MG 4749 1

Jubilarno 15. zavjetno hodočašće vjernika Sisačke biskupije u Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke održano je u subotu 17. kolovoza. Središnji dio hodočašća bilo je svečano misno slavlje, koje je predvodio biskup Vlado Košić u zajedništvu s više od pedeset svećenika pristiglih iz svih župa biskupije zajedno sa svojim vjernicima.

Na početku biskupa i sve okupljene pozdravio je rektor svetišta Domagoj Matošević istaknuvši kako je posebnost ovogodišnjeg hodočašća i to što je čudotvorni kip Majke Božje Bistričke odjeven u narodnu nošnju specifičnu za područje Kutine i Moslavine.

Na početku homilije, biskup je napravio kratak osvrt na proteklu pastoralnu godinu podsjetivši kako je to bila Godina velike duhovne i materijalne obnove u našoj Biskupiji. „Gradili smo, i još gradimo i obnavljamo, u potresu porušene i oštećene crkve, kapele i župne kuće, i to je bila ta velika materijalna obnova. Ona se, dakako, nastavlja. Ali smo i organizirali duhovne obnove i pučke misije u mnogim župnim zajednicama, na čemu zahvaljujem župnicima i njihovim gostima, voditeljima tih duhovnih susreta da bismo obnovili živu Crkvu, nas vjernike. K tome je kako u Rimu tako i kod nas trajala, i ove će jeseni završiti Sinoda: u Rimu sveopća, zasjedanjem biskupske sinode u listopadu, a kod nas naša Sisačka sinoda, koja će završiti u subotu, 30. studenog o.g. Nadam se da će i ovo vrijeme koje je pred nama biti vrijeme za proučavanje završnog dokumenta i osobito biskupovih odluka u vezi s našim crkvenim životom, a koje je iznjedrila Sinoda Sisačke biskupije u svojoj pripremi kroz godinu dana, tj. 2023. i na svojih šest zasjedanja ove 2024. godine. Nikako nije bio cilj niti bi tako trebalo ostati da se i ovaj napor naše mjesne Crkve stavi u ladicu i zaboravi. Dapače, treba nam biti trajno nadahnuće za poboljšanje našeg vjerskog života i osobito zajedništva“, istaknuo je biskup.

Untitled design 39

U nastavku biskup je tradicionalno objavio kako će nova pastoralna godina koja je pred nama biti Godina svećenika. „Ovih sam dana pročitao jednu izjavu o svećenicima, koja glasi: Obnova svećenika je obnova kršćanstva. I želio bih da svoju osobitu brigu ove pastoralne 2024./2025. godine posvetimo svećenicima… Što bismo željeli postići Godinom svećenika u našoj Biskupiji? Volio bih kada bi se vjernici više molili za svoje svećenike i sve svećenike, kada bi se molilo redovito svake prve subote za duhovna, svećenička i redovnička zvanja, kada bi svi svećenici u ovoj pastoralnoj godini obavili svoje duhovne vježbe. Netko će reći da nas je malo, da nas nedostaje, prema onoj Isusovoj: Žetva je velika a radnika je malo. Međutim, to je čini se neprestano prisutno, da je svećenika premalo. Zapravo je premalo svetih svećenika, zauzetih do kraja za Krista i Crkvu. Kako ćemo mi nekoga zapaliti, ako i sami ne gorimo?Duh je Sveti djelatan u Crkvi, ali ga mi često odbijamo i ne surađujemo s njim. A upravo su predvodnici crkvenih zajednica oni koji ili potiču ili guše djelovanje Duha. Otvorenost Duhu Svetom ne znači nipošto neki kaos, nered i samovolju. Upravo suprotno! Duh nas Gospodnji povezuje, čini jedinstvo tako da možemo nastupati zajedno, kao jedno. To je upravo željela i naša Sinoda, da nas pokrene da više nastupamo i pastoralno djelujemo jedinstveno, kako u jednoj, tako u svim župama“, rekao je biskup dodavši kako su svećenici danas posebno a udaru sekulariziranog i liberalnog svijeta koji nemilice želi ne samo oslabiti nego i uništiti Crkvu, a kako se tim napadima najbolje oduprijeti svojim vjernim i autentičnim životom“, ustvrdio je biskup podsjetivši u nastavku još na važnost svećeničke službe bez koje ne bi bilo Božjih darova.

MG 4631

Osvrnuvši se na prvo čitanje iz Djela apostolskih biskup je istaknuo kako su apostoli bili jednodušno postojani u molitvi sa ženama, i Marijom, majkom Isusovom, i braćom njegovom (Dj 1,14). „Kad gledamo umjetničke prikaze silaska Duha Svetoga na apostole, tada je Marija uvijek u sredini, kao da ona okuplja apostole i zajedno s njima moli. Ona koja je već Duhom Svetim bila ispunjena jer je „puna milosti“, jer je začela Sina Božjega po Duhu Svetome, jer je puna Duha slušala i slijedila svoga Sina, kako u Kani tako i na Golgoti. Molimo Mariju da ona i nas, današnje apostole, a to su: papa, biskupi, svećenici, đakoni, vjeroučitelji, vjernici laici, muževi i žene, mladi i djeca, bake i djedovi, bolesni i stariji…, okuplja u molitvi. Ona nas svojim primjerom okreće Bogu jer ona moli. Učvrstimo se, braćo i sestre, a osobito mi, svećenici, da molimo, da više i bolje molimo, da budemo češće s Gospodinom i on nam neće uskratiti svoga Duha Svetoga“, poručio je između ostalog biskup.

Misno slavlje animirali su članovi župnih zborova iz više župa biskupije uz orguljašku pratnju mo. Roberta Jakice.

Dan ranije, u petak 16. kolovoza, održano je i 11. jubilarno Hodočašće mladih Sisačke biskupije.

Izvor: Biskupija Sisak

Radio Marija

08:05 Glazba
08:15 Čestitamo rođendane
08:20 Glazba
08:30 Vijesti, obavijesti i najava programa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija p. Stjepana Fridla

Subotom u 16h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio p. Stjepan...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Siječanj 2026
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.