sveti ante knin 24 007

Blagdan svetog Ante zaštitnika grada Knina i kninske župne zajednice proslavljen je u četvrtak 13. lipnja misnim slavljem u crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta. Euharistiju i procesiju ulicama Knina predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić.

Kninska procesija koja je započela kod crkve svetog Ante okupila je velik broj vjernika župe Knin, a jednako tako i pripadnika Hrvatske vojske. U procesiji su sudjelovali vjernici u narodnim nošnjama, veterani Domovinskog rata i vatrogasci koji su nosili kip svetog Ante. Procesiju je animirao župni vikar u Kninu fra Mario Lemo, a sudjelovali su i franjevci koji djeluju u Kninu i okolnim župama predvođeni župnikom fra Josipom Gotovcem.

U homiliji biskup Rogić je kazao kako životi svetaca uvijek upućuju na Boga. Oni druge dovode Bogu u istini i pravoj ljubavi. Činili su to za života i postali sveci, a sada se mi molimo svecima da to ne prestanu činiti svojim zagovorom, sada kada su zauvijek s Bogom u slavi Neba. Svecima se divimo, svece molimo, od njih učimo i pozvani smo ih nasljedovati da i mi ostvarimo blaženu vječnost. Molimo ih za sebe, u svojim potrebama, molimo ih zagovor za svoje bližnje za one koje volimo i znamo da im treba pomoć s Neba. A kome to od nas ne treba pomoć Božja? Zato smo ti sveti Ante i danas došli, moliti tvoj zagovor u tolikim potrebama, osobnim, obiteljskim, narodnim. Tebi koji si svetac svega svijeta utječemo se u zagovor za cijelu Crkvu i čitav svijet, poručio je biskup Rogić.

sveti ante knin 24 006

Život svetoga Ante, toliko je znakovit, oslikava Božju providnost, Božje planove s ljudima koji nama često izmiču iz vidokruga. Sveti Ante snovao je jedno a Bog je od njega želio drugo. On je na jedan način htio doseći Kraljevstvo Božje, a Bog je za njega imao drugačiji plan. Kad se prepustio Božjim planovima mnoge je oduševio za Krista. Iz njega je govorila živa Božja riječ koja je mijenjala ljudima živote. Obraćali su se sa svojih grešnih putova, činili pokoru i postajali novi ljudi, Bogu odani.

Čudan svetac – toliko čašćen, a nije bio mučenik… htio je biti, ali ga je Bog spriječio, imao je s njim drugi plan. Često i mi mislimo kako pred Bogom vrijede samo velika djela, herojstva, – s time se zanosio i sveti Ante, ali Bog mu je pokazao drugi put. Put ustrajnosti svakodnevnog djelovanja u malim stvarima, u ustrajnom svjedočenju i borbi protiv krivih nauka ovoga svijeta. Zapravo Bog mu je pokazao da: Svaki čin učinjen iz ljubavi ima pred Bogom vrijednost… I to svakodnevno i u malim stvarima. Možda nam je sv. Ante upravo zato toliko drag jer se svatko s njim može poistovjećivati, ako traži Božju volju i ako je spreman služiti, poučavati, drugima dobro činiti i Istinu tražiti, kazao je biskup.

sveti ante knin 24 012

Potom je naglasio kako i današnji vjernik može dosta toga naučiti od svetog Ante. Svetac nam može biti primjer vjernosti Božjim zapovijedima, sakramentalnom životu i trajnoj povezanosti s Bogom, požrtvovnosti, velikodušnosti, spremnosti na žrtvu, ljubavi prema Bogu i bratu čovjeku, poštenju i pravednosti? Po primjeru svetog Ante stalno usklađujmo svoje životne izbore i odluke sa evanđeljem Isusa Krista, te mijenjajmo svijet i živimo na slavu Božju.

Biskup je poručio da je sveti Ante svetac za izgubljene i nađene stvari zbog toga što je Ante našao Boga, a Bog je našao Antu i učinio ga svetim. To je najvažnija potraga u životu. Koliko te riječi vrijede i dan danas, za svakog svećenika i vjernika prosudite sami. Sveti Ante hrabro se uhvatio u koštac s vlastitim slabostima i teškoćama vremena u kojem je živio te krepošću izborio svoj put u nebo. Danas, nakon tolikih stoljeća svijetli njegov lik i svjedoči da se evanđelje može živjeti, da se uz Krista mogu pobijediti sve nedaće. Zato ga mi danas slavimo i molimo.

Utječemo se svetom Anti da nam od Boga isprosi istu onu snagu duha kojom je on ustrajao u vjeri, istu onu snagu volje kojom je pobjeđivao grešnost ljudske naravi, istu onu ustrajnost u življenju, naviještanju i svjedočenju Krista u našem vremenu. Sveti Ante, pomozi nam da im nađemo i slijedimo plan koji Bog ima sa svakim od nas. Da u svakodnevnom životu gradimo bolji svijet po Božji zakonima, da u malim stvarima znamo živjeti jedni za druge. Da i nas vodi Božja providnost i dovede do blažene vječnosti, kazao je u homiliji biskup Tomislav Rogić.

Izvor: Šibenska biskupija

Radio Marija

01:30 Glazba
02:15 Krunica - Otajstva svjetla
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Fanija Jelinčić: Riznice srca

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija p. Stjepana Fridla

Subotom u 16h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio p. Stjepan...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.