Svjetski savez mladih Hrvatska 12. studenog u sklopu konferencije Tjedan Svjetskog saveza mladih Hrvatska: Kultura života u suvremenom ruhu organizirao je okrugli stol pod nazivom Moderni trendovi u obitelji. Stručnjaci iz različitih područja raspravljali su o društvenim promjenama koje su povezane s obitelji i mladima.
Govornici na okruglom stolu bili su doc. dr. sc. Ivana Brstilo Lovrić, doc. dr. sc. Marijana Bijelić, doc. dr. sc. Lana Batinić i Gabrijel Lukić. Okrugli stol moderirala je Jelena Franić.
Ivana Brstilo Lovrić govorila je o utjecaju potrošačke kulture i postmaterijalističkih vrijednosti na mlade pri čemu mladima prioritet postaje kako su se predstavili u javnosti i jesu li najbolja verzija sebe u svojim očima. Istaknula je kako istraživanja pokazuju da je sve više mladih koji ne žele imati djecu zato jer se žele usmjeriti na hobije i interese što je povezano upravo s potrošačkom kulturom. Govorila je i o problemima nejednakosti i porasta siromaštva koje su rezultat starenja stanovništva i demografskih problema, a s kojima ćemo se kao društvo trebati suočiti. Navedeno je povezala i sa fenomenom DINK (double income, no kids) koji se javlja u suvremenom društvu. Na kraju, analizirala je utjecaj rada nedjeljom na obiteljski život.
Marijana Bijelić istaknula je kako pitanje nataliteta ne ovisi o kulturnim vrijednostima poput individualizma i kolektivizma niti o potrošačkom društvu koliko ovisi o ekonomskoj situaciji i tehnologizaciji pri čemu vrlo bogata i tehnologizirana društva imaju nižu stopu fertiliteta. Kada je riječ o pogledu na žene i majčinstvo u Hrvatskom društvu, istaknula je da hrvatsko društvo počiva na vrijednostima, dok su donekle sačuvane tradicionalne vrijednosti, ali se sve više uviđaju promjene. Primjerice, očevi se uključuju u odgoj, a majčinstvo nije prepreka sudjelovanju u društvenom životu i poslu. Kada je riječ o položaju žene u suvremenom društvu, istaknula je kako su žene s jedne strane pod liberalnim pritiskom, primjerice hiperseksualizacija žena i pornografija, dok su s druge strane pod pritiskom tradicionalnih vrijednosti od kojih neke vrijednosti treba sačuvati. Međutim neke tradicije su nepravedne poput statusa, nasljeđivanja i podcjenjivanja ženskog rada. Također, istaknula je kako imati djecu nije isključivo osobna stvar već i društveni doprinos.
Lana Batinić dala je psihološku perspektivu ovoj temi. Navela je pretjerana očekivanja od supružnika kao jedan od uzroka problema u braku i rastave. Također, kada je riječ o mladima, istaknula je da su potrebe danas iste nego prije, samo su drugi kanali kojima se one zadovoljavaju. Istaknula je i sve raširenije odgađanje roditeljstva i odrastanja u mlađih generacija, što je posljedica nespremnosti za preuzimanje odgovornosti i sve kasnijeg preuzimanja odgovornosti kod mladih. Opisala je i različite stilove roditeljstva te je navela kako smo promijenili dominantno autoritativni stil roditeljstva koji uključuje i nadzor i toplinu, u prezaštitnički stil roditeljstva.
Gabrijel Lukić istaknuo je važnost razvoja zdravog domoljublja i nacionalnog identiteta koji je povezan s čovjekovom potrebom za pripadanjem i vrijednostima. Vrijednosti svatko sam treba razvijati, ali se razvijaju i u obitelji, dok su danas donekle dovedene u pitanje u vrijeme globalizacije. Naglasio je da tek kad si svjestan svoje kulture, možeš cijeniti tuđu kulturu. Kada je riječ o demografskim mjerama podrške obitelji i mladima, rekao je kako ekonomske mjere ne bi trebale biti primarne, nego su važnije osobne vrijednosti.
Tjedan Svjetskog saveza mladih Hrvatska nastavlja se sutra, u četvrtak 14. studenog okruglim stolom Empatija u zdravstvu: pitanje palijativne skrbi. Okrugli stol održat će se u prostorima Hrvatske paneuropske unije s početkom u 18:30 sati. Na okruglom stolu govorit će doc. dr. sc. Petar Tomev Mitrikeski, dr. sc. Marina Katinić Pleić, Vlasta Vučevac, dr. med. i Dragica Kipson.
Izvor: Svjetski savez mladih Hrvatska