25 obljetnica crkve u Mirkovcima 05

U Mirkovcima je u nedjelju, 3. studenoga 2024. obilježeno 25 godina redovitog nedjeljnog okupljanja u crkvi bl. Alojzija Stepinca. Svečanu, zahvalnu euharistiju  predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić u koncelebraciji s preč. Matom Gašparovićem, vlč. Anđelkom Cindorijem, vlč. Markom Obradovićem i domaćim župnikom vlč. Antom Lučićem.

U homiliji nadbiskup Đuro je tumačio nedjelja čitanja i prvu zapovijed ljubavi ali je naglasio da je Bog prvo izabrao Židovski narod, a onda je iz toga slijedila i zapovijed .“Izraele ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i svom snagom svojom! Tim Božjim izabranjem, odnosno pozivom zahvaćen je čitav čovjek, svim svojim snagama, sposobnostima i težnjama, i zato se on treba obratiti, okrenuti, k Bogu čitavim svojim bićem“, rekao je nadbiskup.

Zatim se nadbiskup osvrnuo na obljetnicu crkve u Mirkovcima: „I to je, draga braćo i sestre, snažna poruka nama danas okupljenima na nedjeljnom euharistijskom slavlju kojim obilježavamo 25 godina od kako se ovdje u Mirkovcima, u ovom tada novosagrađenom prostoru počela okupljati katolička vjernička zajednica. Gradili ste ga ponajprije vi vjernici svojim entuzijazmom na čelu s pokojnim župnikom vlč. Stjepanom Vukovcem. Prvu je misu ovdje 31. listopada 1999. slavio nadbiskup Marin Srakić i tom je prigodom blagoslovio ovaj prostor. Kasnije je crkva uređivana, dodatno je doseljavanjem novih obitelji rastao broj vjernika, dolazili su prijedlozi novog župnika vlč. Tomislava Korova da Mirkovci postanu sjedište nove župe te je 2010. godine osnovana i nova župa sa sjedištem u Mirkovcima, u čiji je sastav ušlo i Gortanovo naselje. Prvim je župnikom bio imenovan vlč. Krešimir Aračić. Tako je ovdje sagrađena ova crkva bl. Alojzija Stepinca i rođena je nova župna zajednica da ona ovdje bude oaza ljubavi prema Bogu i prema svakom čovjeku.“

25 obljetnica crkve u Mirkovcima 01

Homiliju je zaključio riječima: „Naše je bogoštovlje milo Bogu tek onda kad se ono u našoj svakodnevici pretvara u istinsku bratsku ljubav, te se očituje kao društvena solidarnost i zauzetost za ljude oko nas. Molimo danas za sve nas da želeći zahvaliti Bogu za 25 godina okupljanja ove vjerničke zajednice u Mirkovcima oko stola Božje riječi i euharistijskoga stola, svoj život, snagu, energiju i trud uistinu hranimo Kristovom ljubavlju do kraja i pretvaramo ga u svakodnevnom životu u Bogu ugodan prinos, u služenje ljudima oko sebe, u djela milosrđa, u karitativan i socijalni rad; u zauzimanje za opće dobro u društvu te u nesebičan i pošten politički angažman preko kojega se postiže humaniziranje čitavoga društva.“

Među mnogobrojnim vjernicima na misi je bilo onih koji su nazočili i prvoj misi 1999. godine. Na misi su bili i predstavnici Grada Vinkovaca na čelu sa zamjenikom gradonačelnika Josipom Romićem te ravnatelj Osnovne škole „Nikola Tesla“ u Mirkovcima, Alen Turjak.

25 obljetnica crkve u Mirkovcima 02

Upravitelj župe vlč. Ante Lučić pozdravio je i zahvalio nadbiskupu na predvođenju misnoga slavlja te dodao: „Danas se s posebnom zahvalnošću prisjećamo onih koji su zaslužni za ustanovljenje i prve korake ove crkve, a kasnije i župne zajednice. Drago mi je vidjeti plodove ljubavi i žrtve koji su utkani u temelje ove žive crkve. Neka nas ova proslava potakne na još ozbiljniji, predaniji i osobniji kršćanski život kako bismo rado otvarali vrata ove crkve i našeg kršćanskog života svakome tko na njih pokuca. Neka naša župa bude mjesto radosnog zajedništva gdje ćemo se osjećati kao braća i sestre živeći Božju milosnu prisutnost.“

Zemljište i prostor za crkvu u Mirkovcima 1999. godine, darovao je Grad Vinkovci. Taj prostor je kroz godine dograđivan i uređivan, te u potpunosti prenamijenjen u bogoslužni prostor. U kolovozu 2010. godine ustanovljena je i Župa bl. Alojzija Stepinca, danas živa zajednica koja okuplja oko 2600 župljana iz Mirkovaca i Gortanovog naselja ili Mala Bosna. Poslije mise uslijedilo je druženje župljana ispred crkve uz kiflice i kolače, a kasnije i svečani ručak. 

Tekst i foto: Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije

Radio Marija

17:30 DUHOVNE VJEŽBE - 12. razmatranje: „Starost – kako se time nositi?”
18:00 Glazba
18:15 Molitva - Večernja
18:30 Blagoslov adventskog vijenca i paljenje treće adventske svijeće u kapelici Radio Marije Srbije

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 19:30h - homilija fr. Ivana Dominika Iličića

U subotu 14. prosinca u 19:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.