budaševo obljetnica 2024 1

Župa bl. Alojzija Stepinca u Budaševu proslavila  je u subotu, 21. rujna, 20. obljetnicu osnutka te blagdan posvete crkve. Svečano misno slavlje predvodio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s domaćim župnikom Krešimirom Bulićem i desetak svećenika. 

Župa Budaševo zbog pastoralnih potreba osnovana je 2004. godine izdvajanjem iz župe svetog Mihaela u Prelošćici i župe svetog Josipa Radnika u Sisku. Pripadaju joj naselja Budaševo, Topolovac, Novo Selo Palanječko i Šašna Greda, te broji oko 3000 vjernika. Zanimljivo da su pripreme za gradnju župne crkve započele na spomendan sv. Antuna Padovanskog još 1998. godine kada je i postavljen temeljni kamen, na kojem je uz posebnu dozvolu, već tada pisalo kako je crkva posvećena blaženom Alojziju Stepincu. Prva misa slavljena je za Božić 2000. godine, a crkvu je posvetio tada zagrebački pomoćni biskup Vlado Košić, 16. rujna 2006. godine.

budaševo obljetnica 2024 2

U homiliji, čestitavši okupljenima 20. obljetnicu osnutka, biskup je progovorio o važnosti župa i podsjetio kako je ona temeljna zajednica Crkve. „Ona je obitelj koja okuplja mnogo obitelji i vjernika na jednom području, a na čelu župe je od biskupa postavljen svećenik, župnik. Ona se osniva zbog pastoralnih razloga, naime da tako svećenik bude bliže vjernicima, da poraste međusobna povezanost i blizina među vjernicima. A cilj joj je živjeti Kraljevstvo nebesko, zajedno se truditi njegovati kršćanske vrline, okupljati se na slavlja svetih misa, osobito u nedjelje i blagdane, te poticati rast u duhovnom životu svih vjernika na poseban način kroz svete sakramente pomirenja i euharistije, kroz pobožnosti posvećene Gospodinu i BD Mariji, te svome zaštitniku i drugim svecima“.

budaševo obljetnica 2024 3

U nastavku, biskup je podsjetio i kako je danas blagdan svetog Mateja, apostola i evanđeliste. „U Poslanici svetoga Pavla apostola Efežanima apostol nas potiče: Podnosite jedni druge u ljubavi; trudite se sačuvati jedinstvo Duha vezom mira! Jedno tijelo i jedan Duh — … Jedan Bog i Otac sviju, nad svima i po svima i u svima! Sveti Pavao nabraja kako Bog daje različite pozive i darove ljudima: On i dade jedne za apostole, druge za proroke, jedne opet za evanđeliste, a druge za pastire i učitelje… Tako je Gospodin pozvao i svetog Mateja da bude evanđelista, a sve u cilju da opremi svete za djelo služenja, za izgrađivanje Tijela Kristova dok svi ne prispijemodo mjere uzrasta punine Kristove. Ovo je središnja poruka ovog odlomka Poslanice Efežanima: da usprkos različitim darovima koje imaju pojedinci u Crkvi svi smo pozvani izgrađivati Tijelo Kristovo, odnosno Crkvu… To je naše zajedničko poslanje, tu smo jedno, jer smo jedno Tijelo“.

budaševo obljetnica 2024 4

Progovorivši o pročitanom Evanđelju po Mateju biskup je podsjetio kako ono opisuje poziv svetog Mateja. „Njega je Gospodin Isus pozvao da ga slijedi: Pođi za mnom! A Matej bijaše carinik, koji je čuo Isusov poziv upravo u carinarnici. Slikar Caravaggio upravo je taj trenutak stavio na platno prikazujući začuđenost Matejevu, kao da je pitao Gospodina: Zar ja? Naime, carinici bijahu u narodu prezreni zbog posla koji su obavljali u korist okupacijske rimske vlasti, ubirući za njih porez i uzimajući više od propisanog, za sebe. Možda je i Mateju bio težak to poziv i želio je otići s tog mjesta, da ne bude poruga ljudima, i evo sad se pružila prilika. Tako da on u svojem evanđelju kratko bilježi: On usta i pođe za njim. Može nam se činiti da je Matej bio nagao, jer kako je mogao samo na jednu riječ poći za ovim Učiteljem? No, on ne opisuje da je on sigurno čuo puno toga što se po Palestini govorilo o Isusu, kako je bila jaka njegova riječ, kako je činio čudesa i pomogao mnogim grješnicima i bolesnicima. I on je želio promijeniti svoj život. Zato je i počastio Isusa, pozvao ga je svojoj kući i tu pripremio gozbu. No, dok je Isus bio u kući za stolom, gle, mnogi carinici i grešnici dođoše za stol s njime i njegovim učenicima. Vidjevši to, farizeji stanu govoriti: Zašto vaš učitelj jede s carinicima i grešnicima? To bismo pitanje možda i mi mogli postaviti Isusu i njegovim učenicima: zašto se Gospodin druži s grješnicima, zar ne poznaje njihovo zlo i stanje u kojem se nalaze? Pa i Mateja je pozvao, zar nije mogao naći nekog drugog koji je bio moralniji, čišći i bolji od njega?No, Isus sam daje odgovor kada kaže: »Ne treba zdravima liječnika, nego bolesnima. Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike“, rekao je biskup dodavši kako se i mi trebamo pitati, kakav je naš odnos prema grješnicima, prema ljudima koji su na rubu društva koje možda društvo odbacuje i kloni ih se. Klonimo li se i mi takvih ljudi, ili smo im spremni priskočiti u pomoć?

budaševo obljetnica 2024 5

Biskup je poručio i kako je župa mjesto susreta ljudi s Isusom Kristom, o čemu prvenstveno mora brinuti i župnik, i njegovi suradnici, i svi vjernici. „Jesmo li mi privlačni drugima, pa i onima koje društvo proglašava da su javni grješnici, nepoželjni? Mi smo pozvani u svima prepoznati Krista koji pati, koji je potreban naše blizine i pomoći. Blaženi Alojzije Stepinac, kojem je posvećena ova župna crkva i čitava župa, bio je čovjek za druge. O tome svjedoče brojni ljudi, svih vjera i bez vjere, svih narodnosti, svih rasa da je on u čovjeku koji je progonjen, u čovjeku koji trpi i teško mu je, prije svega gledao čovjeka kojem treba pomoći. I pomagao je svima“, zaključio je biskup pozvavši na kraju na molitvu bl. Alojziju za ovu župu, Sisačku biskupiju i domovinu Hrvatsku.

budaševo obljetnica 2024 6

Na kraju mise okupljene je pozdravio župnik Bulić zahvalivši svima koji su se ugradili tijekom ovih 20 godina u ovu župu kao i onima koji su pomogli u pripremi ovog slavlja.

Misno slavlje animirao je Župni zbor, a prethodila mu je trodnevna duhovna priprava koju su predvodili ovogodišnji mladomisnici Damir Vrbešić, Frano Bijelić i Ivan Sandrin. Dan prije, u petak 20. rujna održana je i Stepinčeva večer na kojem su se predstavili zborovi, djeca i mladi župe. Također istoga dana na društvenim mreža župe premijerno je prikazan dokumentarni film o 20 godina ove prigradske sisačke župe.budaševo obljetnica 2024 7


Tekst: Stjepan Vego, predstojnik i glasnogovornik Ured za odnose s javnošću Sisačke biskupije

Izvor: Sisačka biskupija



Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.