2407 SKAC DU 10 32

Studentski katolički centar Dubrovnik (SKAC_DU) proslavio je u subotu 13. srpnja 10. godina djelovanja. U dvorani Ivana Pavla II. u Dubrovniku okupili su se osnivači Udruge, dosadašnje vodstvo, bivši i trenutni članovi Udruge, organizacije i javne ustanove s kojim SKAC surađuje kroz razne projekte.

Pokretačka snaga i srce dubrovačkog SKAC-a od samih početaka, Ana Marčinko ispričala je kako je došlo do nastanka dubrovačkog SKAC-a kao jednog od SKAC-ova u Hrvatskoj koje je sanjao i pokrenuo isusovac p. Luka Rađa. Prvi SKAC je nastao u Zagrebu. Marčinko je kazala kako je njezin prijatelj Silvio Puljić smatrao da u svakom mjestu gdje ima sveučilište treba biti i SKAC te su krenuli u osnivanje splitskog SKAC-a. „Ja sam tad prepoznala SKAC kao mjesto gdje svaki mladi čovjek može pronaći svoje mjesto, razvijati talente, donositi nove ideje koje se onda mogu dalje razvijati i tako može nastajati nešto novo“, kazala je Marčinko, tada studentica teologije u Splitu. Ubrzo se morala vratiti u Dubrovnik kako bi sudjelovala u pripremama za Susret hrvatske katoličke mladeži (SHKM) 2014. godine. Taj skup mladih okupio je oko 1600 volontera od kojih 1450 srednjoškolaca i 150 studenta i mladih radnika što je bila početna pozicija za osnivanje SKAC-a u Dubrovniku te se pristupilo tome. Dubrovački SKAC je utemeljen 14. srpnja 2014. godine.

Marčinko se osvrnula zatim na proteklih deset godina i spomenula razne projekte koje je dubrovački SKAC provodio i koji su oblikovali one koji su u njima sudjelovali, ali i kojima su oni doprinosili dobrobiti svijeta i grada. Istaknula je kako se danas ponosi onim što je SKAC činio, bez ijednog zaposlenog i s brojnim volonterima. Ako smo jedno mlado srce uspjeli pokrenuti na razumijevanje potreba ljudi oko sebe, vrijedilo je, zaključila je Marčinko.

Ključni sudionik u počecima dubrovačkog SKAC-a i projekta M-ljetovanje te osoba koja je dugo godina pratila SKAC_DU u duhovnom rastu, don Hrvoje Katušić u svom obraćanju istaknuo je kako je za mlade ljude karakteristično da imaju snove kojima bi mijenjali svijet da postane ljepše mjesto za život. U Crkvi novi val svježine donose novi pokreti, a u civilnom društvu u sektoru udruga mladi se okupljaju oko svojih snova kako bi činili nešto dobro za društvo. „SKAC je san jednog čovjeka, čovjeka koji je htio mijenjati društvo u kojem je živio, p. Luke Rađe“, kazao je svećenik Katušić te nastavio govoriti o počecima SKAC-a iz svoje perspektive. Prvi veliki projekt kojeg je SKAC_DU preuzeo na sebe je organizacija M-ljetovanja. Opisao je svoje iskustvo kampiranja na Modravama koje je na njega ostavilo jak dojam i promijenilo njegov svećenički život. Teško je to prenijeti riječima, ali svi koji su to prošli znaju o čemu govorim, kazao je. Spomenuo je i p. Iku Mandarića koji je želio osnovati Modrave 2 te su mu pomogli tražiti prikladan prostor na području Dubrovačke biskupije. Nisu ga našli i bili su odustali, no onda im je jedna osoba predložila upravo ono što im je trebalo – polje Bobovište na otoku Mljetu. Katušić je opisao i mnoge druge poteškoće s kojima su se susretali dok su uspjeli pokrenuti duhovno-edukativno-ekološki program za mlade na Mljetu. Sada se M-ljetovanje održava u četiri ljetna termina, na svakom terminu sudjeluje 20 djevojaka i 20 mladića te dvadesetak volontera kao i duhovnici. Kroz proteklih deset godina oko 1400 studenata iz Hrvatske i inozemstva sudjelovalo je na M-ljetovanju te tridesetak svećenika koji su jedan ili više tjedana preuzimali ulogu duhovnika.

SKAC DU 10 arhiva 31

Katušić je čestitao svima koji su od prvog dana uključeni u SKAC i njegove programe. „Neka vam Bog da hrabrosti da uključujete nove ljude i da nastavite sanjati“, poručio je.

