Zupna crkva u Bosnjacima 01

Započelo je postavljanje skele oko župne crkve u Župi sv. Martina u Bošnjacima s ciljem obnove krova koji je u ponedjeljak, 1. srpnja oštetilo nevrijeme, izvijestio je u petak, 19. srpnja 2024. župnik Josip Levaković.

„Danas su došli radnici jedne tvrtke koja je prihvatila prilično brzo započeti posao sanacije krova naše župne crkve. Započeli su ujutro rano s postavljanjem skele i to je veliki znak nade, odnosno velika radost svim župljanima, a isto tako i meni kao župniku te svim suradnicima“, rekao je u razgovoru za Hrvatski katolički radio župnik u Bošnjacima Josip Levaković.

Bošnjaci danas osjećaju „s jedne strane umor, s druge strane (…) radost i nadu“, napomenuo je župnik te rekao da su posljednja dva tjedna za tu slavonsku župu bila općenito intenzivna, a napose u pogledu obnove.

„U više navrata je bila najavljivana kiša, moguće grmljavinsko nevrijeme. Brzo smo činili sve da spasimo naše domove. Sad se lagano osjeća već i mali umor, što je sasvim ljudski. Međutim, moram priznati, kad sretnem ljude osobno u selu ili u župnoj kući, vidim da su mnogi radosni što smo uspjeli doći do ovog stadija – veliki postotak domova je obnovljen. Međutim, preostaje još svakako pokrivanje, spašavanje gospodarskih zgrada koje su jednome Slavoncu seljaku od životne važnosti za ovozemaljski život. Mnogi bi htjeli nešto stoke privesti gospodarskim zgradama. Tu su i žitarice koje žele čuvati. Tako da su nam gospodarske zgrade i njihovo pokrivanje odnosno stavljanje u funkciju od izuzetne važnosti“, kazao je župnik.

Istaknuo je vlč. Levaković da u Bošnjačanima nema sumnje u obnovu svega narušenoga zahvaljujući solidarnosti mnogih. „Hrvatski katolički radio je bio prvi koji nas je kontaktirao, prvi medij koji je dao našem glasu da se čuje diljem domovine i van nje – zahvaljujući svima vama, onim dobrim, malim ljudima koji su nam pritekli u pomoć oko sanacije, zahvaljujući svim dobročiniteljima koji su svojim materijalnim prilogom pripomogli tome da krene što prije obnova crkve te još uvijek pripomažu i kroz Caritasovu akciju naše župljane, zahvaljujući svemu tome, svoj toj solidarnosti mogu reći da u Bošnjačanima stasa nada da će sve biti obnovljeno i dobro“, rekao je.

Zupna crkva u Bosnjacima 02

Neki krovovi kuća na području Župe sv. Martina u Bošnjacima još uvijek nisu obnovljeni. Župa je u potrebi za krovopokrivačima. „Još uvijek se usuđujem vapiti, govoriti – treba nam još krovopokrivača koji bi htjeli doći i pomoći u sanaciji određenog broja krovova na domaćinstvima jer to ne možemo sami. Kako sam i rekao, primijeti se fizički umor među župljanima iza kojih su nešto više od dva tjedna napornoga rada i obnove. Svježa radna snaga, dobro bi nam došla da ovo privedemo kraju“, poručio je župnik Levaković.

Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije pokrenuo je humanitarnu akciju pod nazivom „Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima“. U tu svrhu otvoren je račun na koji dobročinitelji mogu uplaćivati svoje novčane donacije.

„Svi oni koji žele pomoći našim župljanima u drugoj fazi obnove njihovih domova (…) to mogu učiniti putem te akcije. Htio bih samo ovim putem spomenuti projekte koje je izveo i još uvijek izvodi u našem selu Hrvatski Caritas, a u suradnji s njima i naš nadbiskupijski Caritas – to je obnova 8 krovova kod 8 doista siromašnih i potrebitih obitelji. Njih bih tu htio spomenuti. Oni kao i mi, odnosno zajedno s nama, trenutno saniraju krovišta, a druga faza će sigurno biti pomoć u uređenju interijera mnogim obiteljima u teškim situacijama kako bi im se osigurali najosnovniji uvjeti“, rekao je župnik.

Podatci za uplatu:

Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, J. J. Strossmayera 58, 31000 Osijek

IBAN: HR14 2340 0091 5112 8898 0

Model: HR00, Poziv na broj: 01-07.

Svrha uplate: pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima 01. srpnja 2024. godine

Za uplate iz inozemstva uz sve gore navedene podatke potrebni su i sljedeći podaci:

Podaci banke: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10000 Zagreb, SWIFT CODE: PBZGHR2X

Sve dodatne informacije mogu se dobiti slanjem e-poruke na e-adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. i pozivom na broj telefona: 031 253 910

Izvor: djos.hr

Radio Marija

03:30 Čitamo knjigu - Fanija Jelinčić: Riznice srca
04:00 Glazba
04:30 Na kavi sa sv. Ignacijem - tema: Evo ti majke - Marija i sv. Ignacije; gost: Bruno Zebić; ur. i vod.: Sanja Počuča i Katarina Škrabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija p. Stjepana Fridla

Subotom u 16h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio p. Stjepan...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2022
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.