godina molitve 2024 ks

Kako mi molimo?

Molimo li iz navike, pobožno, ali opušteno, ili idemo odvažno pred Gospodina

 kako bismo tražili milost, kako bismo tražili ono za što molimo? […]

Jesmo li zainteresirani za molitvu?

Znamo li kucati na Božje srce?

Kao priprema za jubilej 2025. ovu je godinu papa Franjo proglasio Godinom molitve. Živimo, dakle, u povlaštenom vremenu u kojem ponovno otkrivamo vrijednost molitve i potrebu svakodnevne molitve. Danas, u doba digitalne kulture i ubrzanog ritma svakidašnjice, prava je blagodat uzeti vrijeme za molitvu, promisliti o tome kako uopće moliti ili pak kako odgajati za molitvu danas, tako da ona bude učinkovita i plodonosna.

„Što je glasniji krik tehnologije koja kao da odgovara na sve naše želje, to je dublji zahtjev za istinskom duhovnošću koja svaku osobu vraća susretu sa samim sobom u istini vlastitog postojanja i stoga u dosljednom odnosu s Bogom“, kazao je proprefekt Dikasterija za evangelizaciju, nadbiskup Rino Fisichella. Podsjetimo, papa Franjo najavio je Godinu molitve uoči Jubileja tijekom molitve Anđeoskoga pozdravljenja 21. siječnja, kada je pozvao vjernike da intenziviraju molitve kako bi bili spremni proživjeti događaj milosti i iskusiti snagu Božje nade.

Objašnjavajući svrhu Godine molitve, Papa je rekao da je Godina posvećena ponovnom otkrivanju velike vrijednosti i apsolutne potrebe za molitvom u osobnom životu, u životu Crkve i u svijetu.

Izdavačka kuća Kršćanska sadašnjost upravo sada, na pragu ljeta i u vrijeme godišnjih odmora, kao preporuku donosi izbor knjiga vezanih uz molitvu i duhovnost. Dio preporučenih naslova donosimo u nastavku:

Snaga molitve zagovora (Katerina Lachmanová)

Kako moliti za druge, kako ih zagovarati kod Boga – odgovorit će i ova knjiga koja polazi od klasičnih uzora poput sv. Terezije iz Lisieuxa do osvjedočenih suvremenika. Molitva za druge nipošto nije nešto što nam preostaje nakon što smo iscrpili sve mogućnosti u želji da pomognemo drugome čovjeku, već je ono najbolje što mu možemo dati. Knjiga ima četiri poglavlja: Temelj molitve zagovora, Stavovi koji obezvrjeđuju molitvu, Istinska molitva te Stavovi koji umnožavaju djelotvornost molitve. Na kraju knjige riječ je o usrdnoj molitvi.

Molitva. Dah novoga života (Papa Franjo)

Molitva koja nije odvažna […] nije prava molitva.

Ova knjiga sabire najznačajnije riječi pape Franje o molitvi, kako bi pomogla kršćanima da žive osobni odnos s Gospodinom. Posebno mjesto u ovoj zbirci zauzimaju kateheze koje je Papa održao na temu Očenaša na audijencijama srijedom.

Šutnja – molitva – dokolica (Ivica Raguž)

Tamo gdje se snažno djeluje, potrebno je vrlo malo riječi ili nikakva riječ, potrebna je šutnja koja izriče svu intenzivnost i snagu djela.

Ova je knjiga sjajno duhovno i teološko štivo za upoznavanje šutnje, molitve i dokolice kroz prizmu teološke meditacije.

Pastoralne duhovne vježbe – komplet (Bono Zvonimir Šagi)

Vršiti volju Božju u svakom trenutku. To je bit naše žive vjere.

Riječ je o tri vrijedne knjige Bone Zvonimira Šagija koje nose identični naslov, a tematska i namjenska razlika  naznačena je u podnaslovima knjiga pa prvi svezak nosi podnaslov Crkva – otajstvo zajedništva u Kristu Velikom svećeniku. Drugi svezak podnaslovljen je Biti čovjek vjere, nade i ljubavi u globalno otvorenome svijetu, dok treći nosi podnaslov Vjerovati – moliti – živjeti – djelovati. Knjige se mogu nabaviti kao komplet koji je opremljen prikladnom kutijom i pojedinačno.

Budni budite i molite (Tomislav Ivančić)

Plod obraćenja i molitve jest doživljaj snažne prisutnosti Božje, velika potreba za čitanjem Božje

riječi i bolje razumijevanje Svetog pisma, potreba za molitvom i doživljavanje molitve kao razgovora s Bogom.

Ova mnogima omiljena knjiga namijenjena je svima koje zanima molitva kao iskustvo Božjega djelovanja u svijetu. Ona će dobro doći svima koji traže smisao, „koji žele probiti imanenciju i pronaći onoga koji se tajanstveno skriva i otkriva u svijetu.“ Knjiga je dostupna i u aplikaciji eKS kao eKnjiga.

Oče, budi volja tvoja (Molitvenik s velikim slovima)

Ovaj molitvenik sadržava sve uobičajene molitve, molitve u raznim prilikama, jutarnje, dnevne i večernje molitve, blagdane i spomendane, pobožnosti i pjesme. Zbog velikih slova posebno je prigodan za starije osobe.

Kako danas moliti? (Jörg Zink)

Gospodine, mi vjerujemo, pomozi našoj nevjeri.

Svoju iznimno traženu knjigu o potrebi i načinima molitve Zink je oblikovao s puno umijeća i iskustva, opremio je spoznajama, mudrošću, poetikom i primjerima. Čitatelj može listati ako traži određenu misao koju drži važnom, a iskusni mu autor prenosi uvjerenje kako molitva neće biti pretežak zadatak samo ako uloži sve da bi sve dobio.


Izvor: Kršćanska sadašnjost

Radio Marija

09:00 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.