Svetište Majke Božje od Milosti na sjeveroistočnoj periferiji Pule, u naselju Šijana, od davnina predstavlja hodočasničku destinaciju za vjernike grada Pule i okolice, kako je to u mnogim krajevima uobičajeno, na Uskrsni ponedjeljak, pa se stoga to hodočašće prigodno naziva „pulski Emaus“. Tako je bilo i ove godine na Uskrsni ponedjeljak, 1. travnja.

Dok središnje hodošasničko misno slavlje biva u večernjim satima, ujutro na hodočasničkoj misi budu posebno zastupljeni vjernici iz Župe sv. Roka u Galižani među kojima uobičajeno uvijek ima i hodočasnika koji tih devet kilometara hodočaste pješice. Ove je godine obje hodočasničke mise predvodio fra Diego Deklić, župnik Župe sv. Antuna Padovanskog u Puli, od kuda oci franjevci excurrendo upravljaju tim svetištem. Na večernjem misnom slavlju uz fra Diega u koncelebraciji je bio o. Job Mikolić, koji pastoralno poslužuje to svetište i vlč. Dragutin Petrović, umirovljeni svećenik koji je rodom iz naselja nadomak tog svetišta.

Na početku homilije fra Diego je u duhu misnog evanđelja naglasio, kako su na uskrsno jutro žene došavši na Isusov grob našle ga praznog, što je kod njih izazvalo zbunjenost, a u njihovim srcima strah. No, na anđelovu riječ da Isus više nije u grobu, obuzela ih je velika radost i kao da se u njihovim srcima miješanju dva osjećaja: strah i radost. „To se događa kada susretnemo neki događaj koji nas nadilazi, koji nismo očekivali.“ Odlazeći s groba susreću samoga Isusa koji ih pozdravlja. U tom je vidu propovjednik ukazao na zanimljivost. Naime, pri svim susretima uskrslog Isusa i sa ženama i njegovim učenicima, Njegove prve riječi su „Ne bojte se“.

IMG 5747

U ovom današnjem susretu s Isusom, i u ovoj svetoj misi mi susrećemo s Njim. Ne susrećemo ga tako da ga gledamo očima, ali ga susrećemo u našoj vjeri, jer znamo da je On prisutan ovdje dok slavimo sveta otajstva, dok slavimo svetu euharistiju, Isus je ovdje prisutan, kao što je obećao, „gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, ondje sam i ja među njima“. Dakle, mi smo jutros, poput onih žena došli susresti Isusa. I nama uskrsli Isus želi ponoviti te iste riječi „Ne bojte, se“, posvijestio je propovjednik, te nastavio „koliko je toga u našem životu čega se bojimo. Živimo u vremenu koje je sve više opterećeno strahom od ratova. Mislili smo da smo kao ljudi nadišli te sukobe, a vidimo sve veće i veće prijetnje novih ratova oko nas. No, Isus svojima koji mu vjeruju kaže: ‘Ne bojte, se’. To nije neka prazna fraza, nego oni koji pripadaju Bogu, koji vjeruju Isusu Kristu, nemaju razloga za strah, jer Bog je onaj koji uvijek ima zadnju riječ, i u ljudskoj povijesti i u našem životu.“

Nadalje, ukazao je i na druge Isusove riječi upućene ženama „Idite, javite mojoj braći da pođu u Galileju“. Naime, prve Isusove učenice i pobožne žene bile su pozvane kao apostoli, kao oni koji će biti Isusovi glasnici, te žene koje su koje su ostale Isusu vjerne i onda kada su učenici pobjegli. „Zanimljivo je primijetiti tko je Isusovu ostao vjeran i u Njegovoj muci i nakon Njegove smrti: nisu to bili Njegovi apostoli, koji su se nakon događaja u Getsemanskom vrtu od straha razbježali. Ostale su vjerne obične, jednostavne, male žene koje su ga slijedile kao Njegove učenice. Upravo su nam one primjer kako se Isusu ostaje vjeran i onda kada možda mnogi od Njega odlaze“ rekao je fra Diego, te podsjetio, kako je i danas možda takvo vrijeme i pravi izazov, jer mnogi otpadaju od vjere, više ne idu za Isusom. No, „važnoj je ostati vjeran i Isusov svjedok i onda kada je dobro i kada nas je puno, ali i kada je teško i kada nas je manje“. No, upozorio je, kako ne smijemo biti samo svjedoci na riječi, da mnogo pričamo, već da govorimo našim vlastitim životom, „jer onako kako živimo tako svjedočimo Isusa. Ako je naš život u skladu s evanđeljem, u skladu s Isusovom dobrotom i ljubavlju onda je to najbolje svjedočanstvo koje mi možemo dati za Isusa i za našu vjeru.“

Na kraju homilije, je podsjetio kako je Isusova Majka bila prava kršćanka, jer ne samo što je bila Njegova majka, bila je Njegova najvjernija učenica, jer je u svome životu živjela vrednote evanđelja koje je Njezin sin propovijedao. „Molimo i mi Blaženu Djevicu Mariju, našu nebesku majku da nam pomogle da uz Isusa ostanemo vjerni kako je i ona bila vjerna, da ostanemo trajno uz Njega našim kršćanskim životom, da bismo tako mogli biti pravi Kristovi svjedoci.“

Jutarnju je misu glazbeno animirao zbor Župe sv. Roka iz Galižane, a večernju zbor svetišta.

Izvor: Porečko-pulska biskupija

Radio Marija

21:01 Ljubav nikad ne prestaje - tema: „Što oko ne vidje, i uho ne ču, i u srce čovječje ne uđe, to pripravi Bog onima koji ga ljube” (1 Kor 2,9); ur. i vod.: Božo Barun
22:00 Najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.