lipanjski sv nikola 006

Dana 21. lipnja 2024. godine u Hrvatskom nacionalnom svetištu sv. Nikole Tavelića proslavljena je 54. obljetnica kanonizacije našega prvoga kanoniziranog sveca i njegove braće. Svečanu svetu misu predslavio je mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru i svjedok događaja kanonizacije i domovinske proslave; koncelebrirao je fra Josip Ivanović, rektor Svetišta.

Započinjući svoju homiliju mons. Ivas prisjetio se najvažnijih podataka iz života sv. Nikole Tavelića i svih onih koji su aktivno radili na procesu kanonizacije. Iskazao je svoju zahvalnost biskupima šibenskim, tadašnjem nadbiskupu zagrebačkom Alojziju Stepincu, nadbiskupima i biskupima Šeperu i Arneriću, ali i posebno fra Pija Polonija, fra Ante Crnice, don Krešimira Zorića i drugih.

Podsjećajući na dane rimske proslave Tavelićeve kanonizacije mons. Ivas je istaknuo na riječi homilije biskupa Arnerića, postulatora Zorića, a tako i na riječi pape Pavla VI. kako na veličanstvenom prijemu u Damazovu dvorištu tako i u samom svečanom euharistijskom slavlju kanonizacije.

lipanjski sv nikola 009

„Bili su to dani“ – istaknuo je mons. Ivas – „kada nam se činilo da iz grobova ustaju bezbrojne žrtve… kao da su rijeke prolivene krvi jednoga mučeničkoga naroda skrenule svoje tokove i u Rimu tih dana našle svoje ušće da zajedno s nama čuju: Ovdje je jedan narod, hrvatski narod, često oklevetan, doživio svoju obranu i iskupljenje od nepravedno mu nametnutih krivnja. Sveti Nikola kao da je postao plamen i svjetionik nama i svijetu osvijetlio nepoznati i česte i često olujne pučine naše povijesti, naše sudbine, ali i našega bogatstva i vjernosti.“

Svoju homiliju mons. Ivas zaključio je riječima: „Zaista smo uvjereni da – zahvaljujući dobrom Bogu milosrdnom, zahvaljujući zagovoru naše Gospe Majke i zagovoru naših svetaca i blaženika, mučenika sv. Nikole i Alojzija Stepinca, i hrabrosti naših branitelja – možemo i danas živjeti i graditi svekoliko bogatstvo života, kako osobnog tako obiteljskog i društvenog… ne na klimavim ljudskim zakonima, nego na Božjim temeljima zakona koje je on svojom rukom ugradio u bit i narav ljudskoga bića, i u svekoliko ljudsko društvo. Na temelju zakona koji ne ovisi ni o kakvoj samovolji i egoizmu, mudrovanju ili hirovima ljudskim, nego na Božjoj volji koja je ljubav… jer Bog je ljubav, kako nam je svojim životom posvjedočio i sveti Nikola Tavelić.“

lipanjski sv nikola 002

Poslije popričesne molitve uslijedila je hodočasnička gesta (molitva i preporuka) pred slikom s kanonizacije koju je Svetište dobilo u trajno vlasništvo.

Zahvaljujući mons. Anti Ivasu na predslavljenju ovoga spomen-slavlja fra Josip Ivanović čestitao mu je i 60. obljetnicu svećeničkoga ređenja (5. srpnja 1964. – 2024.) uručivši mu prigodne darove.

Ovom lipanjskom/ljetnom proslavom želimo se prisjetiti događaja kanonizacije, potaknuti svjedoke događaja da dostave svoja svjedočanstva i milosti primljene po zagovoru sv. Nikole Tavelića. Također, podsjećamo na mogućnost organizacije hodočašća i vodstva u kompleksu Svetišta te slavlja svetih misa i drugih molitvenih čina.

Tekst: Svetište sv. Nikole Tavelića, Šibenik

Izvor: Šibenska biskupija

Radio Marija

09:00 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.