko puta nastupio tako da ga je Isus i ukorio, da ga je zatajio, napustio u najtežim trenutcima njegova života. Ali Gospodin ga nije odbacio, nego je na njemu odlučio sagraditi svoju Crkvu. Za to djelo Isus će ga na dan Pedesetnice osposobiti darom Duha Svetoga. U današnjem evanđelju čujemo da je Isus održao s Petrom svojevrsni zadnji ispit, poput neke državne mature, kako to ovih dana polažu naši maturanti, te mu postavlja pitanje u koje je sve sažeo: „A vi, što vi kažete, tko sam ja?“ Petar daje odgovor koji nije naučio, nego mu ga objavio Otac: „Ti si Krist – Pomazanik, Sin Boga živoga!“ (Mt 16,15-16). Nakon toga Isus će mu uputiti još dodatno pitanje: „Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?“ Odgovor je glasio: „Da, Gospodine, ti znaš da te volim!“ (Iv 21,15). Spomenuta Petrova vjera i ljubav prema Isusu, dar su Božji nejakom čovjeku i neukom ribaru, stijena na kojoj Gospodin gradi svoju Crkvu i povjerava mu da pase ovce njegove. Za to mu je potrebna i ovlast ključeva kraljevstva nebeskog, da bi vezivao i odrješivao na zemlji sa značenjem na nebu. Petar u jasnoći i čvrstini vjere, u ljubavi prema Isusu, provjerenoj kušnjama njegove slabosti i zatajenja, postavljen je na čelo Isusove Crkve i ostaje po svojim nasljednicima, rimskim biskupima jamac njezine nepokolebljive vjernosti i ljubavi za Isusa Krista tijekom cijele povijesti. Svjedoče to dva tisućljeća Crkve, u koja je ugrađeno i osamsto godina Požeškoga zbornog kaptola.«

DSC08381

Završavajući homiliju biskup se osvrnuo na razloge zbog kojih je sv. Petar bio izabran za zaštitnika Požeškoga zbornog kaptola, a zatim i Požeškoga stolnog kaptola: »Na temelju spomenutih evanđeoskih navoda moguće je otkriti razloge zbog kojih je Požeški zborni kaptol imao sv. Petra za svoga zaštitnika. Naime, povijesni izvori nam govore kako su Bosna, Slavonija i južna Madžarska u srednjem vijeku bili izloženi pokretima koji su zastupali dualizam u Bogu i čovjeku, stavljajući na svoj način u pitanje i pravovjernost Isusova Bogo-čovještva. Čvrstina Petrove vjere i ljubav prema Isusu Kristu bila je u to doba od osobitog značenja, te nije slučajno da je on u srednjem vijeku na spomenutim prostorima bio zagovornikom i uzorom, postavljan za zaštitnika važnih ustanova. Među ostalim, sv. Petar je bio zaštitnik stare vrhbosanske katedrale, potom i bosanske u Đakovu, stolne crkve u Pečuhu i njezina Zbornog kaptola u Požegi. Dok slavimo svetkovinu sv. Petra spominjući se 800. obljetnice Požeškoga zbornog kaptola, zahvalimo Apostolskom Prvaku za zagovor i pomoć u ono davno doba. Molimo da u svijesti članova sadašnjega Stolnog kaptola i svih drugih vjernika bude trajno prisutan Petrov primjer, te da nam on u suvremenim okolnostima pomogne živjeti čvrstom vjerom i ljubavlju pripadnost Katoličkoj Crkvi koju predvodi njegov nasljednik papa Franjo. U toj zahvalnosti i molitvi članovima Požeškoga stolnog Kaptola sv. Petra na čelu s prepoštom Ivicom Žuljevićem čestitam svetkovinu njihova svetog zaštitnika, 21. godišnjicu njegove uspostave i 800. obljetnicu prethodnoga „Požeškoga zbornog kaptola sv. Petra“.«

Na koncu misnog slavlja biskup je čestitao i onima koji danas slave imendan a svima je poželio da ih u životu i radu zagovaraju Apostolski Prvaci i prati Božji blagoslov.

 DSC08378

Tekst i foto: Požeška biskupija

Radio Marija

21:01 Glas sa Šalate - emisija sjemeništaraca Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu - tema: "Živjeti s Uskrslim"; gosti: ravnateljica Nadbiskupske klasične gimnazije s pravom javnosti Ljuba Duvanjak, prof., Antonio Matković i Matijas Idžanović
22:00 Obavijesti i najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.