Untitled design 67

U broju Kane za studeni ponovno se nalaze raznovrsne teme, zanimljivi i poticajni tekstovi koji nadasve mogu potaknuti da promišljamo i ostvarujemo naše misionarsko poslanje u svakidašnjem životu.

Josip Grbac u Pitanju sadašnjeg trenutka u kontekstu trenutne predsjedničke kampanje komentira figuru predsjednika i kakva bi ona trebala biti. Stjepan Baloban u svojoj kolumni govori o suočavanju s promjenama u unutarcrkvenoj javnosti u Hrvatskoj, koju obilježava sve slabiji utjecaj službene Crkve na život u društvu, ali i vjerski život kao takav.

Sinoda o sinodalnosti

Tomislav Kovač piše o Sinodi o sinodalnosti, koja je službeno završena, ali kao što su papa Franjo i njezini sudionici često isticali, njezini stvarni rezultati tek su pred nama, u trajnoj recepciji i prilagođenoj promjeni njezinih smjernica u partikularnim Crkvama. Ciljevi sinode su: slušati i razlučivati što Duh Sveti govore Crkvi, a promicanje sinodalne Crkve zasigurno će ostati jedno od glavnih obilježja pontifikata pape Franje, zaključuje Tomislav Kovač.

Umjetna inteligencija i obrazovanje

Lana Ciboci u Odgoju za medije progovara o modernom izazovu: umjetna inteligencija i obrazovanje; važno je razvijati kritičko razmišljanje kod djece kako bi se znali služiti tim alatima i izbjegli negativne učinke te nove tehnologije. Korištenje naprednih tehnologija koje se temelje na umjetnoj inteligenciji u obrazovanju može poboljšati vještine čitanja, mjeriti razinu anksioznosti, potaknuti sudjelovanje u nastavi te otkriti različite oblike varanja. Alati koji se temelje na UI postaju neizbježan dio svakidašnjeg života te je na roditeljima velika odgovornost da djecu što prije nauče njihovoj sigurnoj i odgovornoj uporabi.

Intervjui

U ovom broju možete pročitati čak tri intervjua. Tihana Pšenko Miloš razgovarala je sa Suzanom Mravunac, predsjednicom Udruge vjeroučitelja "Ohrabrenje", u kojoj vjeroučitelji imaju priliku njegovati bratsko-sestrinske odnose. Sama udruga nastala je na poticaj vjeroučitelja koji su "na terenu", a koji su ponekad jedini izvor informacija upravo na "terenu" i predstavnici Crkve.

Trpimir Alajbeg razgovarao je sa župnikom Tomaszom Materna, župnikom u Talinnu u Estoniji, u kojoj je Katolička Crkva kao misijska Crkva; ona broji samo oko 8 000 vjernika te nema svećenika Estonaca. Trpimir Alajbeg razgovarao je i s don Lukom Pranjićem, misionarom u Ekvadoru, gdje Crkva dijeli sudbinu naroda, i s njim je u dobru i u zlu, često nadopunjavajući ono što država ili ne može ili ne stigne ili neće.

Ostali članci

Zanimljiv povijesni članak Tomislava Matića govori o prometnim gužvama – kroz povijest. Tako je, primjerice, u starom Rimu bilo i prometnih gužvi i prometnih nesreća. U New Yorku je u srpnju 1906. godine prodano 330 milijuna tramvajskih karata, a potreba i nužnost prometnih propisa i pravila pojavila se odavno i gužve se zapravo nastoje u gradovima smanjiti od pamtivijeka, po čemu ni današnji Zagreb nije iznimka.

U novoj Kani pročitajte članke i o brojnim drugim temama, kao što su vijest o Okruglom stolu o Vjekoslavu Bajsiću, Sloboda i križevi autora Josipa Sanka Rabara, duhovna misao s. Veronike Mile Popić, tekst o pretpostavkama duševnog zdravlja u Terapeutskom kutku Josipa Bošnjakovića, članak o simoniji odnosno prodaji duhovnih dobara za novac u kolumni Ivana Šarčevića, arhipelag Zhoushan u Kini u kolumni Putopis i brojni drugi.

Kanu potražite u knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti, kao i u svojim župama među ostalim tiskom, a želite li da Kana stiže na Vašu adresu, javite se na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Radio Marija

00:30 Marijina legija - tema: "Presveto Trojstvo i ljudska čežnja za povezivanjem"; gost vlč. Matej Petrić; ur. i vod.: Marijana Oroz
01:15 Glazba
02:15 Krunica - Radosna otajstva
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.