Simpozij vjeronauk 3 scaled

 

Znanstveni simpozij 'Doprinos vjeronauka u promicanju vrjednota u suvremenom društvu', u organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi, održan je 23. svibnja 2024. godine u prostorijama Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu. Simpoziju je nazočilo više od 200 vjeroučitelja koje je zaintrigirala tema, a i sami predavači.

Okupljeni skup pozdravio je i dobrodošlicu uputio dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta, prof. dr. sc. Josip Šimunović, koji je u kratkim crtama izrazio važnost vjeronauka u odgojno-obrazovnom sustavu s obzirom na dobrobit djece i mladih. Rad samog simpozija najavio je prof. dr. sc. Nenad Malović u ime Programskog i organizacijskog odbora.

Prvim dijelom simpozija moderirala je prof. dr. sc. Ana s. Thea Filipović, koja je najavila tri govornika i njihove teme; prof. dr. sc. Blaženka s. Valentina Mandarić govorila je na temu Vjeronauk pred izazovima suvremenog društva, prof. dr. sc. Nenad Malović održao je predavanje Vjeronauk – mjesto traženja istine o čovjeku, svijetu i životu, a doc. dr. sc. Odilon Singbo za temu je imao Vjeronauk – mjesto suočavanja s bioetičkim pitanjima. Ove osobito aktualne društvene teme izazvale su više pitanja kod slušatelja, mahom vjeroučitelja, koji se s njima susreću u školama u kojima rade i koja zahtijevaju jednoznačne odgovore i zauzimanje argumentiranog stava.

Nakon rasprave i odmora, drugim dijelom simpozija moderirao je doc. dr. sc. Branko Murić, a predavači su bili prof. dr. sc. Tonči Matulić s temom Religijsko obrazovanje pred izazovima transhumanizma, izv. prof. dr. sc. Ivan Dodlek koji je govorio na temu Vrjednote u pripovijestima. Vjeronauk kao kultiviranje emocionalnog znanja, dok je dr. sc. Marija Jurišić održala predavanje na temu Doprinos vjeronauka za suživot u suvremenom društvu prema prethodno provedenom istraživanju. Uslijedila su još dva predavanja, a izv. prof. dr. sc. Denis Barić govorio je na temu Sinoda kao poticaj za življenje kršćanskih vrjednota i prof. dr. sc. Ružica Razum koja se osvrnula na Vjeronauk – važna karika u odgojno-obrazovnom lancu. Sve su se teme izravno dotaknule vjeroučiteljske prakse koja je u današnjim uvjetima odgoja i obrazovanja osobito zahtjevna s obzirom na suvremena bioetička i društvena zbivanja.

Zadnji dio simpozija odvio se kroz okrugli stol na temu Izazovi učionice s obzirom na odgoj za vrjednote, kojim je moderirala viša savjetnica u Agenciji za odgoj i obrazovanje dr. sc. Gordana Barudžija. Kroz okrugli stol vjeroučitelji praktičari imali su priliku na znanstvenom simpoziju govoriti o tako značajnoj temi za svoj rad u školi: iz perspektive srednjoškolskog vjeronauka govorili su Tomislav Šegina, lic. theol i imenovani savjetnik, te Nikola Kuzmičić, dipl. teolog, a iz osnovnoškolske perspektive govorile su Nataša Čurić, dipl. teolog i imenovani mentor, te Ivana Maričić, dipl. kateh, dok je iz kuta višeg savjetnika u Agenciji za odgoj i obrazovanje govorio Tomislav Tomasić, ujedno predstojnik podružnice AZOO u Rijeci. Svi su panelisti iznijeli vlastito iskustvo rada i doticaja vjeroučenika s vjeronaukom u školi, a rasprava je bila dinamična i u nju su se aktivno uključivali vjeroučitelji sudionici simpozija svojim promišljanjima i primjerima iz prakse.

Izvor: vjeronauk.hr

Radio Marija

06:00 Sveta misa zornica - prijenos iz župe sv. Mateja, Viškovo u Rijeci
06:30 Glazba
07:00 Nakane Apostolata molitve za prosinac; Krunica - Otajstva svjetla
07:30 Molitva - Jutarnja

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija don Antuna Mate Antunovića, studentskog kapelana u Splitu

Subotom u 16h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio don Antun Mate...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.