postporođajna webinar

U organizaciji Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, Instituta za novu evangelizaciju Sveti Ivan Pavao II. i Povjerenstva za brak i obitelj osječkih dekanata održan je putem Zoom platforme sedmi webinar novog ciklusa on-line predavanja pod nazivom „Obiteljske večeri“. Predavanje pod nazivom „Poslijeporođajna tuga ili depresija: koje su razlike i što učiniti?“ održano je 20. svibnja 2024. godine, a ovoga puta okupilo se oko 15 sudionika. O temi je govorila izv. prof. dr. sc. Sandra Nakić Radoš, univ. spec. clin. psych. sa Sveučilišnog odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta i predsjednica udruge Centar za reproduktivno mentalno zdravlje.

Predavačica je na samom početku predavanja predstavila osnovne razlike između poslijeporođajne tuge s kojom se nosi oko 50% rodilja i peripartalne depresije koja ima neke svoje specifičnosti. Sudionici su upoznati s najčešćim simptomima koji moraju biti prisutni gotovo svaki dan tijekom razdoblja od 2 tjedna, pri čemu su najviše istaknuti umor, nedostatak energije, tjeskoba i briga te problemi koncentracije. Predavačica je sudionicima predstavila učestalost, negativne posljedice koje sa sobom nosi za samu majku, razvoj djeteta i partnerski odnos te prognozu samog tijeka i oporavka. Iako učinkoviti tretmani postoje kao što su lijekovi, psihoterapija i repetitivna transkranijalna magnetska stimulacija (rTMS), postoje i brojne prepreke u traženju pomoći u obliku psihosocijalnih, strukturalnih i instrumentalnih čimbenika. Kroz predavanje, sudionici su dobili i konkretne smjernice što je moguće učiniti pri suočavanju s peripartalnom depresijom, kako za zdravstvene djelatnike, tako i za trudnice i majke. Majke i trudnice tako mogu poduzeti različite tjelesne i ponašajne korake (redoviti obroci, spavanje, druženje, itd.) te određene psihološke korake (vrijeme za sebe, pohvale i nagrade, stručna pomoć) kako bi si pomogle u tim životnim situacijama.

nakic rados 2 circle featured

Kroz predavanje je predstavljen i rad udruge Centar za reproduktivno mentalno zdravlje čiji je cilj upravo zaštita i unaprjeđenje zdravlja žena i njihovih partnera te roditelja i budućih roditelja. Djelatnosti putem kojih to nastoje postići su psihoedukacija javnosti, psihološko savjetovanje žena i parova te psihoedukacija zdravstvenih radnika.

Zaključeno je kako je moguće i nužno uvesti brojna poboljšanja kako bi se povećale mogućnosti podrške i pomoći trudnicama i majkama. Potrebno je kontinuirano raditi na podizanju svjesnosti, uvesti kliničke smjernice utemeljene na dokazima, uvesti preventivne programe, uvesti probir za poremećaje mentalnog zdravlja u trudnoći i nakon porođaja te učiniti tretman dostupnim i destigmatizirajućim.

Ovi webinari se održavaju kao jedna od aktivnosti projekta Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja „Aktivno roditeljstvo: podrška i savjetovanje“ koji se provodi uz podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Iduće on-line predavanje održat će se 12. lipnja 2024. godine. Informacije o samom webinaru i mogućnostima prijave će biti pravovremeno objavljene na web stranicama Đakovačko-osječke nadbiskupije i facebook stranici Bračnog i obiteljskog savjetovališta. 


Tekst: Ivana Stvorić

Izvor: Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije

Foto: dr. sc. Sandra Nakić Radoš (Hrvatsko Psihološko Društvo)

Radio Marija

14:55 Molitva za život
15:00 Krunica Božjeg milosrđa
15:10 Glazba
15:15 Krunica - Žalosna otajstva

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Isklijat će mladica iz panja Jišajeva - razmatranja u Došašću

Tijekom došašća svakoga dana u 7:45 i 20:45h čitamo ulomke knjige vlč. Ilije Čabraje Isklijat će mladica iz panja Jišajeva. Dolazak pravednoga...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2020
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.