DSC 3922 1 1280x854

Svečano misno slavlje na svetkovinu Tijelova u katedrali sv. Stošije u Zadru u četvrtak, 30. svibnja, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

„Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove duhovno nas vodi u dvoranu Posljednje večere u kojoj je uoči svoje muke Isus ustanovio euharistiju kako bi trajno ostao sa svojim prijateljima i prinio žrtvu samoga sebe za sve. Isus na Posljednjoj večeri uzima kruh, zahvaljuje Bogu, lomi ga i govori: „Uzmite i jedite! Ovo je tijelo moje koje se za vas predaje“. Potom uzima čašu vina i govori: „Pijte iz nje svi! Ovo je krv moja, krv saveza, koja se za mnoge prolijeva na oproštenje grijeha. Ovo činite meni na spomen“. Svetkovina Tijelova dohvaća u taj vremenski trenutak Isusove blizine s njegovim učenicima u dvorani Posljednje večere prije puno godina, ali je namijenjena svima: „…za vas i za sve ljude“, kaže Isus. Ono što je Isus učinio u uskom krugu apostola namijenjeno je svima, svakom čovjeku, cijelome svijetu i svakom vremenu, mnogima“, istaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da svetkovinom Tijelova obnavljamo našu vjeru u Euharistiju koja je srce Crkve.

„Sudjelovanje na proslavi Tijelova, kao i u svakom euharistijskom slavlju, važan je trenutak u životu svakog vjernika kršćanina i za svaku kršćansku zajednicu. Cilj svetkovine Tijelova je utvrditi nas u vjeri kako je Bog u Isusu Kristu pod prilikama posvećenog kruha i posvećenog vina, u Presvetom Sakramentu, na sakramentalan, uskrsli i stvaran način, nazočan sa svojim narodom, svojom Crkvom“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da je dar Kristove trajne nazočnosti razlog radosti te svetkovine.

DSC 3798 800x534

 „Svetkovina Tijelova prigoda je da se iskreno poklonimo uskrslom Gospodinu koji boravi s nama u Presvetom Sakramentu. To je trenutak u kojem javno ispovijedamo našu vjeru u Kristovu blizinu i izražavamo našu zahvalnost za ustanovu sakramenta Njegove trajne nazočnosti i blizine sa svojom Crkvom. Ta je svetkovina prigoda da hodom u procesiji ulicama grada i posvjedočimo da nas Gospodin „u sakramentu euharistije nastavlja ljubiti `do kraja`, sve do dara svoga tijela i svoje krvi““, poručio je nadbiskup Zgrablić. Podsjetio je pritom na riječi Benedikta XVI. da je euharistija Isusov dar samoga sebe u kojem se objavljuje bezgranična Božja ljubav za svakoga čovjeka.

„Euharistija je živa i trajna baština koju nam je Isus ostavio u sakramentu Presvetog Tijela i Krvi svoje. Tu baštinu njegujemo, živimo i častimo, njoj se klanjamo i pred njom se molimo, kako bi ona ‘utisnula u nama neiscrpive učinke u sve dane našeg smrtnog života’, kako kaže papa Pavao VI.“, istaknuo je predvoditelj slavlja, rekavši da je euharistija `anđeoska hrana`, `kruh koji je s neba sišao`. „To je hrana koja nam daje snage na dugom putu života, sve od izlaska iz ropstva, kroz pustinju ljudskog života do ulaska u Obećanu zemlju. Kao što je Izraelskom narodu mana bila neizostavna hrana u pustinji nakon izlaska iz egipatskog ropstva, tako je svakome od nas euharistija nužna hrana kako bismo imali snage koračati pustinjom ovoga svijeta koji svojim ideologijama i materijalizmom ne promiče život, nego ga ugrožava i usmrćuje. Ovo je hrana koja nam daje snagu da u nama ne prevlada logika svijeta posjedovati i gospodariti, duh svijeta nasilja i destrukcije, duh međusobnih odnosa osvete i mržnje, već Kristov duh služenja i ljubavi, života i uskrsnuća“, poručio je mons. Zgrablić.

DSC 3878 1 800x502

 „Kada slavimo euharistiju, vršimo spomen čin i uprisutnjujemo među nama Kristovo vazmeno otajstvo: njegovu muku, smrt i slavno uskrsnuće. Hraneći se euharistijom, napunjamo se Kristovim duhom, slušamo njegovu riječ, primamo Presveto Tijelo i Krv i tako se intimo ujedinjujemo s Kristom uskrslim, ali i mnogom našom braćom i sestrama, članovima Crkve, udovima njegovog mističnog uskrsnog Tijela. Euharistija je naša hrana u kojoj primamo sâmo Tijelo i Krv Kristovu, tj. sâm njegov život“, naglasio je nadbiskup.

Nakon mise, u procesiji središtem Zadra od katedrale do crkve sv. Šime u kojoj su sudjelovali brojni vjernici iz gradskih župa, nadbiskup Zgrablić nosio je Presveto s kojim je blagoslovio puk u crkvi sv. Šime.

„Nosimo euharistijskog Isusa ulicom našeg grada kako bi svatko mogao prepoznati Isusa koji prolazi našim životom, kao što je nekad prolazio putevima Galileje, Samarije i Judeje, čineći dobro i ozdravljajući sve koje je zahvatilo zlo. Želimo da svatko tko primi Isusa, snagom njegove ljubavi obnovi svoj život i pronađe život u izobilju i tako donosi mnogo roda“, poručio je nadbiskup Zgrablić.

Tekst i foto: Ines Grbić

Izvor: Zadarska nadbiskupija

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.