img 2024 035 001

S. Danijela Anić, Klanjateljica Krvi Kristove, prilikom svog posljednjeg posjeta sestrama u Americi, upoznala je s. Celine koja je tada po prvi puta ispričala priču o tome kako je jedna sestra u zeničkom zatvoru svojim trpljenjem spasila njezino zvanje. S. Danijela, dirnuta ovim iskustvom, odlučila ga je podijeliti na društvenim mrežama, a mi ga prenosimo u cijelosti.

Želja mi je podijeliti jedno divno iskustvo. Ovo je sestra Celine, Amerikanka, Klanjateljica Krvi Kristove. Posebno u srcu nosi nas narod i jednu klanjateljicu iz Regije Zagreb, sestru Slavku Matijanić. Iako nema slučaja, ali baš taj dan “slučajno” sjela je za naš stol u vrijeme ručka. U jednom trenutku se okrenula meni i pitala me poznajem li sestru Slavku. Odgovorila sam: “Naravno, bila je više godina u strogom zatvoru”.

Dakle, bilo je to u mom rodnom gradu kojeg već na spomen imena prvo povezuju s poznatom pjesmom Zabranjenog pušenja…Zenica Blues…u Zenicu kada pođem ja…. i sa KPD Zenica (Kazneno-popravni dom Zenica) koji je bio jedan od najstrožih zatvora u vrijeme komunizma i bivše Jugoslavije.

Sjećam se kad sam tek došla u samostan, i srela sestru Slavku i kad je čula od kuda sam, njen komentar je bio: “Iz Zenice da može što biti dobro”, aludirajući na evanđeoski odlomak Iv 1,45 bar sam ja tako mislila. No, da se vratim na s. Celine.

„Iz Zenice da može što biti dobro.“

Taj dan, prošli tjedan, njezinu priču su čule po prvi puta i sestre iz zajednice (ASC Regija US). I sve smo bile ganute do suza. Ispričala nam je kako je proživljavala jednu tešku krizu u vrijeme svoje mladosti. Odlučila je napustiti zajednicu i vratiti se kući, u obitelj. Po njezinoj priči to je trebalo biti sljedeći dan. No, baš taj dan u zajednicu je stiglo pismo o sestri Slavki i poziv sestrama na molitvu za sestru Slavku koja je bila u zatvoru. Upravo to pismo o sestri Slavki bilo je presudno da sestra Celine promijeni svoju odluku. Pismo o sestri Slavki potreslo ju je toliko da je rekla: “Kad može sestra Slavka, mogu i ja”. I tako je ostala, promijenila je odluku o napuštanju zajednice. Ona sestri Slavki zahvaljuje svoje zvanje. Od tada moli posebno za nasu zemlju, nas narod i sestru Slavku.

„Kad može sestra Slavka, mogu i ja.“

Do toga ručka nitko to nije znao osim sestre Celine i dragog Boga koji poznaje ljudska srca. Ona je odlučila podijeliti to svoje iskustvo čuvano godinama u njezinoj duši. Sestra Slavka to nikad nije saznala, sad vjerojatno zna jer već odavno je u nebu kod Gospodina. I mi sada znamo i ohrabrilo nas je. Meni osobno dalo je puno za razmišljati o Božjem djelovanju i kako Bog raspoređuje naše žrtve, prinose, molitve, zahvale. Sestra Slavka prikazivala je sve svoje patnje za Crkvu, posebno za svećenike, za Družbu. I evo, urodilo je jednim spašenim zvanjem na drugom kontinentu. Urodilo je mnogo više, ali mi to ne znamo, no Bog zna. Njezine godine patnje, muke koje je u zatvoru proživljavala i prinosila Gospodinu spasile su najmanje jedno zvanje i to je ono što smo mi taj dan milošću Božjom saznale. A koliko je toga što ne znamo!

„Njezine godine patnje, muke koje je u zatvoru proživljavala i prinosila Gospodinu spasile su najmanje jedno zvanje i to je ono što smo mi taj dan milošću Božjom saznale.“

Uglavnom, kad nam ponestaje snage i kad mislimo da nema smisla i da možda molitva i žrtve i patnje kroz koje prolazimo nemaju nikakvog smisla, učinka, ipak u nekim drugim duhovnim dimenzijama i Božjim intervencijama i raspoređivanjima imaju smisla i spašavaju živote, zvanja. Bog vidi ono što je nama skriveno, od našeg skromnog prinosa divno raspoređuje i daruje gdje je najpotrebnije.

„Onima koji vjeruju Bog sve okreće na dobro.“

Vjerojatno ima razlog zašto nam je Bog taj dan, na tom ručku, dopustio da sudjelujemo u otajstvu života, zvanja, dviju klanjateljica, na dva različita kontinenta. Osjećam potrebu podijeliti to iskustvo jer sam i sama ohrabrena nastaviti prinositi molitve, žrtve, naša svakodnevna trpljenja koja su neusporediva s onima sestre Slavke u zatvoru, i tko zna što nas još sve čeka, ali u Bogu i s Bogom ništa nije izgubljeno. Onima koji vjeruju Bog sve okreće na dobro.

Drage naše, s. Slavka i s. Celine, hvala vam na svjedočanstvu života i predanja do kraja. Hvala svakoj ASC jer daruje i prinosi život Životu za duše.

Hvala i tebi brate, sestro, što ne odustaješ, već s Bogom hrabro ideš naprijed.

Izvor: HKM/klanjateljice.hr

Radio Marija

02:15 Krunica - Otajstva svjetla
02:40 Glazba
03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.