kvirin IP2 3

Župa sv. Kvirina u Sisku organizirala je hodočašće u Poljsku „Putevima sv. Ivana Pavla II.“ od 20.-24. listopada 2024. Hodočašću je prisustvovalo 50 vjernika od kojih su 4 svećenika, vlč. Robert Jakica, vlč. Ivan Faletar, vlč. Janko Lulić, vlč. Hrvoje Zovko i bogoslov Martin Radić, a sve se odvijalo pod stručnim vodstvom g. Domagoja Pejića, urednika i voditelja Hrvatskog katoličkog radija. Obišli su gradove i mjesta koji su važni za život i papinsku službu sv. Ivana Pavla II.

Prvog dana hodočašća hodočasnici su posjetili grad Wadowice, rodno mjesto Karola Woytile gdje su se upoznali s njegovim životom i djetinjstvom, a to su rodna kuća koja je danas Muzej sv. Ivana Pavla II., zatim osnovna i srednja škola koje je pohađao te karmelski samostan sv. Josipa gdje je primio svoj prvi karmelski škapular. Vrhunac prvog dana hodočašća bila je sveta misa u bazilici Pohoda BDM koju je predvodio vlč. Robert Jakica, a propovijedao vlč. Hrvoje Zovko. Nakon svete mise hodočasnici su posjetili marijansko svetište Krakowske nadbiskupije Kalwaria Zebrzydowska gdje je sveti papa slavio svetu misu tijekom devetog i posljednjeg apostolskog pohoda svojoj rodnoj domovini 2002. godine., a upravo u tom svetištu izrekao je znakovite riječi: „Molite za mene sada i poslije moje smrti“. Nakon posjete marijanskom svetištu, hodočasnici su nastavili put prema Krakowu.

kvirin IP2 4

Drugi dan hodočašća bio je vrhunac jer se toga dana slavio blagdan sv. Ivana Pavla II. Hodočasnici su tijekom dana upoznavali kulturne i vjerske znamenitosti Krakowa kojeg je sveti papa nazivao „gradom svog života“. Pod stručnim vodstvom Katarzyne Mikolayczykove, hodočasnici su obišli i upoznali najvažnija mjesta grada kao što su: Krakowska katedrala i grobnice poljskih kraljeva, kapelu sv. Leonarda gdje je sveti papa slavio svoju prvu mladu misu kao novozaređeni svećenik, dvorac Wawel, nadbiskupski dvor i Muzej kardinala Karola Woytile te glavni krakowski trg. Zatim su hodočasnici posjetili svetište Božjeg milosrđa gdje se nalazi grob sv. Faustine Kowalske, a nakon toga uputili su se prema svetištu Sv. Ivana Pavla II. koje se zove „Ne bojte se“, a sam naziv svetišta potječe s početka njegova pontifikata kada je Woytila izabran za papu i izrekao znakovite riječi s balkona bazilike sv. Petra „Ne bojte se, otvorite vrata Kristu“.

kvirin IP2 2

 

Vrhunac drugoga dana hodočašća bila je svečana pontifikalna misa u prepunom svetištu koju je predvodio kardinal Stanislaw Dziwisz, dugogodišnji tajnik svetog pape koji je pokazao veliku radost ugledavši hrvatske svećenike i hodočasnike kojima je poželio posebnu dobrodošlicu u Krakow jer poznato je koliko je sveti papa poštovao i volio hrvatski narod. U svojoj nadahnutoj propovijedi kardinal Dziwisz je rekao: „Možemo reći da je dvadeset godina, koliko je prošlo od smrti sv. Ivana Pavla II. obilježeno sve većom sviješću i uvjerenjem naroda Božjega o svetosti ovoga pastira. Njegova je svetost dragocjen i trajan dar koji nam je ostavio, a ujedno i zadaća za sve nas. Prije dvadeset godina, Ivan Pavao II. ostavio nam je svoje veliko naslijeđe. Njegove enciklike, govori, djela i, iznad svega, njegovo osobno svjedočanstvo vjere, nade i ljubavi. Danas, dvadeset godina kasnije, svijet se suočava s novim izazovima, ali poziv na svetost, koji nam je on ostavio ostaje isti: svetost nije rezervirana samo za izabrane, nego je poziv za sve nas. Ne smijemo se zadovoljiti prosječnošću. Svetost je naš poziv, naš cilj i zadaća. A Ivan Pavao II. pokazao nam je kako“.

kvirin IP2 1

Trećeg dana hodočašća hodočasnici su se uputili prema krakowskom groblju Rakowicki gdje se nalazi grobnica obitelji Woytila, papinih roditelja - za koje je pokrenut proces za beatifikaciju - i njegova brata gdje su hodočasnici donijeli cvijeće i zapalili svijeće te se zajednički pomolili. Nakon toga su posjetili kuću u kojoj je Karol živio s ocem, a nakon toga su se uputili prema najvećem poljskom marijanskom svetištu Jasna Gora ili Czestohowa. Nakon obilaska svetišta slavili su svetu misu koju je predvodio vlč. Ivan Faletar, a propovijedao je vlč. Janko Lulić te su se potom vratili u Krakow.

Četvrtog dana hodočašća hodočasnici su ponovno posjetili svetište Božjeg milosrđa gdje su slavili svetu misu zahvalnicu za primljene milosti i posjet poljskim gradovima i mjestima u kojima je sveti papa živio i djelovao kao i za priliku da upoznaju dubinu njegove vjere, svetosti i služenja. Zahvalno misno slavlje predvodio je vlč. Janko Lulić, a propovijedao je vlč. Robert Jakica. Nakon svete mise hodočasnici su krenuli put svoje domovine zahvalni i obogaćeni svetošću i primjerom života sv. Ivana Pavla II. te se u kasnim večernjim satima vratili svojim kućama.


Izvor: Mediji Sisačke biskupije

Radio Marija

09:00 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.