SKAC_DU je do sada imao četiri predsjednika. To su Martina Barkiđija, Tomislav Tomičić, Marija Šarić i aktualna predsjednica Magdalena Katušić, koja se obratila okupljenima. „SKAC ulazi u ljude, teško je to opisati onima koji nisu u njemu“, kazala je i istaknula kako joj je drago služiti drugima. Zahvalila je svima te uime SKAC-a izrekla neke posebne zahvale, osobito dubrovačkim biskupima i svima koji im pomažu. Podijelila je prigodne zahvalnice predstavnicima civilnih i crkvenih institucija koje ih podržavaju kao i osnivačima dubrovačkog SKAC-a, dosadašnjim predsjednicima i potpredsjednicima udruge te predstavnicima SKAC-a iz Zagreba, Splita, Osijeka.

Pjesmom je susret obogatio Trio Lirio, koji je također počeo u dubrovačkom SKAC-u. Sudionici su imali prigodu pogledati video uradak koji je sažeo djelovanje SKAC-a u njegovih prvih deset godina postojanja. Osim SKAC_DU svoj desetogodišnji rođendan ove godine slave dva njegova najveća projekta: M-ljetovanje i 72 sata bez kompromisa. Moderator večeri bio je Mislav Ćimić.

Na svečanosti obilježavanja 10. obljetnice SKAC_DU sudjelovalo je i generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. Ivica Pervan.

Studentski katolički centar Dubrovnik (SKAC_DU) je neprofitna udruga civilnoga društva koju vode mladi vjernici katolici uz pratnju svećenika duhovnika, omogućujući svojim vršnjacima – studentima i mladim radnicima Dubrovnika formaciju kroz duhovne i edukativne programe, volontiranje i zabavni sadržaj. SKAC_DU je nastao po uzoru na dvije slične udruge SKAC PALMA (Zagreb) i SKAC ST (Split) koje već dugi niz godina uspješno rade sa studentima u dva najveća hrvatska grada. Udruga je osnovana s ciljem pružanja podrške mladima u razvijanju njihovih talenata i vještina te praćenjem njihovoga osobnog rasta, sa željom za aktivno uključivanje u društvo. SKAC_DU je, kratko rečeno, „platforma” otvorena svim mladim ljudima i svemu onome što oni nose u sebi: kreativnost, mladenačku energiju, ideje. U SKAC-u su mladi idejni tvorci, realizatori i ciljana skupina svakoga programa.

Kroz godine svoga rada, dobitnik je i četiri nagrade za razvoj i promociju volonterstva na području Dubrovnika i to kao organizator „Organizator volontiranja” 2015. i „Organizator volontiranja” 2023. te njegovi volonteri i članovi kao pojedinci „Koordinator volontera” 2016. godine i „Koordinator volontera” 2023. godine. Organizator je i dvaju velikih programa „M-ljetovanje” i „72 sata bez kompromisa” koji okupljaju svake godine preko 300 sudionika/volontera po programu.

SKAC DU 10 arhiva 11

„72 sata bez kompromisa” je međunarodni volonterski program koji ima za cilj potaknuti mlade ljude da stave svoje vrijeme i talente na raspolaganje najpotrebnijima u društvu. Tako su kroz zadnjih deset godina u Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji aktivnog provođenja projekta obnovljeni i osposobljeni mnogi životni prostori naših najugroženijih sugrađana, provedene razne ekološke akcije, te ostvarena suradnja s mnogim udrugama i institucijama koje rade s najranjivijim skupinama.

„M-ljetovanje” je duhovno, edukativno – ekološki program koji se već deset godina zaredom održava u polju Bobovište na otoku Mljetu. Mladi od 20 do 35 godina – njih 50 po terminu (ukupno 4 termina godišnje), provode tjedan dana u prirodi, u molitvi i radu u starom masliniku.

Uz ta dva velika godišnja programa SKAC_DU organizira i planinarski križni put (PKP), duhovne vježbe za studente, formacijske programe „Kovačnica” – trogodišnji program kršćanske formacije, Biblijske radionice, planinarenje, različite zabavne programe kao što su filmske večeri, društvene igre, kvizove, ljetne igre mladih, SKAC-ovu adventsku kućicu itd. Također, u organizaciji SKAC-a, održavaju se i tjedne mise za mlade u crkvi Svih svetih (Domino) u Širokoj ulici u Dubrovniku. Za članove organiziraju team building-e, druženja, izlete i razne volonterske akcije kojima pomažu široj zajednici.

Javnosti se SKAC_DU, osim kroz volontiranje, predstavio vrlo uspješnom predstavom “Da, draga” pod redateljskom palicom Tomislava Tomičića, te uz vrhunske glumačke talente Ivana Perića i Krešimira Puljiza.

Tijekom proteklih deset godina ova udruga je postala značajan oslonac mnogim mladima i studentima, pružajući im podršku i mjesto gdje mogu rasti u vjeri i razvijati osobne vještine. U njegovom okrilju rodila su se prijateljstva, kumstva i nastale nove obitelji.

Tekst: Angelina Tadić

Izvor: Dubrovačka biskupija

Radio Marija

01:30 Glazba
02:15 Krunica - Otajstva svjetla
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Fanija Jelinčić: Riznice srca

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija p. Stjepana Fridla

Subotom u 16h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio p. Stjepan...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.